şükela:  tümü | bugün
 • zamanında bana şirket tarafından kolayca alınan vize.. (bkz: fransa vizesi)
 • gerekli belgeler için (212) 3932121 numaralı konsolosluk telefonundan bilgi alınabilecek vize.
 • daha once hollanda vizesi alinmadiysa mutlaka sahsen basvuru isteyen vizedir.
 • adamlarin kisaca mvv dedigi hizlandirilmis vize hedesi kapsaminda, hem de kabul aldiginiz okul sizin adiniza basvurmusken bile 1.5 ayi gecen bir eziyet sureci sonrasinda, hala alinamamis olan, vizedir. illettir.
 • alinabilen bir vizeymis. (bkz: ben bugun bunu gordum) siz siz olun bankadan hesabinizdaki parayi gosteren belge istediklerinde belgenin isim soyad, hesap numarasi, hesaptaki para, bankanin acik adresi, logosu, imzasi kasesi, boku pusuru her biseyi icermesine dikkat edin. yoksa ananiza mendil aliniz, lazim oluyor.
 • konsoloslugu gecince ilk sol sokaktaki girişten basvuru yapılan bir vize türü.
  diğer şengen ülkelerinden daha kıymetliymiş bunların vizesi. otel rezervasyonunuz kac gunse o kadar gün vize veriyorlar. 5 günlük vize mi olur diye küskün küskün cıkıyorsunuz konsolosluktan.
  pasaport teslim saatleri: 14:00-15:00
  (bkz: cimrilik)
  (bkz: hollanda konsoloslugu)
 • hollandadan herhangi bir okuldan kabul aldiysaniz sabah gidip aksam vizenizi temin edebileceginiz, bir fotograf disinda hicbir sey istemeyen, alinmasi kolay vizedir.
 • 2 haziran'dan itibaren başvurularda randevu sistemine geçilecek vize..

  http://www.nl.org.tr/…ollandakraliyetibuyukelciligi[2].doc

  2 haziran 2006 tarihinden itibaren ankara’da hollanda büyükelçiliği ve istanbul’da hollanda başkonsolosluğunda vize müracaatları için bir randevu sistemi uygulanacaktır.

  ankara’da hollanda büyükelçiliği ve istanbul’da hollanda başkonsolosluğu, 2 haziran 2006 tarihinden itibaren türkiye’de yapılacak vize müracaatları için yeni bir randevu sistemine başlayacaktır. bu tarihten itibaren vize müracaatları, ancak alınacak bir randevu vasıtasıyla kabul edilecektir. randevular, hollanda büyükelçiliği ve hollanda başkonsolosluğu tarafından onaylanan bir firma olan iks aracılığıyla alınacaktır. müracaat sahibinden tahsil edilecek olan ve randevu almak için gerekli olan pin-code, 18 ytl olup, herhangi bir iş bankası ya da koçbank şubesinden talep edilebilir. başvuru sahibi, randevunun hollanda büyükelçiliği ya da başkonsolosluğu için söz konusu olduğunu bildirmelidir. pin-code, makbuzda belirtilecektir. doğrudan doğruya kredi kartıyla ödeme de mümkündür.

  randevunun nasıl alınacağına dair bilgiyi, 2 haziran 2006 tarihinden itibaren aşağıdaki telefon numarasından alabilirsiniz:

  0 212 340 44 31

  yeni sistem:

  -büyükelçiliğin ya da başkonsolosluğun vize bölümünün önünde bekleme süresini kısaltacaktır.
  -müracaat sahibi, istenen müracaat evraklarıyla ilgili olarak bilgilendirilecektir.
  müracaat edenlerin, randevu sırasında tüm gerekli evrakları ibraz etmesi gerekmektedir. evrakları eksik olan müracaat sahiplerinin başvuruları kabul edilmeyecektir.
  -tam evraklarla başvuruda bulunan bir müracaat sahibinin, büyükelçiliğe ya da başkonsolosluğa sadece bir defa gelmesini ve en fazla 1 saat zamanını harcamasını bu şekilde mümkün kılacaktır.
  -müracaat sahibi, ups’e az miktarda ekstra bir ücret ödeyerek, ups kurye servisi vasıtasıyla pasapaportunun eve teslim edilmesini sağlayabilir.

  hollanda büyükelçiliği ve hollanda başkonsolosluğu, her iki taraf için en avantajlı bir şekilde bu sistem vasıtasıyla başvuru sahibinin vize müracaat işlemini kolaylaştırmak istemektedir. bunun gerçekleşmesi için aşağıdaki konuların göz önünde bulundurulması gerekmektedir:

  -müracaat sahipleri seyahat planlarını zamanında yapmalıdır!
  -müracaat sahipleri uygun zamanda randevu almalıdır!
  -müracaat sahipleri randevuda evrakları eksiksiz olarak ibraz etmelidir!
  -müracaat sahipleri ancak alınan randevu tarihi ve saatinde büyükelçiliğe ya da başkonsolosluğa gelmelidir!

  sonuç olarak yeni sistem, başvuru sahibinin vize müracaat sürecini farkedilir bir şekilde kolaylaştıracaktır.

  randevu sistemi başladığında genel vize prosedürlerinde bir değişiklik olmayacağı gerçeğine dikkatinizi çekmek istiyoruz. türk vatandaşlarından istenen vize için gerekenler, tüm schengen-partnerlerince belirlenmiştir ve ancak tüm partnerlerin ortak bir anlaşması doğrultusunda değiştirilebilir.
 • başvuru için telefon ediyorsunuz, karşınıza iks adlı bir şirketin elemanı çıkıyor. sitelerinden anladığım kadarıyla bu adamların tek yaptığı iş bu. size seyahat amacınızı soruyorlar, konsolosluğun istedigi belgeleri hızlıca sıralıyorlar. turistik vize alacaksanız ve öğrenciyseniz davetiyeler, banka hesapları, uçak rezervasyonları yeterli değil, ayrıca ailenizin çalıştığı şirketin her türlü evrağının aslını(!) ve kopyasını da istiyor hollanda konsolosluğu. (imza sirküleri, vergi levhası vs.) tabi tüm bu aşamalara gelebilmek için bankaya yatırmış oldugunuz para karsılığı alabileceğiniz pin kodunuzu baştan söylemeniz gerekiyor, henüz almamışsanız 18ylt'yi kredi kartınızdan itinayla çekiyorlar ve son olarak size randevu yerini ve saatini bildirip, mümkünse 10 dk. erken gelmenizi tembih ediyorlar.
  daha sonra randevu saatinde kapıya gidiyorsunuz ve sizi içeri alıyorlar. içeri girer girmez karşınıza iriyarı bas sesli bir güvenlik görevlisi çıkıyor. adam size 56ylt bozuk paranızın olması gerektiğini aksi takdirde başvurunuzun alınmayacağını, içerdeki odaya geçip evrakların fotokopilerini ve asıllarını ayrı ayrı dosyalamanızı ve orda kurulmuş bir masa ve bir kasadan oluşan ups tezgahından zarf alıp, 7ytl ödemediğiniz takdirde vizenizi en erken bir hafta sonrasına alabileceğinizi söylüyor. tabi bütün bunlar olup biterken sizin randevu saatiniz yaklaşıyor. sırıtarak her gelenden 7ytl toplayan ups görevlilerini geçtikten sonra başlıyorsunuz evraklarınızı ayırmaya. özenip bezenip her evrağın aslı ile fotokopisini ataşla tutturmuş olmanız kimsenin umurunda değil, onlar teker teker ayrılacak ve fotokopiler başvuru formunun arasına konulacak. bir yandan da etraftan bozuk para dileniyosunuz, tam 56 ytl olması lazım çünkü. bütün bunlar olup biterken güvenlik görevlimiz saymaya başlıyor: "5,4,3,2..." 5 saniye içinde hazır olmayanları almayacakmış içeri, bunlar bir daha başvurup, para ödeyip öyle gelmek zorundalarmış. elinizde dağılmış evraklarınız, ve değerli ups zarfınızla merdiven basamaklarında sıra beklemeye başlıyor ve öndeki vize başvurusuna kulak misafiri oluyorsunuz.

  başvuruyu alan görevli(b.a.g): "eski eşiniz hollanda'da mı yaşıyor?" -zaten önündeki belgelerden belli ama yine de soracak neyse...-
  başvuran(b): evet, kendisi hollanda vatandaşı zaten.
  b.a.g: "ne zaman ayrıldınız?"
  b: -biraz durakladıktan sonra- "6 yıl önce"
  b.a.g: kafasını kaldırıyor ve soruyor "neden?"
  10 saniyelik bir sessizlik oluyor ve adam, hala evrakalrla cebelleşen benim ve başvuran kadının şaşkın bakışları arasında sorusunun cevabını bekliyor.
  b: "anlaşamadık..."

  biz turistik bir gezi yapmak amacıyla kısa süreli vize alırken böyle maceralar yaşayıp, günlerce evrak hazırlayıp, her aşamada biraz para ödeyip, ahiret soruları cevaplamak zorunda kalırken, türkiye'ye gelen ab vatandaşları havaalanında yapılan anonsla bir gişeye yönlendiriliyorlar ve paralarını verip vizelerini alıyorlar. öte yandan ben, okulda devletler hukuku'nda karşılıklılık ilkesi* diye bir şey olduğunu öğreniyorum. ne var canım bunda degil mi? onlarda bize vize uyguluyor biz de onlara...