1. anadolu'da eskiden alüvyonların getirdiği sedimanter bir çeşit toprak olan höllük, sadece çişi tutmak amacıyla alt bezi yerine kullanılmaz, ısıtılarak kullanıldığından çocuğu sıcak tutmaya da yarardı.
    mercimek büyüklüğünde elenen höllük, vücudu yakmayacak ısıda tavada kızdırılır, kundak bezinin içine serilen höllük bezine yayılır, sonra sarılarak çocuk bunun üzerine yatırılırdı. böylece hem soblı evlerde çocuk sıcak kalır, hem de çişi çok emici olan höllüğe geçerdi. (yani ar ediyorum, yoksa neredeyse kedi kumu gib diyecem, demiyorum)
    böylece çocuğun altı ikide bir açılıp üşütülmezdi.
    ufalanan höllüğün tozu ise pişik tedavisinde kullanılırdı.
  2. holluk ve höllük bizim orda (bkz: http://www.sariyahsi.de/) ayni sey degildir. holluk: yumurtlayacak tavuklari kandirmak icin höllüge birakilan yumurtaya denir. höllük: tavuklarin yumurtladigi kümes disindaki yani havludaki yeridir.. höllük bir anlamdada burnu büyük kisiye kizinca denir. "höllük burunlu fadimana".
  3. hala yeni doğmuş bebeklerin kıçına bağlanıp onları tetanozdan öldüren torpak.
  4. iç anadolu'da folluk yerine kullanılan sözcük.

hatta fol yerine de höl denir, o kadar diyorum.
  5. elazığ'ın peri ilçesinde, çömlek yapımında kullanılan kile höllük denir.
  6. mumluk (balmumu) üzerine bir bez konulur, üzerine önce elenmiş ardından da ısıtılmış kil parçaları (höllük) konulur. üzerine de bir bez daha örtülür ve bebek bunun üzerine yatırılır. bebek çişini eder, çişini eder poposu kuru kalır. höllük'ün süper emici taneleri sıvıyı hapseder. bebeğinizin altı kuru keyfi yerindedir.

höllük hakkında bilgi verin