şükela:  tümü | bugün
  • amaçları mücadele değildir. mücadele elde edemediğin bir şeyi elde etmek için yapılır. amaçları sadece 2+2'nin 4 etmesi gibi bariz olan bir gerçekliğin geçtiğimiz yüzyılda ortaya çıkmış olan yozlaşmış düşünce şeklini empoze etmeye çalışan bazı grupların ideolojilerinin ne kadar yoz olduğunu göstermektir.
  • feminizm "kadın erkekten üstündür" mü diyor da hareketin adı "homineizm" koyuldu? onu diyenlere "feminazi" deniyor, "hominazi" olması lazım o yüzden.

herkes düşüncesini ifade etmekte serbest, buna lafım yok. evet kendine feminist diyen ve erkekleri sırf erkek diye aşağılayan, işine gelince "kadın erkek eşit", gelmeyince "ama ben kadınım" diyen mallar var. günümüzde hep kadın sorunları ön planda. erkeklerin ortalama ömrü neden daha kısa, neden ölüm riski en yüksek işlerde erkekler çalışıyor ve daha bir sürü soru hiç gündeme gelmiyor, "sen erkek adamsın" denip geçiliyor. bundan rahatsız insanların bir çatı altında toplanması normal.

bu akım yeni ortaya çıkmış bir şey değil, amerika ve avrupa'da son yıllarda ciddi destekçi bulmuş bir hareket. ancak türkiye gibi muz cumhuriyetlerinde bu düşünceler karısını döven, mini etek giydi diye kadına vuran, tecavüz edip öldüren orospu çocuklarını cesaretlendirmekten, nefret yaymaktan başka bir işe yaramaz. bu konu tartışılmadan önce hoşgörü, insan hakları, hukuk, okuma düzeyi gibi konularda belli bir seviyeye gelmek lazım. aksi halde faydadan çok zarar verir.

genel kitlesini hiç tanımadığı insanlara sırf kadın diye "üreme makinesi, mutfak robotu, bulaşık makinesi" diyen peçete atmıklarının oluşturduğu bir akımı kimse ciddiye almaz. bunları annelerine bir "git bulaşıkları yıka mutfak robotu" demeye davet ediyorum, bakalım babaları ağızlarını yüzlerini nasıl sikiyor.

nefretin kaynağını gerçekten anlıyorum ama biraz ılımlı olmak lazım. ayrıştırmamak, bütünlemek lazım. işleri bu noktaya kızlar çocuk yaşta evlendirilirken, tecavüz edilip öldürülürken susup "bilmemne reklamında kadın metalaştırıldı" diye, "ağda yapmıycaz goril gibi gezeceğğz" diye eylem yapan beynini siktiğimin kezofeminazileri getirdi. "gelecekte kadınlar kendi kendine üreyebilecek, erkeklere gerek kalmayacak" diyen ruh hastaları bile gördüm. bunlar feminist falan değildir. nasıl orospu evladının biri tecavüz etti, öldürdü diye bazı kezofeminazilerin savunduğunun aksine bütün erkekler sapık, katil ve tecavüzcü olmuyorsa, bu beyinsizler de feminizmi temsil et-mi-yor.

atatürk "kadının en büyük vazifesi analıktır." demiştir. bu cümleyi duyan kezofeminist kevaşeler büyük ihtimalle kudurur. ama devamında "ilk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse bu vazifenin ehemmiyeti lâyıkıyla anlaşılır." der. ulan amk, tek hayali evinde oturup sevdiği adamdan yaptığı çocukları büyütmek olan kadınlar yok mu? böyle basit ve içgüdüsel istekleri olan kadınları da en çok aşağılayan yine kadınlar değil mi?

türkiye'de destekçi bulmasını tehlikeli buluyorum. yarın öbür gün tecavüz edip öldürdükten sonra "erkek kadından üstündür" diyenler çıkarsa sorumlusu bellidir. daha temsilcilerinin hazırladığı video buysa bunların arkasından gidecek malları düşünemiyorum.
  • facebook sayfalarında anormal hiçbir yazı göremediğim oluşum.

--- spoiler ---

üstünlüğün ölçüsü nedir?
    sık karşılaştığımız soruların başında, erkeklerin neye göre, kime göre üstün olduğu geliyor. paylaştığımız gönderilerde bunu sık sık belirtmemize rağmen, anlayış kabiliyeti gelişmemiş olan birtakım insanlar için bu açıklamayı yapma gereği duyuyoruz.
    üstünlük anlayışımız, elbette bazı aptalların düşündüğü gibi salt kas gücünden ibaret değildir. kas gücü, erkeğin kadına karşı üstünlük kurmuş olduğu en ilkel konudur. ancak modern dünyada, üstünlüğü yalnızca kas gücüyle ölçmek saçma ve anlamsızdır.
    bizim üstünlük kriterimiz, bireyin yetişkinliğe ulaştıktan sonra dünyayla olan ilişkisidir. bir birey insanlığa ne kadar katkı sağlıyor ise o kadar üstündür. dünya geneline baktığımızda, dünyaya katkı sağlayıp, aynı zamanda kendi toplumunu da müreffeh düzeye ulaştırma potansiyeli en yüksek olan mesleklerden biri şüphesiz mühendisliklerdir. türkiye'deki mühendislik fakülteleri kadın öğrenci sayısının azlığıyla bilinir. ancak buna rağmen avrupa ve amerika'dan neredeyse 2 katı daha fazla kadın mühendisimiz olduğu pek bilinmez. bizde olan gülünç durumdaki kadın mühendis rakamlarına rağmen, onlara oranla bu denli fazla dişi mühendisimiz olması dünyadaki sayılarının (kadın mühendislerin) ne kadar az olduğunu anlamak için yeterlidir. dünyanın her yerinde durum böyledir ve erkekler bu alanda mutlak üstünlüğe sahiptir.
    ayrıca bize gelen tepkilerin aksine biz kadını değersiz ya da önemsiz olarak nitelendirmiyoruz. tam tersi, bireyin büyüme ve gelişme döneminde rolleri oldukça büyüktür ve bu onları önemli kılar. bu uzun bir yolculuğa çıkan bir insana yol hazırlıklarını yaparken yardımcı olmak gibidir.
    tekrar söylüyoruz. biz kadın düşmanı değiliz. biz, ciddi kitlelere sahip belli başlı kadın hareketlerinin 'kadın' ı yüceltmek adına erkeğin pasifize edilmesi ve erkeğin kadın karşısındaki üstün özelliklerine gölge düşürülmesine karşıyız.
    erkek, gücünün farkında olandır. erkek bastırılamaz. davamızda bize eşlik eden hiçbir nefer unutulmaz!
    --- spoiler ---

kezofeminist ve meriçlerin tepki vermesinden daha doğal bir şey yok.
  • (bkz: biri de bi tanım yapsın amk)
    hiç bir şey anlamadım, homineist nedir, kime denir, tanımı nedir bunların. öğreneyim diye açıyorsun, 250. entry'den başlamış gibi detay tartışmalarına boğuluyorsun.

edit: bi arkadaş da yukarıdaki entry üzerine bana özelden mesaj atmış. durumu açıklıyor. diyor ki "gerçekleri söylüyorlar. facebook sayfasından bakabilirsin."

böylece öğrenmiş oldum. homineizm gerçekleri söylemekmiş. müthiş tanım. ayrıca facebook sayfaları varmış, oradan bakmalıymışım. gerçi facebook sayfalarına link veren bir suser yok başlıkta.

gerçekten sorunlu takipçileri var bu -izm her neyse.
  • uydurma bir terim. homine ne demek? böyle bir kelime mi var?

akım falan değil, iki üç elemanın internette başlattığı bir kampanya gibi gözüküyor.. homineizm'le ne demeye çalışmışlar bilemiyorum. feminizmin erkek versiyonuysa maskulizm var. eşitlikse egaliteryanizm var. ayrımcılıksa seksizm. türk gençliğinden orijinal aktivist çıkmaz arkadaş..

hayır bak etimolojik olarak bir yere bağlanmıyor, yoksa tamam diyeceğim. hatta bana bildiğin trolleme gibi geldi..

velhasıl kelam, ben eksileizm.
  • arkasında kim veya kimlerin olduğunu merak ettiğim, profesyonelce hazırlanan kısa belgesel, anlatılanlar bilimsel olarak gerçek ama eğlence içinmi hazırladı bilemiyorum
    +ingilizce seslendirmesi yapılırsa dünyayı sallar
  • videosu youtube sansürüne takılmış grup:

https://www.youtube.com/watch?v=plkaestsili&t=1s