şükela:  tümü | bugün
 • danimarkali holger, ogier the dane. charlemagne’in ordusunda parali asker oldugu rivayet edilen efsanevi karakter. efsaneye gore holger danske girdigi hicbir savasi kaybetmemistir. ancak bir gun ulkesini o kadar ozler ki guney fransa’dan danimarka’ya kadar yurur. kronenburg kalesi’ne geldiginde oturur, oturdugu yerde uyuyakalir. bugun de ayni pozisyonda uyumaktadir.
  helsingor’daki kronenburg kalesi’nin mahzenlerinde tastan heykeli olan bu dev vikingin danimarka gercek bir tehlikeyle karsilastiginda canlanip ulkesini kurtaracagina inanilsa da ikinci dunya savasi sirasinda almanlar danimarka’ya girdiklerinde orali bile olmamis amca.
  ayni zamanda aromali bir cigar markasi.
 • pipo tütünlerinden bourbon aromalı olan denemeye değerdir, ilk yakışta yavaşça damağınıza oturan bourbon aroması, yavaşça yerini burley tütünlerinin baharatımsı tadına bırakır, ve sizi zevkten dört köşe eder.
 • cherry vanilla, orange vanilla, mango vanilla, magic vanilla gibi bir sürü vanilyalı çeşidi de olan tütün. vanilya sevenlere tavsiye edilir.
 • ikinci dünya savaşında uyanıp ülkesini kurtarmasa da maksadı aynı olan bir grup kendisinin adıyla nazilere karşı direnmiştir.
 • lanet olsun zaman nehrine kitabının yan karakteri olabilecek geminin ismidir. geçişlerde sıklıkla başvurulur, kurguyu bütünleştiren bir nesne olur.
  "annemin bindiği, güneye gittiğimizde hepimizin bindiği geminin adı holger danske'ydi. araştırdım da gemi sonraları, önce stockholm'de sonra ardından mölmö'de göçmenler için barınak olarak kullanılmış, şimdiyse asya'da, hindistan ya da bangladeş'te bir kumsalda parçalanıyormuş ama benim bahsettiğim günlerde halen oslo'yla jutland'ın kuzeyindeki bu kasaba, annemin büyüdüğü kasaba arasanda gidip geliyordu.
  annem o gemiyi severdi ve kötü şöhrretini haksız bulurdu; halk arasında bilinen adıyla dikkat batarske şu anda aynı güzergahta çalışan, insanların içki içip kendisini kaybettiği yüzer kumarhanelerden çok daha bir gemiydi, hem hava kötü olduğunda biraz yalpa vursa da dalgalara asla teslim olmazdı. "

hesabın var mı? giriş yap