şükela:  tümü | bugün
 • thomas ian griffith ve tia carrere'nin oynadığı 1996 yapımı film. aksiyon - komedi arası. rus - italyan - çinli 3 gansteri bir araya getirmeye çalışan mafya babasını, ve onu yakalamak için bir kadın katiliyle işbirliği yapan biri eski iki fbi ajanını nlatıyor.
 • hedefi durdurmak, yavaşlatmak ya da etkisiz hale getirip paketlemekten ziyade öldürmek için tasarlanmış olan, gerek hedef içinde yürürken verdiği iç hasar, gerekse çıkış noktasında yaptığı tahribat, aynı çaptaki full metal jacket muadiline göre dehşet verici boyutlara ulaşan, çukur uçlu tabanca mermisi.

  bu mühimmatın emniyet teşkilatında kullanılması konusunda tartışmalar yaşanmıştı yakın geçmişte. sivil kullanımının yasal olup olmadığıysa hala muamma bildiğim kadarıyla. konuyla ilgili olarak 6136 sayılı ateşli silahlar kanunu'nda herhangi bir ibare yok fakat mkek tarafından ithalatı ve üretimi de yok henüz.

  terör bölgesinde görev yapan emniyet mensuplarının kullanması elzem olsa da sivil kullanımı bizim memleket insanına göre değil.
 • türkçe'de çukur uçlu mermi olarak adlandırılır.

  normal mermiler aerodinamik olarak tasarlanırlar. bu yapıları sayesinde havada pek hız kaybetmezler. havayı da hedefi de delip geçerler. normal mermiler hedefi genellikle delip geçtiği için tüm enerjisini hedefe aktaramaz ve hedefte büyük bir şok etkisi yaratamaz. bu yüzden çoğu teröristin 3-4 mermi yemesine rağmen hala çatışmaya veya koşmaya devam ettiğini çok sık görürüz. hatta uyuşturucu etkisi altında olan hedefler kafasından vurulana kadar durmazlar. bu normal mermilerin tek dezavatajıdır.

  hollow point olarak adlandırılan bu mermiler havada ayrı, hedefte ayrı etki gösterir. havada bir nohut büyüklüğünde iken hedefte bir ceviz büyüklüğünde olurlar. yani havayı kolayca yarıp hızlı gider, hedefe ulaşana kadar hız kaybetmez. fakat hedefe çarptığı anda tıpkı bir çiçek gibi açılır ve hedefte çok yüksek tahribat oluşturur. canlı vücudundaki organları ve damarları çok yüksek tahribata uğratır, şok etkisi yaratır ve durdurucu gücü çok yüksektir. hedefi çok daha fazla sersemletir. ayrıca mermi, çarptığı kişiyi delip geçmediği için ateş ettiğiniz kişinin arkasındaki kişiyi de yanlışlıkla vurmazsınız.

  hollow point merminin dezavantajı ise çarptığı ilk nesneye tüm enerjisini aktarmasıdır. örnek vermek gerekirse bir polis, araba ile kaçmakta olan bir suçluya veya çalıların arkasında saklanan bir teröriste ateş ediyor olsun. hollow point mermi cama ve çalıya çarptığı anda çiçek gibi açılacak ve arkasındaki hedefe pek hasar veremeyecektir. normal mermi ise camı ve çalıyı kolaylık delip geçer ve hedefi vurur.

  bu büyük dezavantaj yüzden polisler hollow point mermi kullanmazlar. ayrıca hollow point mermi ile vurulan kişide çok ciddi iç kanama olacağı için suçluyu canlı ele geçirme ihtimalini de düşürür. hollow point mermi ile yanlışlıkla vurulan birinin de sakat kalma, felç olma ve kan kaybından ölme ihtimali çok daha yüksektir. bütün bu sebepler hollow point yani çukur uçlu mermiyi kullanışsız kılar.

  her iki merminin de kendine göre dezavantajları var. şahsen çatışmaya girecek olsaydım bir adet normal, bir adet çukur uçlu olmak üzere şarjöre karışık dizerdim.