şükela:  tümü | bugün
 • aniden kapanan havada, en koyusundan bir kahveyi ağzımdan içeri ilaç niyetine yollarken bana eşlik eden şarkı. tatile gitmeyi değil tatile gitmek isteyip de kalmayı anlatır. gerçek bir şehir şarkısıdır, betondan mezarların birisinde sadece ellerimi hareket ettirerek yaşadığımı farzederken duman gibi etrafımı kaplayan scorpions şaheseridir.

  gittiğim tatillerin küçük fotoğrafları geçerken gözümün önünden, göz kapaklarımı istemsiz kapatırım. zamanı durdurmak isteyip de durduramadığım tüm deniz kenarlarına, tüm ahşap teknelere ve cam gibi sulara giderim zihnimle. şarkı devam ettikçe denize doğru yürür, ayak parmaklarıma vuran soğukluğun tadını çıkarırım. aniden derinleşen denizde iki adım attıktan sonra belime kadar çıkan suyun içinde bekler ve derin bir nefes ile suya atlarım. iki taşın birbirine çarpması ve demir alan teknelerin sesleri bile gelir kulaklarıma.

  holiday, tatili beklemenin ve geçmeyen günlerin şarkısıdır. kahveyle birlikte hazmedilir, tatil fotoğrafıyla servis edilir:

  http://img12.imageshack.us/…g12/1876/bluedreams.jpg
 • greenday'in günümü aydınlatan parçası. düşünün şimdi servistesiniz. iğrenç bir radyo kanalı, iğrenç sesli, geyik ötesi bir sunucu bar bar bağırmakta. arkada oturan peltek hatun geveze mahmut ustayla saçmasapan siyasi bir diyaloğa girmiş ama bir bok bilmediği için sürekli aynı şeyleri tekrarlıyor. bütün cümleler bolca "hıhı" ve "dimi"'lerle süslenmiş. daha arkada at yarışı muhabbeti, önde şoför kendi çapında stand up yapıyor. kusmak geliyor içinizden. kulaklığı takıyorsunuz ve bu şarkının girişi... nasıl anlatayım böyle çok sıcak bir yaz gününde deli gibi susamışsınızdır ya, su içtiğinizde boğazınıza akan o ilk damlaları düşünün... işte öyle hissettiriyor insana.
 • son 25 yılın punk rock efsanesi haline gelen green day'in, en protest albümlerinin en protest sözlerini barındıran, dönemin bush hükümeti başta olmak üzere bütün savaş yanlısı "hitlerlere" salladığı muhteşem parça. konsept albümün en vurucu şarkılarından birisidir bu. american idiot albümünü defalarca dinlemek ister insan bu parçadan sonra.
 • american idiot albumunde sozleriyle en cok tepki cekmis sarkidir ayni zamanda. ozellikle de,

  "zeig heil to the president gasman
  bombs away is your punishment
  pulverize the eiffel towers
  who criticize your government"

  bolumundeki bush icin yapilan hitler gondermesi, bush'u destekleyenleri cileden cikartmis, netteki forumlarda "aman allahim benim baskanimi nasil hitlere benzetir" seklinde yakinmalara neden olmustur.
 • scorpions'un sarkisi olan holiday'in akustik versiyonundaki daha hizli metronomlarla da cok guzel olmus eser. her hali guzel allah kahretmesin. ne guzel sarkilar yapiyor insanlar. sozleri tam olarak asagidaki gibidir;

  let me take you far away
  you’d like a holiday x 2

  exchange the cold days for the sun
  a good time and fun

  longing for the sun you will come
  to the island without name
  longing for the sun be welcome
  on the island many miles away from home
  be welcome on the island without name
  longing for the sun be welcome
  on the island without name

  let me take you far away
  you’d like a holiday x 2

  exchange your troubles for some love
  wherever you are

  longing for the sun you will come
  to the island without name
  longing for the sun be welcome
  on the island many miles away from home
  be welcome on the island without name
  longing for the sun be welcome
  on the island without name
 • scorpions'in slow bir parcasi.. sozleri $oyle ba$lar:

  let me take you far away
  you'd like a holiday
  let me take you far away
  you'd like a holiday

  exchange the cold days for the sun
  good times and fun
 • scorpions'un şimdiye kadar dinlediğim parçalarından en güzeli, en derinidir kanımca. o nasıl melodidir, onlar nasıl sözlerdir... let me take you far away...
 • green day in yillar sonra hala vazgeçilmez oldugunu gösteren, ritmiyle direk kafaya takilan sarkilardan biri
  klibi de izlenesi, bateristin hareketleri özellikle baya bi eglendiriyo
 • scorpions'ın 1979 tarihli lovedrive albümünün müthiş ballad parçası. scorpions'taki ballad geleneği 1977'den beri süregelmiş ve bilindiği üzere still loving you ve wind of change ile tavan yapmıştır. adamların içinde var.
 • ilk defa "hard'n heavy slows 2" olması lazım, o kasette dinlemiştim bunu. 88-89 falan mıydı, neydi?

  oha 22 yıl olmuş ben kaçıyorum. ulan tam anlatacaktım yaz aşklarını, holiday ve still loving you ile edilen tatil danslarını uzun uzun; ama, oha sahiden, kaç yaşına gelmişiz, bununla mı vakit harcayacağım, okuyun linkten falan.

  hayat akmış gitmiş taci, olmuş muyuz sana taptaci...