şükela:  tümü | bugün
  • 2nd edition ad&d'de haddinden çok güçlü bir 2. seviye priest, 3. seviye wizard büyüsüdür. 1 ile 4 kişi arasında humanoid'e atarsınız. 4 kişiye atarsanız etkilenmemek için normal save versus spell atarlar, 2 veya 3 kişiye atarsanız -1, tek kişiye atarsanız da -2 penaltı ile atarlar savelerini.
    2 round per level olan süresi, ne kadar abartı bir büyü olduğunu gözler önüne serer.
  • bu büyünün bir de şehir efsanesi olmuş bir versiyonu da vardır.
    şöyledir ki; frp oynayarak sabahlamış bir grup genç, sabah okula gitmek için evden çıkar. trafiğin yoğun olduğu bir anayoldan, karşıdaki otobüs durağına geçmeye çalışırlar. grubun magei uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle yoldan geçtiğinin farkına varmaz, acı bir korna sesi ile kendine gelip kafasını sağa çevirince üzerine doğru gelen bir peugeot j9 ile burun buruna gelir. o an adamın aklına ne gelmiş, bilmiyorum ama benim aklıma en son gelecek şeyi yaparak elini minibüse doğru kaldırıp ''hold!'' diye bağırarak bu büyüyü yapmış. tabiiki minibüs durmamış ve grubun mage'ine çarpmış.
    arkadaşları hemen yetişip, adamı apar topar hastaneye kaldırmışlar, kısa bir süre sonra da kendine gelmiş ve dediği ilk cümle şu olmuş: ''ulan, ayağı gaz pedalındaki şoföre hold person yapılır mı ya, üff...''
  • bir de bundan 2 seviye yukarıda hold plant var ki o da akıllara zarar.