• eskiden ahlaksız kar marjları ile vatandaşa geçiren çeşmeli turizmcilerin pandemi neticesinde götlerindeki dona kadar kaybetmeleriyle birlikte diğer insanların intiharını ümitle beklediklerini beyan ettikleri başlık.

edit: işbu entry “yapcak bisi yok” isimli kansızın aşağıdaki entry'sine ilişkin olarak yazılmıştır.

--- spoiler ---

çeşmeli bir turizmci olarak %90 daha düşmesini istediğim proje. tepeden alanların intihar haberlerini 3. sayfadan okumayı iple çekiyorum. aynı şey win, dent gibi çöplerde de geçerli. kaybetmeden akıllanmayacaksınız
    --- spoiler ---
  • yukarıdaki girime ek yapmamı gerektiren bir chain. eğer bir asset hakkında "parayı vurdum, hayatımı değiştirdi" falan filan laflar havada uçuyorsa orada fomo oluşur. pazar hacmi esner ve bir noktada patlar çünkü overvalue hale gelmiştir. şöyle düşünelim. bir insanın hayatını ne kadarlık bir sermayenin kaç katına artması değiştirebilir?

5000 lira yatırımın 50x yaptığını düşünelim. 250.000 tl. bir insanın hayatını değiştirir mi? düşünüyorum bence değiştirmez.

1.000.000 lirası olan bir adamın yatırımının 5x yaptığını düşünelim. 1.000.000 tl.'yi "abi bu bigün ether olur yea" diye tek coine basabilen adamın hayatının da +4.000.000 lira ile değişeceğini sanmıyorum.

o halde biz bu "ulan hayatım değişti zenginim artık" cümlelerini neden okuyoruz? tatmin edilmiş fomo hissinden. peki fomo tatmin edilebilir mi? birey yönünden evet ama burada şöyle bir güzellik var bireysel fomo tatmini yalnızca toplumsal fomo duygu durum bozukluğunu tetikler. yani? yanisi "tarlamı satıp chz aldım yarı fiyatına düştü ne yapayım?" olur.

ek olarak daha önce debe'ye giren bir entryde yazmıştım. kaybetmek metanet, kazanmak tevazu gerektirir. yatırım yaptığım bir coin hakkında kendinden geçercesine abartılı yorum yapan tipleri gördüğüm anda pozisyonu tamamen kapatırım ve çok ciddi bir düşüş yaşamadan girmem.

ha neden (daha önce chz başlığına elli tane giri girdiğim gibi) aynı coin hakkında ikinci giriyi giriyorum? çünkü yanmanın ne olduğunu iyi biliyorum. bakın tekrar söylüyorum belki bu chain 100x yapacak ama siz ilk 10x'i kaçırdınız. eğer bu 100x yaparsa bir başka coin de 1000x yapar. gidin onu bulmaya çalışın. bir değere en dibinden girip üçte bir oranında düşse de iki kat karda olmanın tadını bi alın. bu inanın hayatınızı değiştirecek bir deneyim olur.

fomo: fear of missing out. tr: "kaçtı uçtu gitti coin alan herkes zengin oldu gitti ben yerimde kaldım. öyleyse ne yapayım ben de gideyim ilk alandan 10 kat fazla alayım ki onun karına yetişeyim" hissi. dijital varlık yatırımcılarını batıran en büyük psikolojik sorun budur. fırsat biter mi kardeşim küreselleşmiş serbest piyasa ekonomisinde?
  • dün 1 milyon taneyi 0.16'dan almadım baktım tepe görmüş. bugün 0.22. yükselince almayın tepeden diyorsunuz. almıyoruz uçuyor. alıyoruz dip. oynamıyorum amk sikerim coinini.
  • dolaşımda 133 milyar hot var. yani fiyatı 1 dolar olursa, piyasa değeri 133 milyar dolar olacak. olur mu? kripto para marketi 10 trilyon dolara ulaşmadıkça imkansız.

eos, cardano, stellar, monero, iota ve hatta tron kadar ivme yakalayabilirse (?), tepe noktası 13.3 milyar dolar yani 8-10 cent (0.08-0.10 dolar) oluyor.

1 btc ile şu an 8.8 milyon hot alınabiliyor.
    hot fiyatı 10 cent olursa, elinizde 880 bin dolar olur.

fiyatı 10 cent’i görecek ivmeyi yakalayabilir mi? işte bunun cevabını kim verebilir merak içindeyim. eğer altyapısının veya reklamının yukarıda bahsedilen kripto paralardan aşağı kalır yanı yoksa, yatırım gayet mantıklı görünüyor. zira 1 btc’nin 880 bin dolara ulaşması mı daha uzun zaman alır, yoksa 1 hot’ın 0.10 dolara ulaşması mı? işte bu yüzden, altyapı ve reklam incelemeleri çok önemli bir hal alıyor.

şuraya refli link bıra... şaka şaka.
  • hayatımda ilk defa ek hesaptan para çektim, buna yatırdım. neden yaptığıma dair pek fikrim yok. 5 kaadın aylık faizine baktım, 90-100 tl. denenebilir buldum, bastım parayı. iki hafta bile geçmedi, şu anda +3 kaat yazmış durumda. yanında link, btt falan da almıştım. onlar da arttı. bir aylık grafiğe bakıp seçtim hea, öyle bir analiz vs yok. projeleri okudum, sxp, holo, link ve torrentçi gardaşlarımın bttsi makul geldi. dedim kaybedersek de indirdiğimiz filmlere sayarız.

5 kaatlık kar çıktığı anda çekip ek hesabı kapatır, yoluma bakarım. değerli metalden şaşmam normalde ama kumar da çok eğlenceli.

düşerse, holoyunuzun amk der hepsini çekerim. ama şimdilik hala yükseliş devam ediyor. bir işe cahil gibi girişip de müspet sonuç alınca, akpli gibi mutlu oluyorum.
  • yükselişini birkaç gündür yakından takip ediyordum, yükseliş grafiği falan da devamlı yukarıya doğruydu. bu coinden bir keriz zarar edecekse o keriz anca ben olabilirim dedim ve 2 gün önce tüm paramla hot aldım. tahmin ettiğim gibi yine zarar eden keriz ben oldum. kız yurdu patlasa benim kafama anca bekçinin bir yeri düşer. evde dururken yine az olan paramızdan da olduk...
  • holodan zarar eden yatırımcılar hazır yükselmişken doge deneyebilir.

çünkü kötü yatırımcı olmak bunu gerektirir.

ytd değildir tabi ki amk:)
  • arkadaşlar 2.5 yıldır (tahmini) holo hodler'ıyım. ceo'sunun sex işçisi olması beni o zaman da şimdi de ilgilendirmiyor. yazılımcıyım ve projedeki yazılım ekibine güvendim. alırken hedefim 1$'dı ve hala öyle. ama ara ara ortak aldığım arkadaşla market cap'e bakıp "10 yıl beklersek 5-10$'dan satabiliriz" şeklinde konuştuğumuz oluyor. yazılım hakkında bilgisi olmayan, treni kaçırdığını düşünen kıskanç aptallara kanmayın.

öncelikle holochain nedir onu biraz açıklığa kavuşturalım.
    blockchain sıralı zincirlerin mutlak zamanlı ancak dağıtık şekilde sıralandığı teorisi üzerine kuruludur. holochain ise dataları tamamen sıralı şekilde dizer, ancak her bir zincir halkası benzersizdir. blockchain'in aksine, her bir zincir benzersiz olduğu için token ve devasa blocklar gibi benzersiz bir alan yaratımına gerek duymaz. bu data işleme enerji tasarrufu, hardware tasarrufu, hızlı yazılım entegrasyonu sağlar. ama en önemlisi benzersiz sıralı zincir yapısı hızı ve güvenliği aynı anda sağlar. mutlak görelilik yasasına göre blockchainde bloklar sorun çıkması olasıdır (farklı kaynaklarda sürekli bunu duyuyorum ama gerçekten anlamadım. aynı şeyi polkadot'un kurucusuda söylüyor.) ayrıca akıllı sözleşme gibi 3 röleli, aslında pek akıllıca olmayan küçük bir script'e takılı kalmak zorunda bırakmaz sizi. sözleşmelerinizi yapacağınız yazılımın içerisine gömebilirsiniz. çünkü zaten her bir zincir benzersiz demiştik. p2p dir. data transection'ı yaparken herhangi bir token aracılığı ile akıllı sözleşmelere ihtiyacınız yoktur! birileri torrent (p2p için örnek) datalarınızı 50m ileriden toplayıp datalarınıza çökemez, çünkü zaten her bir zincir farklı bir token ve yalnızca karşı tarafta birleşebilir.

birde holo ve holo-fuel vardır;
    holochain ve holo aynı organizasyona ait farklı iki şirket. holo-fuel ise holo'nun kredi birimi, "token'ı" diyebiliriz. yalnızca kendi içinde kullanmak amacıyla üretilir. amazon aws, microsoft azure, google cloud gibi cloud benzeri bir yapı. henüz tam anlamıyla aktif değildir. happ store la birlikte burada app'ler barındırabilirsiniz. örnek chat uygulaması yaklaşık 3-4 hafta önce yayınlandı. burada kişiler holo-fuel karşılığında hosting hizmeti verebilir, alabilirler, holo fuel kazanabilir veya harcayabilirler.

holochain devasa bir projedir. biz merkeziyetsiz geleceğe koşalım diyoruz ama hala merkezin başındakilere takılanlar, siz gerçekten nereye gidiyoruz anlamış değilsiniz. o merkezler zaten bir gün bitecekler. aynı baronlar gibi, dükler gibi.... ayrıca sex işçisi dediğiniz kadın bir sürü insana para araba ev parası kazandır. allah kırbacına zeval vermesin (bkz: swh)

holochain almak isteyenler için küçük bir tavsiye, aldığınız zaman 3 yıl unutun. 3 yıllık yatırımı çıkardılar ve 2 yıl önce olduğu gibi yine yazılıma yüklenecekler. 3 yıl sonra, yeni bir rallide cüzdanlarınızı araba ev almak için açarsınız. korkacağınız paraları yatırmayın, bu piyasa önünde sonunda ayıların eline geçer ve aşağı iner. 2 yıl önce izmirde intihar eden birisi vardı, çöküşün ardından. biraz daha bekleseydi çok mutlu bir insan olabilirdi. böyle canınızı yakacak riskler girmeyin, aptalca işlere kalkışmayın. alsatla filan paranızı çarçur etmeyin. en az 3 yıl verin kendinize. büyük bitcoin çöküşünde tüm varlıklarımı ya çektim ya da patladı ama bir tek holoma dokunmadım, iyi yaptım.

tamamen bilgi amaçlı bir paylaşımdır. yatırım tavsiyesi değildir.

edit: anlamadığım şekilde "bu coin shit" "nesin övüyorsun bunun" gibi bazı mesajlar aldım. hatta la gazzetta dello sport nickli yazar sapık gibi yapıştı. ne kadar kötü insanlarsınız. iyi ki epey kardayım yoksa bu insanlar kötü insanlar, karaktersiz insanlar, dilleriyle sokmaya çalışan insanlar. kaybetsem kendi kaybetmişlik hıncını senden almak için intihara bile sürükler bu tip insanlar. arkadaşlar birileri kazanır birileri kaybeder, sizin derdiniz coin filan değil sizin derdiniz treni kaçırmışlığın verdiği kıskançlık hissi, bu kadar kötü insanlar olmayın. birileri para kazanırken kıskançlıktan tırnaklarını yiyecek, kaybederken davul zurna çalacak kadar karaktersiz olmayın. ben epey kazandım, önümüzdeki 5 yıl içerisinde daha çok kazanacağıma eminim. sen istersen al istersen alma beni ilgilendirmez. net olarak söyleyim (bkz: gerçekten sikimde değil) vay arkadaş bilgi veriyim dedim ama insanlıktan çıkmışsınız. resmen holiganlar oluşmuş bu piyasada (bkz: swh)
  • hayat çok garip. millet burada birbirine laf sokuyor sebepsiz şekilde.

isteyen 1 liradayken girer isteyen 1 kuruşken. ne diye batın bok olun falan diyorsunuz ki arkadaş? milletin ümidi kalmamış üç beş ne varsa buralardan para kazanmaya çalışıyor.

iyi düşünün iyi niyetli olun. herkes kazansın demek bu kadar mı zor?

bende de var bu tokenden bayadır da tutuyorum. muhtemelen 10x fazlası kazandırmıştır. çok da umrumda deği fiyatı düşerse düşsün. burada konuşanların beter olun boka batın demesine gerçekten şaşırıyorum artık.

herkesin gönlüne göre olsun ne diyelim
  • adam hota tepeden girenlerle dalga geçmiş. gitmiş doge almış. böyle de malız işte.
    mal olduğumuzun bile farkında olamayacak kadar malız.
hesabın var mı? giriş yap