şükela:  tümü | bugün
  • mecliste kahvesi yere dökülen hollanda başbakanı mark rutte'nin, meclisin temizlik görevlilerinin alkışları eşliğinde yerleri kendisi temizlemesi olayıdır. sanırım şu medeniyete ulaşmamıza bir 100 yıl daha var.

işte insanın içini ısıtan o görüntüler;

https://m.facebook.com/…31473753&id=185916871450151

https://youtu.be/o6ozcl_biz0
  • şimdi bu var ya amma paspas çeker hee!!!
    şunun tipe bi baksana moruk.
    amk hakan balamiri, bu nasıl tip lan bu?
  • hollandali insanlarin hicbir isi kucumsememesinden kaynaklanmaktadir.

bizde insanlarin cumle kurarken, su su meslege "bile" saygi gosteriyorum dedigi hicbir meslegi kucumsediklerini ben gormedim.

edit: biri videonun yorumlarinda biri neden boyle yaptigini aciklamislar ve akpli diye linc edilmis yazmis. usenmedim yorumlara baktim, hollandada vergi seviyesi %67 oldu ve 2012den beri zam yapilmiyor yazmis adam. baska soyleyecegim bir sey yok. adam yuksek enflasyon olmamasinin falan ne oldugunu bile bilmiyor ama yorum yapma hakkini kendinde goruyor.
  • ilgi çekmeye çalışıyo bakmayın
  • (bkz: pr)
  • koskoca başkanın işi gücü yok bunu yapıyor. o zaman gitsin temizlikçi olsun bol bol temizler. hollanda'da yaşayan birisi yazmış neden böyle davrandığını yorumlarda ama chp'nin cahilleri tarafından hemen akp'li olmakla suçlanmış.

aklı çalışan kimsenin gerçekçi bulmayacağı hareket. samimi falan da değil. onun yerine temizlikçiden özür dileyip, zahmet verdik dese çok daha gerçekçi olurdu.
  • temizlikçilerden özür dileyip yoluna devam etse de olurdu evet, yalnız acelesi yok demek ki paspası alıp temizliyor. bu pr de olabilir, örnek davranış da olabilir ama türkiye halkına kesinlikle pr olarak gelir çünkü böyle şeylere alışık değiliz. popülizm her zaman kötü bir şey değildir. hollanda'da bir hollanda firmasında çalışıyorum ve mutfaktan kahve alırken yere bardak düşüren veya kahveyi döken stajyer de olsa müdür de olsa * fark etmez alıp süpürgeyi temizliyor, kırıkları cam kutusuna koyuyor. böyle kural da yok, temizlikçiler var ama herkes sorumlu hissediyor kendini. ceo kantinde sırada durur, yer bulamazsa "oturabilir miyim" diye sorar "tabi ki" demeni bekler ve öyle yanına oturur cfo ile birlikte. onlar öyle davrandıkça sen onlara daha çok saygı duyarsın. bu durumlardan ne farkı var şimdi başbakanın yaptığının? tabi ki istisnalar vardır ama hollanda'da hiyerarşiyi çoğu ortamda en azından bu şekilde hissetmezsiniz. müdüre isimle hitap edilir ve saygıyı bilgiye, deneyime, kararlara saygıyla gösterirsiniz. bunun dezavantajları da olsa, avantajları da bazen bu şekilde yansıyabiliyor*.

her şeyi geçtim videoda ortam güzel, diğer muhalefet parti başkanı kenardan esprilerle laf sokuyor, hep beraber gülüp eğleniyorlar siz de burda "pr yauu, temizlikçinin işi o" diyorsunuz. türkiyede daha muhalefetle iktidarı bir karede göremiyoruz. en kötü pr'imiz böyle olsa keşke. "türk halkına böyle başbakan uyar mı" diyeceğinize "böyle başbakanı türk halkına uydurmak için türk halkı neler yapmalı" diyelim biraz da.
  • (bkz: pi ir)
  • sanırım hayatında hiç bir pr şirketi ile masaya oturmamış, bu işlerin nasıl yapıldığını bilmeyen yazarlar "bunun neresi pr diye" tepki göstermiş.

zaten senin gibiler hemen anlamış olsaydı adı pr olmazdı.
  • bence olay spontane gelişmiş ama adam şova dönüştürmüş.

reklam kokan hareketlerdir.