• bilgisayar oyunu, real-time uzay gemisi filosu stratejisi, sierra yapmış, daha doorusu yaptırmış demek daha dooru olur.
    tamamen 3d grafiklerde, uzayın derinliklerinde homeworld unu arayan bir gurup insanın kaderini belirlemek, kamera ile istediin açıdan star wars dakiler kadar karmaşık fighter spacecraft savaşları izlemek müthiş bişi, hatta yönetmek demek daha dooru olur.
    3d realtime strateji olarak hiç bööle bi örnek görmedim bir masterpiece..
  • uygulanabilrliği ne olurdu pek fikrim yok ama abartılıp süper bir oyun yapılabilir bence. carrier, destroyer, frigate, batlecruiser ..vb birer komutan atayabilsek ve böylece age of taki bir ırkı 3-4 kişi yöneterken aldığımız tadı alabilseki, savaşlar daha komplike olsa. hatta abartıp daha kalabalık yapıp her gemiye bir kullanıcı olsa (multiplayerın boku çıksa) gene mier komuta zinciri altında böylece oynansa. tabi carrier interceptorleri çağırınca hepsi geri gelmeli veya grubun liderine uyulmalı yoksa internet kafelerdeki allah ne verdiyse tatktiğiyle oynan iğrenç frag takıntılı cs oyunlarına döner. gemileri içerden (artık fps midir o tür bi şekilde) kullanabilsek, "hehe beni yakalayamazsınız diye vız vız bir scoutla gezerken birden ion un içine girip "yandım allah" nidalarıyla patlasak, micronun da microsuna girsek oy oy oy salyalarım akmaya başladı. tabi bu ütopyalarım için organize bir ekip gerek, savaşın ortasında adam battlecruiseri alıp ben az gezecem dememeli... çok çok çok süper yapılabilecek bir oyun.
  • remastered versiyonu geldi. tadından yenmiyor.
  • high-definition versiyonu geliyormuş, bu habere ancak abov denir. gelsin de steam koleksiyonumuza ekleyelim, yakışır...
  • yıllar yıllar önce ben çok küçükken babam nöbetçi olduğunda yanına gider öyle takılırdım babamın yanında...işte asker abiler vardı..onların yanına giderdim..babamın bilgisayarında oyun olurdu bazen onlardan oynardık falan arada yapardık böyle şeyler...half life 1 vardı onu bitirmiştik beraber..sonra delta force 2 vardı onu oynardık gerçi onun konusu yoktu bölümleri bitirmiştik..

günlerden bir gün bir arkadaşım oyun dergileri vardı o zamanlar onlardan çıkan bir cdyi verdi bana içinde oyun demoları falan varmış ben oynayamam sen git babanın bilgisayarında oynarsın gibisinden verdi bana...bende babamın gene nöbetçi olduğu bir gün gittim yanına dedim böyle böyle bir cd var içinde oyun demoları varmış yükselek oynasak olurmu beğenirsek gider alırız.

olur dedi babam ama dedi benim işim var sen kal burda ayarla ben gelince beraber bakarız..
    sene 1999

cdnin içinden bu oyunun 1.sinin demosu çıktı ben bilmiyorum tabi o zamanlar bu oyunu uzay gemileri falan yükledim...

demosu oyunun ilk bölümü yani oyunu öğreten bölümmüş ...
    o zamana kadar hayal bile edemeyeceğim bir atmosferi vardı oyunun...
    koca uzayın içindesin lan.....kocaman mothershiplerin içinden toplu iğne gibi küçük gemiler çıkıyor....

o anda o harika eser çalmaya başladı arkada...(bkz: adagio for strings)

küçücük ben...başladım ağlamaya...neden ağladığımı bilmiyorum müzik o kadar ince bir şekilde dokundu ki bana...bildiğin hıçkıra hıçkıra ağlıyorum müziği dinlerken...
    babam geldi baktı ben ağlıyorum endişelendi adamcağızda...anlattım bende bir şey yok müzik çok dokundu diye...

o zamandan beri oynarım ben...kutulu oyunları falan mevcuttur bende koleksiyonda durur yani...

severiz kendisini....

no one's left.....
    everything is gone......
    kharak is burning......
  • oyunun anahtarının firelance class'ta olduğu oyun. ne kaa ion cannon, o kaa köfte.
  • trainer sayesinde heavy cruiser denen aletin ne kadar korkunç bir şey olduğunu gördüğüm oyun. bu aletten 30 tanesinin bir atışta neler yapabildiğine inanamazsınız, fazlalık ışınlarda yakalananlar bile toza dönüşüyor.
  • campaigndeki sırrın hayvan gibi salvage corvette kullanımı olduğu oyun. özellikle düşman capital shiplerini mümkün olduğunca yoketmek yerine toplayın. inşa edebileceğinizin dört katı boyutunda bir filoyla son bölüme girerseniz ilah olursunuz.
  • yardırmış oyun. dört heavy cruiserlik bir filoyu bir sürü ion cannon frigate ve iki carrier ile düşman mothership'inin tepesine hyperspace etmenin zevki müthiştir. düşmanın savaş uçakları carrierlerden boşalan multigun corvetteler tarafından biçilmemek için kaçışırken daha kallavi bütün gemiler henüz daha pozisyon alamadan heavy cruiserler ve ion cannon frigatelerin çapraz ion beam ateşinde kalıp uzay tozuna dönüşüverir. arkasından sıra mothershipe gelir. bu sırada kendi mothershipim de bir sürü destroyer ve frigate ile ortama hyperspace olur. düşman çaresizdir.
hesabın var mı? giriş yap