şükela:  tümü | bugün
  • imdb gökkuşağı temalı filmlerden biri. tanım sıradan ancak film öyle değil. avustralyalı yönetmen görsellikle, sinematografyasıyla uğraştığı kadar timothy conigrave hayatını bütün gerçekliğiyle aktarmak için uğraşmış, belliydi.

--- spoiler ---
    ne zaman, ne kadar yaşayacağımızı bilmesek de kimi istediğimizi biliyorduk. en azından tim böyleydi. uzun kirpikli çocuğa takılıp kaldı sonra kaseti tekrar tekrar bir ileri bir geri sardı. tim ne kadar hayat dolu, canlı, çapkın, haylaz olsa da john hep mağrurdu, duruydu, sadeydi. adam dengenin ortancası. yok böyle bir huzuru kimse vermez adama. ama çaresiz kaldığınız anlarda mutluluğu ve huzuru bir hastane odasında aids denen o düşmana nasıl kaptırdığınız anlar acı acı nefes alırken, ağrılarla inlerken diğer tarafta tüm dünya size karşıdır. alacak verecek derdine düşmüştür. sizin vicdanınız da eşinizin yaşadıklarının tüm sebebinin suçluluğunu ya kabul edecek ya da uyuşacaksınız. "ya ben onun ölümüne sebep olduysam?" diye diye tükenirsiniz.
    --- spoiler ---
  • timothy conigrave ve john caleo'nun 15 yıllık aşk hikayesini anlatan gey temalı avustralya filmi. filmin gerçek bir olaya ve gerçek hayatta yaşamış insanların hikayesine dayandığını filmi izlemeden hemen önce öğrendim.

holding the man, çok etkileyici bir dram. aslında orijinal hali bir kitap, üstelik de hikayeyi yaşayan kişi, timothy conigrave, tarafından yazılmış. sonrasında sanırım oyun haline de getirilmiş, 2015'te de film adaptasyonu çekilmiş.

film insanın ruhuna dokunuyor. asla lanse edildiği gibi bir brokeback mountain kalitesine ve samimiyetine sahip olmasa da kesinlikle birçok amatör lgbt temalı filmden çok daha iyi.

tek kötü yanı, bir dönem filmi olduğu halde bunu hissettirememesi. ne sahneler, ne oyuncular, ne kostüm ne de atmosfer hissettirebiliyor bunu.

--- spoiler ---

john ve tim, lisedeyken âşık oluyorlar birbirlerine. ve ilişkileri 15 sene sürüyor, john 1992 senesinde aids'in neden olduğu bir kanserden ölene kadar. tim ise holding the man isimli sözünü ettiğim kitabı tamamladıktan on gün sonra ölüyor, tim'den iki sene sonra, yine aids sebebiyle.

film ilk başlarda yeteri kadar samimi gelmedi bana ama sonradan öyle bir toparladı ki, her kilit sahnede tüylerim diken diken oldu. sadece kurguyla ilgili bir sorun vardı; yani ne ara sevgili oldular, ne ara bütün bu olanlar oldu, ne ara başkalarıyla birlikte olup da ikisi de hiv pozitif oldu; bunların yanıtı pek açık değil. bu anlamda kurgusu biraz zayıf kalmış sanki.

oyunculuklar, bilhassa tim'i canlandıran ryan corr'un oyunculuğu, müthişti. insanın kalbine dokunuyor.

john öldüğünde tim'in ağladığı sahne mesela. her zaman şahit olunamayacak cinsten bir oyunculuk performansıydı bana göre. insanın, dediğim gibi, kalbine ve ruhuna dokunan cinsten.

elbette tabii, yüne hüzünlü biten gey temalı filmlerden. bu konuda lgbt sinemasına ben de kırgınım; yani tamam dram seviyoruz, drama queen olmak da bizim işimiz; ama azıcık da mutlu sonla biten lgbt temalı filmler izlemek istiyoruz.

neyse cıvımadan tekrar söyleyeyim, mutlaka izleyin bu filmi.

--- spoiler ---
  • tek amacı geyler ve seks hayatlarını konu almak olan 'gey' filmlerinin saçma konusunu bulundurmayan (bkz: weekend), muhteşem bir 'aşk' filmiydi. iki erkeğin birbirine olan aşkını ve aşklarının getirdiği tutkuyu, sadakati, güveni o kadar güzel anlattı ki bu film aşık olasım geldi birine. john'un o gözlerinde daldım gittim ben. gözlerim doldu arada, bu filmin gerçek olduğunu hatırladığım her an içim cız etti, bazen ekrana bakmak istemedim. olayların gidişatı aslında çok farklı değil gibi geylerin aşkını anlatan filmlere bakınca,
    spoiler ---
    filmin içinde elbette aids başrole geçmeye çalışıyor biraz ve geçiyor da. aids yüzünden hayatları değişen bur çift izlemeye başlıyorsunuz. zaten empati kurmayı düşünmek bile bu gibi bir olayda sizi yeterince üzüyor.
    --- spoiler ---

kısaca çok güzel bir film. bu arada not bırakmak isterim. filmde seks sahneleri var birkaç tane ama konu seks olmuyor ya da aradaki tutkuyu hissedebiliyorsunuz o sahnede. bahsettiğim weekend filmindeki gibi saçma seks sahneleri yok, yani sadece azıp seks için seks yapan iki erkeğin seksini izlemiyorsunuz. birbirine aşık iki erkeğin sevişmesini izliyorsunuz. o yüzden sahneler çok rahatsız edici gelmedi bana.

bir de filmde, yani kitapta, yani tim denilen gerçek kişinin john için söylediği bir iki cümle vardı beni derinden etkileyen. bu kadar güzel anlatılırdı bir aşkın ölümsüzlüğü:

"you are a hole in my life, a black hole. anything i place there cannot be returned. i miss you terribly. ci vedremo lassu, angelo."
  • klişe dolu, sıkıcı ama yine de dokunaklı bir aşk filmi. şahsıma göre sadece bu. sürekli eşcinselleri alkışlamaya çalışmayan herkes bu yorumu yapar.

iki insan aşk yaşıyor işte, cinsiyetleri de erkek. ötekiler, berikiler diye diye insan bırakmadınız ortada.
  • --- spoiler ---

kocaman adamları liseli kılığına sokmaya çalışan film.
    --- spoiler ---
  • az önce bitirdiğim hala burnumun akıp gözlerimin yaşlı olmasına sebebiyet veren şahane film.