şükela:  tümü | bugün
 • ev sayfası.. sahibiyle tanışmanızı, haberleşmenizi sağlayan sayfalara verilen genel ad. genelde personal homepage olarak geçerler, fakat kısaca homepage diye adlandırılırlar.
  büyük bir oranı güncellenmez, hatta yazılar yarımdır, linkler bozuktur vs.
 • genelde tek sayfadan ve bir sürü yere linkten oluşur, arkaplanda dandik bi midi parçası çalar
 • dünya yaratıklarının %90'ından fazlasının kendi bahçesine bakamadığını, kendi çöpünü dökemediğini ve hatta kendi kakasını bile yapmakta çok ama çok zorlandığını gösteren kişisel ve kurum kurum kurumsal manzaralar. taramalı...
 • arkaik anlami olan "ki$isel web sitesi" kavrami zaten tarihten profil sayfalari ve blog'lar tarafindan silindi. gunumuzde kullanilan anlami ise dunyanin en sacma web tarayici ozelligine tekabul eder.

  sacmadir zira tarayici acmanizin amacinin her zaman homepage'e girmek oldugunu farzeder. bu yuzden siz homepage'den farkli bir siteye girecek olsaniz bile homepage'in yuklenmesini beklersiniz o arada arabirim hafif takilir, sikinti ya$ar. agir bir sayfaysa resimler flash'lar yerlerine yuklenirken makina cebelle$ir. siz sayfanin gelmesini beklemeden adres yazmaya ba$larsiniz ama bu arada homepage gelecek olursa input focus ba$ka yerlere gececegi tutar, terler akitir. bu esnada bo$una browser cache'iniz guncellenir disk i$lemleri yapilir. adresler telefonlar verilip alinirlar sanki aranacaklar gibi.

  ana sayfasini google yapanlari anlamak zaten mumkun degil zira google aramalarini sag ustteki arama kutusundan yapmak zaten mumkun. bu acidan google toolbar tarzi arac cubuklari bile ekran i$gal eden gereksiz bir aparat i$levi gorur.

  (bkz: about blank)
 • bu homepage'in tek gerzek yararliliktaki uygulamasi internet kafe gibi, ne bileyim iş yeri bilgisayari gibi asla kendinizin sahip olmayacagi bilgisayarlarda bu verinin size ilk dakikadan hatirlatilmasidir.. mesela sirket bilgisayarlari ilk şirketin kendi sayfasini acarlar veyahut lara internet kafe, google earth'den nerede oldugunu gosteren bir fotografin kondugu internet sayfasi ile acilir.. kanimca boyle bir durumla karislastigimizda gozler beyine "yakinda bir egitimli moron var" uyarisi vermeli, insan ona gore tavirlarina sekil vermelidir..
 • internet explorer,firefox ve safari gibi tarayıcılarda google olması en doğrusudur. sebebi ise kendimi şanslı hissediyorum butonudur.
  gideceğiniz sitenin adresini hatırlamak zorunda değilsiniz, adını yazıp kendimi şanslı hissediyoruma tıklarsınız ve o sitedesinizdir. kaldı ki çoğu zaman bir bilgi bulmak için girilir nete, ve aramanın başlangıç noktası insanların çoğu için bu google dır.

  farkettiyseniz operayı ayrı tuttum; sebebi ise operanın speed dial özelliğidir. operada en çok girdiğinz sitelerin kısayollarını içeren bir sayfa , açılış sayfanız olabilir. fazlasıyla kullanışlı bir özellik
 • bu isme sahip bir site var. virüs desen değil toolbar desen değil. izini kolay kolay bulamıyorsunuz velhasıl. ne yaparsanız yapın tarayıcıyı açtığınızda bu site açılıyor ve değiştiremiyorsunuz. kaldırmak için epey uğraştım, benim gibi çeken insanlara bir devam olsun.
  *kimi yerlerde yol gösterici olarak demişler ki, tarayıcının kısayolunda sağ tıklayınız. orada "target" kısmının sonundaki homepage bıdı bıdı yazan adresi silin. bende bu yoktu.
  *ekle- kaldırdan silin demişler. bende bu da yoktu ama demek ki birilerinde var.
  *chrome kullanıyorum, orada settings kısmında manage search engines var. oradan kaldırdım ama bir şey değişmedi, belki sizde değişir.
  *son olarak regedit yazdım ve "aramasayfam" diye arattım. çıkan sonuçlarda kendini o lanet url'siyle belli ediyor zaten. gözünün yaşına bakmadan sildim.

  sonuç olarak, about: blank 'imle mutlu beraberliğime kavuştum. darısı bu illeti kapanların başına...

  edit: allah kahretsin böyle laneti! bilgisayarı kapatıp açınca geri geldi...
 • chrome ve diğer tarayıcılara bulaşan nalet şey.
  birçok program denedim fakat kurtulamadım kendisinden. siliniyor gibi görünüp bir süre sonra geri geliyor.
  formatsız kurtulmak için tek çareniz \google\chrome\application içerisinden old_chrome exe'sini bulup oradan giriş yapmak ve kısayol olarak da onu atamak. oraya bulaşamıyor nedense.

  ekleme: farkettim ki bu durum bir süre sonra geçersiz kalıyor. dosya konumu değişmiyor fakat old_chrome dosyasının adı değişiyor ve new_chrome olabiliyor. bu durumda kısayolu ismi değişen kısayol ile değiştirmeniz gerekli.