• so you been to school for a year or two
    and you know you've seen it all
    in daddy's car thinkin' you'll go far
    back east your type don't crawl
    play ethnicky jazz to parade your snazz
    on your five grand stereo
    braggin that you know how the niggers feel cold
    and the slums got so much soul

it's time to taste what you most fear
    right guard will not help you here
    brace yourself, my dear

it's a holiday in cambodia
    it's tough kid, but it's life
    it's a holiday in cambodia
    don't forget to pack a wife

your a star-belly sneech you suck like a leech
    you want everyone to act like you
    kiss ass while you bitch so you can get rich
    but your boss gets richer on you
    well you'll work harder with a gun in your back
    for a bowl of rice a day
    slave for soldiers til you starve
    then your head skewered on a stake
    now you can go where people are one
    now you can go where they get things done
    what you need my son:

is a holiday in cambodia
    where people dress in black
    a holiday in cambodia
    where you'll kiss ass or crack

pol pot, pol pot, pol pot, pol pot [etc.]

and it's a holiday in cambodia
    where you'll do what you're told
    a holiday in cambodia
    where the slums got so much soul
  • birçok kişinin guitar hero 3 sayesinde tanıştığı şarkı.
  • entel takılıp solcu geçinen yuppieleri, "ne gördün de ne konuşuyosun, gel seni bi kamboçya'ya gönderelim, gör bakalım orda insanlar nasıl da eşit ve rahat (!) yaşıyorlarmış" diyerek eleştiren bir dead kennedys şarkısı.
  • ölmeden önce 45liğini alıp bi plaktan dinlemelisiniz ,bu işe gönül verdiyseniz.zira çok sağlam kayıta sahiptir bu şarkı..
  • bu şarkı, özellikle sözleri nasıl hak ettiği değeri görmez? öleceğim üzüntümden.

tipik klasik çakma duyarcı entel tayfasını mahveder sözlerle. hatta bu "sözlükçü" arkadaşlar var ya (tırnak içinde yazdım ki, lafım hepinize değil. sözlükçü kimliğini kendi kimliği önüne koyanlar) onlara da direkt adrese teslim gibidir. birebir çeviri yapmayacağım, keza uzmanlık alanım değil. ama en sevdiğim kısımları hafif hafif özetleyeyim.

başlangıçta diyor ki abimiz ; " ya hacı sen 1-2 sene okudun, az buçuk kitap karıştırdın her şeyi bildiğini sanıyorsun şimdi. altına baban araba vermiş, cebine harçlık koymuş, kendin bi bok yiyememişsin ama dünyayı değiştireceğinden bahsediyosun. entel entel etnik caz açmışsın arkada, müzik sistemini de kurmuşsun maşallah. bunu derken de fakirlerin nasıl üşüdüğünü, aslında çok cesur insanlar olduklarını anladığını söylüyorsun. hacı ne ayaksın sen?"

"o zaman sana kamboçya'da bir tatil ayarlayalım" diyor abi. "zordur ama hayat böyledir. alışıksın hem sen" diyor. sonrasında da diyor ki; " aslında sen önemsiz bir parçasın ama hep övünüyorsun bir şeylerle. herkesin senin gibi düşünmesini istiyorsun. bu arada bol bol yalakalık yapıyorsun ki zengin olasın. ama kendi patronunu daha da zengin ediyorsun. o eleştirdiğin sisteme boğazına kadar batmışsın yani. ama senin o anladığın insanlar var ya, heh onlar senin gibi zengin olmak için yalakalık yapacak durumda değiller. günde bir kase pirinç için silah tehditi altında çalışıyorlar. ne dersin? orada bir tatil ayarlayalım mı sana? hani o fakirlerin çok cesur olduğu, senin de bunu hissettiğin yerde?"

tokat gibi.
  • mtv'nin bir tanıtım bölümünde duyduğumda şok geçirmiştim bunu nasıl yaparlar diye.
  • jello biafra* da söylerdi hep.. kamboçya'da tatilin adı varmış.. sahilleri bambaşkaymış oraların..
  • (bkz: dead kennedys)
  • aleni olarak cem karaca2nin 196x tarihli sarkisi suya giden alli gelin den arak bas rifleri olan sarkidir bu.. ben boyle rezalet gormedim arkadas.. adamlar teee türkiyeden bas riff i araklamislar.. yazik.
  • her dinlediğimde üniversite yıllarımda ben tek simitle akşam ederken, karı kovaladığı tiki cafeden çıkıp bana sosyalist propaganda yapan, karşılık bulamayınca egemen sınıflara hizmet etmekle, burjuva iktidarını tahkimle falan suçlaya yarrak kafalı okul arkadaşlarımı aklıma getiren şaheser.

içimden hep "kardeşim kyk kredisiyle ay sonunu getir, çok romantize ettiğin kenar mahallelerde benimle yaşa, babanın arabasını iki gün rahat bırak da çift vesait otobüse binelim bu konuları sonra tartışalım. mezuniyetten sonra kapağı abd'ye atmak yerine sosyalizm cenneti angola'ya yerleşme planı yap gelmeyen şerefsiz, hep beraber üçüncü dünyacılığın dibine vuralım" demek istesem de he der geçerdim***. çünkü zaten böyle düşündüğüm için simitle besleniyordum, falan fıstık...

neyse ki ideolojik tedrisatımı ve ilhamlarımı gökten indiği sanılan türkü bar abilerin dogmalarından ya da yeterince hareketli bir cinsel hayatı olmamasının suçunu tipsizliğinden başka her şeyde arayan ve daha o yaşta nefret ettiği hayatının acısını dünyadan çıkarmanın bir aracı olarak gördüğü -izm'leri sayıklayan burculardan değil, doğrudan doğruya dead kennedys'ten falan almış bulunuyordum.

not: bir üstteki entry'de bahsedildiği gibi foo fighters bu şarkının politik doğrucu coverını yapmaya çalışıyorsa, şarkıdan bir halt çakmamışlar, şarkıda eleştirilen konuma düşmüşler demektir. evet foo fighters anlamıyor ama ben anlıyorum, iddialıyım.
hesabın var mı? giriş yap