• fakiriz oğlum biliyoruz daha fazla işkence etmeyin bize
  • amk hayatı! hollanda'nın asgari ücretine bak , yapılan alışverişe bak, adam 53 euro'ya dünyaları almış amk.

içimizdeki irlandalılar için, bilal'e anlatır gibi anlatıyorum. ulan dinleyin develer!

aşağıdaki liste türkiye'deki ürünlerin veya muadillerinin fiyat karşılaştırılmasıdır.

300g sinitzel=6,95 tl
    hamburger köftesi 440 gr=20,25 tl
    tavuklu pilav= 20 tl - nasi pilavını ülkemizde satanı bulamadığım için yöresel pilavımız baz alınmıştır.
    dana kıyma 300gr=14,4 tl
    balık 300 gr=27 tl
    dr.oetker pizza 340gr 2 adet=27 ,80tl
    jambon 200gr=15,90 tl
    kinder-bueno 3'lü=17,85 tl
    6'lı yumurta=5,25
    dilim kaşar 500gr=28,50 tl
    çilek 1000gr=12,90 tl
    bira 12 adet=144 tl
    votka mix 1 adet=27 tl - jack daniels cola viski bulamadığım için, votka mix eklenmiştir.
    meyve suyu=5,75 tl
    hazır pişmiş çorba=4 tl
    tam buğday ekmeği= 3,50 tl
    4'lü hamburger ekmeği=11,75
    salatalık 1kg= 4tl

toplam= 396,80 tl' dir.
    türkiye'de 2.324 tl maaş alan asgari ücretli çalışanımız, toplam 18 kalemgörsel
    yaptığı alışverişte görsel,cebinden çıkan para miktarıdır!
    maaşını % 17 sini tek sefer de harcamıştır.

hollanda vatandaşı ise 1635 euro 'luk asgari görsel ücretinin % 3'ünü harcayarak bu alışverişi gerçekleştirmiştir.

edit: imla
    edit 2: hollanda asgari net ücreti 1520 euro’muş
    yapılan alışverişin % 3,4 tekabül etmekte
  • baslik biraz anlamsiz gelebilir, direkt bu aklima geldigi icin yazdim.

malumunuz, karantina doneminde hepimiz market alisverisi yapiyoruz; kimimiz online, kimimiz ise markete gidip, kendi hijyen kosullarini saglayip hallediyor. kirmizi/beyaz et, kahvaltilik, sebze/meyve, alkol, deterjan almis basini gitmisken; birkac parca bir sey aldigimizda minimum 80~100 tl oder olduk.

asagida da hollanda'da yapilmis 53 euroluk bir alisveris fisi ve urunlerin fotografi mevcut. icindekilerden kiyma ve 6'li birayi su an almaya kalksak sanirim 250+ oduyoruz.

ilgili kaynak tweet

edit: gelen mesaj uzerine hollanda'daki asgari ucret tablosunu da ekliyorum. görsel
    edit2: bu asgari ucret brut imis. net olarak 1100~1200 euro kaliyormus geriye. uyaran yazarlara tesekkurler.
    edit3: nette gelir asgari altinda kaliyorsa devletleri de yardim ediyormus. dolayisiyla 1500~1600 altina dusmuyormus. brutleri de ayri dert netleri de. dusse bi dert dusmese devlet yardimi. nefis cidden.
    edit4: kendimi ali tezel gibi hissetmeye basladim. hollanda'nin net geliri 1520 euro imis. link
  • tek başına heineken 12 adet bira türkiye'de 140 birim ederken, fişte 10,58 birim yazıyor.

t: üzen fiştir.

edit: efes'in fiyatıyla karıştırmışım. heineken'in fiyatı 220 civarı yapıyormuş. 140 olsa gene iyi.
  • gelir şimdi ama orada kira yüksekciler.

adamların 53 euroluk mutfağını almak için götümü vermemi isteyen birileri var.

olması gereken makul fiş.
  • (bkz: coğrafya kaderdir)

bizim 200 liralar da 20 lira gibi davranıyor. şans işte.
  • jumbo hollanda standartlarında bir tık pahalı bir market. vomar veya lidl gibi daha ucuz alternatiflerde benzer alışverişlerde %10-20 arası (kampanya falan kovalamak lazım) avantaj sağlayabilirsiniz. kalite açısından devasa bir fark olduğunu düşünmüyorum açıkçası, ama jumbo veya albert heijn'dan çok sık alışveriş yapmadığımı da eklemek gerekir. son olarak, 2019'a girerken kdv zammı yapıldı, ondan önce aynı sepete yaklaşık 43-44 euro verip sahip olmak mümkündü. kdv zammıyla beraber marketler ürünlerine de zam yaptı ayıp ettiler.
  • burda 53 birime yarım kilo kıyma alırsın.
  • herif orada 12 biraya 10,58 birim para ödemiş; ben demin tekelde 1 biraya 11,25 birim para ödedim...

şöyle de ifade edeyim; benim 1 bira aldığım paraya herif 12 tane bira alıyor...

bizi mahkum ettiğiniz bu hayat yüzünden âhım üzerinize olsun. buna neden olanların hepsinin allah belasını versin!.. halkın cebinden çalınan her 1 kuruş para, bak 1 kuruş diyorum; haram olsun, boğazınıza dursun; acısı önce bu dünyada çıksın.

zorunlu edit: arkadaşlar evet, ramazanda içiyorum ve allahtan bahsediyorum. bırakın da bu benimle allah arasında bi mesele olarak kalsın. siz meseleye odaklanın. çok rahatsız oluyorsanız, oraya bira yerine süt, ekmek, yumurta; canınız ne istiyorsa onu koyun... yanlış yerlere takılıyorsunuz.
  • eti azaltsın biraz sebze geçsin boğazından.

tüketim toplumu olmanın sonu bu sanırım. almanya örneklerini çeken bir gurbetçi abimiz vardı etle sebze meyveyle durumu anlatamayınca rakıdan örnek vermişti orada üretiliyor ben sizden ucuza alıyorum diye. abi okuyorsan selam biz artık alamıyoruz :) artık benim kriterim su 1 aylık alışveriş karşılaştırması videolarına gerek yok litrelik su 2.5tl olmuş su karşılaştırsak yeter.
hesabın var mı? giriş yap