şükela:  tümü | bugün
  • steam'de 24 şubat 2017'de yayımlanan mükemmel bir indie oyun.
    geliştiricisi ve yayımcısı team cherry ve steam üzerinden de oyuna erişebilirsiniz.

oynanış olarak 2d olarak karşımıza çıkıyor. böcek dünyasında yaşadığımız biz oyun. oyunun hikayesiyle ilgili hiç bir şekilde bilgi vermeyeceğim** . aşağıdaki linkten 24 tl karşılığında satın alabilirsiniz.

ayrıca oyunu aşırı derecede ori and the blind forest'a benzettim.

http://store.steampowered.com/app/367520/
  • genellikle (bkz: dark souls) oyununun 2d versiyonu olarak nitelendirilmekte olan bir platform oyunu. atmosferi, görselleri ve müzikleriyle oldukça başarılı bir oyun olmuş. ilk 10 dakikalık videosu için; https://www.youtube.com/…t?o=u&video_id=sosawolfweu
  • (bkz: metroidvania)
  • zorluk seviyesi bazen cildirtacak noktaya ulassa da gayet keyifli bir oyun.

ozellikle muzikler efsane.
  • şu soulsborne kuraklığında ferahlatıcı yağmurlar gibi idin hollow knight... bu oyun çok daha fazla övgü ve ödülü hakediyor.
  • ben artık "gamer" sayılmam. önceliklerim nedeniyle oyun oynarken vicdan azabı çekerim. yapacak daha önemli şeylerim vardır çünkü. hollow knight ise bana bu vicdan azabını yaşatmadı. 44 saatim mükemmel geçti.

tam aklımdan geçiriyordum. "ulan zıplamalı ve hayvani bir mobility'min olduğu bir oyun olsa da oynasam" diye. birden karşıma çıktı. ori ile arasında kaldım iyi ki hollow knight'ı almışım.

hollow knight atmosferi açısından muazzam bir oyun. yani oyunun içerisine kesinlikle çekildim. müzikleri o kadar güzel ki şu an spotify'dan dinlediğimde oyundaki anılarıma geri dönüyorum, oyunun o genel hüzünlü havasını hissediyorum. sanatı ise apayrı güzel. elle çizilmiş. çizimleri efsane resmen. eğer yaratıcı bir kişilikseniz ve sanata ayrı bir ilginiz varsa kesinlikle hayranlık içerisinde oynayacaksınız bu oyunu. benim durup manzaralara baktığım çok olmuştur.

oyunda bir harita var. siz o haritayı adım adım keşfediyorsunuz. henüz elde edemediğiniz özellikler varsa önce o özellikleri keşfetmeniz gerekiyor haritayı daha çok açmak için. bu açıdan hollow knight keşfetme duygusunu inanılmaz derecede tatmin eden bir oyun. her kısım apayrı bir atmosfere sahip. her kısım beyninizde çeşitli duygulara yol açıyor.

--- spoiler ---

greenpath'e girdiğimde gelen huzur ve crosspath'dan farklı bir yer keşfetme zevki.
    mantis köyü. mantislord'ları yendikten sonra gelen o olay.
    az sövmediğim deepnest. o ne kadar güzel bir rahatsızlık verme duygusudur. yani yanlış bir yerde olduğunu mükemmel bir şekilde veriyor.
    white palace. burası da ayrı bir yer.
    city of tears. o müzik, o atmosfer, o manzara.

--- spoiler ---

hikayesi ise ayrı bir güzel. açıktan anlatılan bir hikaye yok ama siz yavaş yavaş parçaları oturtuyorsunuz. özellikle dreamnail bu konuda yardımcı gibi. karakterler ayrı orjinal ve hepsi hatırlanacak derecede olaylara sahip. hüzün, hep hüzün. o baskı altındaki mücadele. mükemmel resmen. kaosu yavaş yavaş dağıtmaya çalışmak.

boss'lar ise apayrı bir dava. ben daha önce hiçbir oyunda kalbimin güm güm attığını hissetmedim. bir boss'a 10. kez gidince falan böyle oluyor tabii. hem zorlayıcı hem de eğlenceli. hareket kabiliyetinin fazla olması, her boss'un farklı mekanizmada olması. bazı boss'ların çok şerefsiz olması ayrı güzel.

ne kadar anlatmaya çalışsam da bu oyunu anlatmam zor. en iyisi oynamak. bu arada oyunda 3-4 tane ending var.
  • öncelikle oyun gerçekten gerek müzikleri , gerek grafikleri, gerek oynayışıyla çok güzel. bu yılbaşı indiriminden çektiğim ilk sıradaki oyun. oyunla ilgili bilgi ise gamepad ile oynanması en sağlıklı. normal gamepadi olanlar çalıştırmak için "big picture" adlı arayüze geçmelisiniz. oradan oyun kumandası kısmında tuşları falan tek tek atamalısınız. ardından oyun düzgün bir şekilde gamepad i tanıyacaktır.
  • bu oyuna değil 24 lira veren 40 lira bile veren firmayı adeta soymuş demektir. 40+ saat oyun süresi, süper mekanikler, 30'dan fazla boss, 130 küsür farklı canavar, devasa çeşitlilik içeren haritalar -ki bu haritaların her birine girişinizde farklı duygular hissediyorsunuz-, hikayenin dolaylı yoldan keşfedilmesi; bu oyun sıradan bir oyun değil mekanikleri süper olan sanatsal bir oyun. beğenmiyorsanız gidin league of legends falan oynayın, o size daha çok yakışır.