• anadolu'da eskiden alüvyonların getirdiği sedimanter bir çeşit toprak olan höllük, sadece çişi tutmak amacıyla alt bezi yerine kullanılmaz, ısıtılarak kullanıldığından çocuğu sıcak tutmaya da yarardı.
    mercimek büyüklüğünde elenen höllük, vücudu yakmayacak ısıda tavada kızdırılır, kundak bezinin içine serilen höllük bezine yayılır, sonra sarılarak çocuk bunun üzerine yatırılırdı. böylece hem soblı evlerde çocuk sıcak kalır, hem de çişi çok emici olan höllüğe geçerdi. (yani ar ediyorum, yoksa neredeyse kedi kumu gib diyecem, demiyorum)
    böylece çocuğun altı ikide bir açılıp üşütülmezdi.
    ufalanan höllüğün tozu ise pişik tedavisinde kullanılırdı.
  • holluk ve höllük bizim orda (bkz: http://www.sariyahsi.de/) ayni sey degildir. holluk: yumurtlayacak tavuklari kandirmak icin höllüge birakilan yumurtaya denir. höllük: tavuklarin yumurtladigi kümes disindaki yani havludaki yeridir.. höllük bir anlamdada burnu büyük kisiye kizinca denir. "höllük burunlu fadimana".
  • elazığ'ın peri ilçesinde, çömlek yapımında kullanılan kile höllük denir.
  • mumluk (balmumu) üzerine bir bez konulur, üzerine önce elenmiş ardından da ısıtılmış kil parçaları (höllük) konulur. üzerine de bir bez daha örtülür ve bebek bunun üzerine yatırılır. bebek çişini eder, çişini eder poposu kuru kalır. höllük'ün süper emici taneleri sıvıyı hapseder. bebeğinizin altı kuru keyfi yerindedir.
  • ordu ve giresun ağzında; işe yaramaz manasında kullanılan söz.
  • 2013'ün türkiye'sinde kullanılmaya devam eden yöntem..
  • insanlar icin kedi kumu.
  • temiz elenmiş toprak.

başlık altında oluşan kavram kargaşasına ben de el atmak istiyorum benim neyim eksik diyerek gireyim konuya.

efenim tavukların yumurtladıkları yer holluk ve höllük değil folluktur, oralara fol denir. içine bir de yumurta konur hatta onun da bir ismi vardı ama unuttum tavuk görsün özensin de yumurtlasın diye.

babam anlattı bu akşam höllüğün ne olduğunu. köyün dışında bir yerde temiz toprak varmış oradan eşeklerle toprak getirilirmiş, elendikten sonra kundağın içine yani popo kısmına bu kumdan konurmuş ve çocuk kakasını vs. yapınca kumun üzerinden ıslak ve pis kısmı alarak yeniden kapatırlarmış. eskiden köylerde çocuklar bu şekilde büyümüş.

yönetimi ilk defa duydum ve çok şaşırdım. anadoluda hala devam eden bir yöntemmiş uzmanlarsa toprağın temiz olmayacağını tek kullanımlık bezler kullanılması gerektiğini söylüyorlarmış. * adam haklı beyler şimdi temiz toprak mı kaldı?
  • ateste uzun sure kavurularak kullanildigindan dolayi tetanoz bulastirabilecegine inanmak zor. asil risk asbest.