şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beymenin dekorasyon seksiyonu.
 • müzisyenlerin evlerinin yatak odalarinda ya da tavan aralarinda (eger sanslilarsa ayri bir oda da!) olusturduklari, evde müzik prodüksiyonu yapmalarini saglayan studyo. eskiden tascam 4 track kaset kayit cihazlariyla yapilirdi, simdi bilgisayar teknolojisinin sayesinde hard disk recordingseviyesine atladi.

  çogunlukla amatör bir hevesle baslayan home stüdyolarda profesyonel produksiyonlar da yapilabilmektedir tabii ki.

  baslamak için bir bilgisayar (pc ya da mac, farketmez, ama müzik produksiyonu için modife edilmis bir bilgisayar olmasi gereklidir), kaliteli bir ses karti (sound blaster audigy baslangiç için kullanilabilir ama daha iyi prodüksiyonlar için yamaha sw1000xg, terratec düsünülebilir. eger bütçeniz elverirse bir creamware pulsar da hiç fena olmaz!), bir enstrüman, bir de keyboard yeterlidir. tabii bir de müzik softwareleri: cubase, cakewalk ya da emagic logicbaslangiç için yeterlidir. daha profesyonel düsünülürse pro tools vazgeçilmez bir seçenektir. yapilan müzik çesidine göre daha baska softwarelerde kullanilabilir tabiiki; rebirth, reason, acid pro vb. yapilan müzikleri editleyip cd'ye basmaya hale getirmek * içinde wavelab, sound forge, yada cool edit gibi programlar kullanilabilir. bilgisayarin yaninda mixer, effect processor, mikrofon vs. gibi daha baska aletler eklenerek home stüdyolar profesyonellige bir adim daha yaklastirilir.

  [edit: aradan o kadar zaman gecip okuyunca yazdigim bu software ve hardwarelerin ne kadar demode kaldigini da farkettim. muzik endustrisi oyle hizli ilerliyor ki takip etmek hemen hemen imkansiz gibi. firewire, usb2 gibi teknolojik gelismelerin ses karti teknolojisine yaptigi katki, pro tool'un sagolsun pc platformuna da atlamasi home studio icerisinde kaliteli produksiyonlarin daha iyi uretilmesini sagliyor. oyleki software gelisimiyle bas basa giden dvd teknolojisinin ucuzlamasi ve populerligi, ilerde home studyolarda surround ses produksiyonuna imkan sagliycak demek hicte zor degil, aslinda su an bile yapiliyor]

  en ideali hem analog hem de dijital platformlarda beraber calisan bir studyodur. analog kayit cihazlariyla (mixer, mikrofonlar, belkide bir mic pre-amplifier) çalinan enstruman yada vokal bilgisayara ses karti vasitasiyla aktarilir, ondan sonra prodüksiyona bilgisayar ortaminda devam edilir. kullanilan softwarelerin yardimiyla, bazen de external effect processorlerinin ya da samplerlarin yardimiyla müzik yapilir (eger hayvan gibi bir pc'niz -ve hatta hayvan gibi extradan ikinci bir pc'niz- varsa bir giga sampler yuklersiniz, olur biter). son editing isleri de yapilip wavelab gibi bir programda cd'ye basmaya hazir hale getirilir.

  daha sonra ese dosta dinletilir bu müzik, ya da plak stüdyolarina gönderilip olumlu bir cevap için dua edilir. genelde böyle bir cevap gelmeyeceginden, amatör stüdyosunda müzik yapmaya devam eden müzisyen, hayatini devam ettirmek içinde gündüz, 9'dan 5'e isine devam eder.

  tabii daha sansli olanlar home stüdyolarinda, ciddi prodüksiyon isleriyle ugrasip hayatlarini sürdürürler ama dünya genelinde genellikle azinliktadir bu kesim.
 • öncelikle bilgisayarla müzikte kafamıza takılan “nasıl bir sistem kurmalıyım, bilgisayarım bu işler için yeterli mi, kayıt kalitesi nasıl olacak ve (belki de en önemlisi) bu işin bana maliyeti ne olacak?” gibi sorular bizi bu işten uzaklaştırmakta… hiç üzülmeyin, bu işleri yapmak, yoktan bir şeyi var etmekten ( bir beste yapmak gibi) inanın daha kolay…

  mümküniyat çerçevesinde olan şeyler;

  nelerin mümkün olduğu konusuna bir değinecek olursak “jean michelle jearre” zatının son albümü olduğu gibi bilgisayar alt yapılı hazırlanmış… tabi masrafa masraf demeden herkes yapabilir böyle şeyler… ama bizim aradığımız aksine pahada hafif yükte ağır şeylerse bu bilgi bir kulağımızdan girip öbüründen çıkar gider…

  * bilgisayarımıza gerçek sesleri (audio) kaydetmek mümkün…

  * bilgisayara harici elektronik müzik enstrumanlarının midi sinyallerini kayıt etmek mümkün. audio ve midi'yi bir kez bilgisayara aldıktan sonra bunları kesip yapıştırıp, kopyalamak yani düzenlemek mümkün…( en basit anlamı ile midi müzik enstrumanlarının bilgisayar ve birbirleri ile veri alışverişini sağlayan bir protokoldür, yani sen cihazdan basıyorsun sinyaller sana istediğin ses olarak geri dönüyor)
  * harici müzik enstrümanlarınız yoksa bir takım programlarla bilgisayarın o sesleri çıkarmasını sağlamanız mümkün. (virtual instruments veya software sampler'lar ile) yaptığınız müziği (yanlızca midi kısmının) notaya dökmeniz mümkün…

  öyle ki bir sampler aleti ile elinizdeki midi enstürmanınızdan yolladığınız sinyal ile koca bir yaylılar grubunu avuçlarınız içine alabilirsiniz…

  bitler ve frekanslar

  eğer bilgisayarınızda canlı kayıt (enstürman ve vokal) yapacaksanız ses kartınızın kayıt kalitesinin iyi sonuçlar doğurması kalitesine bağlı olacaktır… günümüzde on-board (tümleşik) ses kartlarının hemen hepsi çoğu 16bit/44.1khz kalitesindedir ve satın alıp dinlediğimiz tüm müzik cd'leri 16-bit 44.1 khz lik kayıtlar içermektedir) (ama bu demek değildir ki biz de kayıtlarımızda “albüm sound”unda sonuçlar alacağız…)

  teknolojik devrimin getirdiklerine şöyle bir baktığımızda artık günümüzde artık 24-bit ses kartları bulmak mümkün(örn: m-audio audiophile 24bit/96 khz). aradaki bu 8-bit lik fark ses kalitesi üzerinde inanılmaz bir artış sağlamıştır. "bit" adedinden bahsedildiğinde asıl anlaşılan, kartın sesleri dijital ortama aktarırken her bir ses örneğini parçaladığı bilginin yoğunluğudur.

  diyeceksiniz ki, sonuçta yapılan çalışmalar cd ye basıldığında 16-bit olarak transfer ediliyorlar, peki neden 24-bit? herşeyden önce analog ortamdan dijital ortama geçilirken en yüksek hassasiyette bilgi aktarılması, aktarım sırasındaki kayıpları minimize eder, daha sonra bu bilgiler üzerinde yapılan çalışmaların hepsi 24-bit üzerinden yapılacağından daha geniş bir çalışma alanı sağlanmış olur. iş cd'ye aktarım noktasına geldiğinde dithering denilen bir işlem ile veriler 24-bit ten 16-bit'e indirgenir. bizde de zaten 16/44 varsa dönüşümü siz düşünün artık…

  peki ya nedir bu “frekans” (frequency”) dediğimizdeyse de sesin kalitesini belirleyen tek unsurun bit adedi olmadığının farkına varıyoruz. hemen hemen aynı önemi taşıyan örnekleme frekansı kriteri de ses üzerinde ciddi etki yaratır. örnekleme frekansının anlamı, ses sinyalinin dijital ortama aktarıldığı sırada ne kadar sıklıkta örneğinin alınması gerektiğidir. örneğin 44.1 khz denildiğinde 1 saniyelik bir dönüştürme sırasında ses sinyalinin 44.100 adet örneği alınmaktadır. fiziksel formüller ile ispatlandığı üzere, insan kulağının max. 22.05 khz duyabildiği kabul edilecek olursa, dijital ortama aktarılmış bir sesin fark edilemeyecek kadar az kayıpla tekrar analog şekle dönüştürülebilmesi için 22.05 khz nin iki katı yani 44.1khz ile örnekleme yapılmalıdır. günümüzde 32, 44.1, 48 ve artık 96/192khz frekansları standart olmuştur. 96khz şimdilik yanlızca profesyonel kalitedeki ses kartlarında mevcuttur...

  not:yazı kendi sitemden alıntıdır :)
 • kadikoy'un ozlenen kayit studyosu
 • artık tek bir ipad'tir.
 • şu aralar para denkleştirip kurmak istediğim stüdyodur. lanet olsun ki tüm ekipmanlar çok pahalıdır! ihtiyacım olanlar ses kartı, kondansör mikrofon ve referans monitördür. dijital piyanom, macbook air'im ve logic pro x ' im hali hazırda mevcuttur.
 • epey meşakatli bir serüvenin ilk adımı o ev stüdyosunu kurmak...

  ''evde müzik, home studio, kayıt, seslendirme, mikrofon, ses kartı, midi klavye seçimi, kullanımı, daw'lar'' gibi konularla ilgili aldığım notları blog yazılarına çevirip, başlıklar halinde medium’da yayınlayacağım..

  (görseller - videolar derken buradan içerik eklemek epey zor oluyor benim için.) ilgilenenler için de kolaylık olur. hoşgeldiniz linkine buyrun..

  https://medium.com/…nkshare-9a62c8f62304-1503150672
 • özellikle müzik işleri yapacağımız çalışmalarda, home studio kurma aşamasında, bir ses kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz konularına değinmeye çalıştım. iyi seyirler

  https://youtu.be/bujs4utaeui
 • bir şarkıyı kaydederken hangi aşamalardan geçeriz, gerçek ve sanal enstrümanlarımızı nasıl kullanırız, kısaca anlatmaya çalıştım. ses - kayıt teknolojisiyle ilgilenen arkadaşlar için bilgilendirici olması dileklerimle. iyi seyirler.

  https://www.youtube.com/watch?v=fuqxc3g4a2w
 • eskiden bir müzisyen şarkılarını insanlara dinletebilmesi için plak/kaset bastırıp radyolarda yayınlatabilmesi gerekiyordu. son yıllarda bu iş çok kolaylaştı.

  ev stüdyomuzu oluşturmadan önce bilmemiz gerekenleri naçizane anlatmaya çalıştım. iyi seyirler.

  https://www.youtube.com/watch?v=w_fefiy-mjq