• baslik biraz anlamsiz gelebilir, direkt bu aklima geldigi icin yazdim.

malumunuz, karantina doneminde hepimiz market alisverisi yapiyoruz; kimimiz online, kimimiz ise markete gidip, kendi hijyen kosullarini saglayip hallediyor. kirmizi/beyaz et, kahvaltilik, sebze/meyve, alkol, deterjan almis basini gitmisken; birkac parca bir sey aldigimizda minimum 80~100 tl oder olduk.

asagida da hollanda'da yapilmis 53 euroluk bir alisveris fisi ve urunlerin fotografi mevcut. icindekilerden kiyma ve 6'li birayi su an almaya kalksak sanirim 250+ oduyoruz.

ilgili kaynak tweet

edit: gelen mesaj uzerine hollanda'daki asgari ucret tablosunu da ekliyorum. görsel
    edit2: bu asgari ucret brut imis. net olarak 1100~1200 euro kaliyormus geriye. uyaran yazarlara tesekkurler.
    edit3: nette gelir asgari altinda kaliyorsa devletleri de yardim ediyormus. dolayisiyla 1500~1600 altina dusmuyormus. brutleri de ayri dert netleri de. dusse bi dert dusmese devlet yardimi. nefis cidden.
    edit4: kendimi ali tezel gibi hissetmeye basladim. hollanda'nin net geliri 1520 euro imis. link
  • eti azaltsın biraz sebze geçsin boğazından.

tüketim toplumu olmanın sonu bu sanırım. almanya örneklerini çeken bir gurbetçi abimiz vardı etle sebze meyveyle durumu anlatamayınca rakıdan örnek vermişti orada üretiliyor ben sizden ucuza alıyorum diye. abi okuyorsan selam biz artık alamıyoruz :) artık benim kriterim su 1 aylık alışveriş karşılaştırması videolarına gerek yok litrelik su 2.5tl olmuş su karşılaştırsak yeter.
  • fakiriz oğlum biliyoruz daha fazla işkence etmeyin bize
  • tek başına heineken 12 adet bira türkiye'de 140 birim ederken, fişte 10,58 birim yazıyor.

t: üzen fiştir.

edit: efes'in fiyatıyla karıştırmışım. heineken'in fiyatı 220 civarı yapıyormuş. 140 olsa gene iyi.
  • (bkz: coğrafya kaderdir)

bizim 200 liralar da 20 lira gibi davranıyor. şans işte.
  • jumbo hollanda standartlarında bir tık pahalı bir market. vomar veya lidl gibi daha ucuz alternatiflerde benzer alışverişlerde %10-20 arası (kampanya falan kovalamak lazım) avantaj sağlayabilirsiniz. kalite açısından devasa bir fark olduğunu düşünmüyorum açıkçası, ama jumbo veya albert heijn'dan çok sık alışveriş yapmadığımı da eklemek gerekir. son olarak, 2019'a girerken kdv zammı yapıldı, ondan önce aynı sepete yaklaşık 43-44 euro verip sahip olmak mümkündü. kdv zammıyla beraber marketler ürünlerine de zam yaptı ayıp ettiler.
  • biz de burada bir tane redbull'a 6 lira verelim. adalet mi bu?
  • burda 53 birime yarım kilo kıyma alırsın.
  • kolalı jack daniels dalgası hiç güzel bişey değil. hollanda da yaşıyosun kardesim bunlara mı kaldın
hesabın var mı? giriş yap