şükela:  tümü | bugün
 • aynı zamanda flashforward kitabını da yazmıs olan robert j. sawyer kitabıdır. arka kapak yazısından ;

  --- spoiler ---

  hominids-insansılar; iki insan türünü anlatıyor. bu türlerden biri biziz; diğeri ise paralel bir evrende hüküm süren neanderthaller. neanderthal medeniyeti, bilimsel ve kültürel açıdan bizimkiyle kıyaslanacak kadar ilerlemiştir; onlar sadece bizimkinden farklı bir tarih ve toplum görüşüne sahiptirler. neanderthal bir fizikçi olan ponter boddit, bir deney esnasında farkında olmadan iki dünya arasındaki engeli aşar ve kendini, bizim evrenimizde bulur. neanderthal olduğu anlaşılınca hemen incelemeye alınır. tuhaf bir evrende tek başına kalan şaşkınlık içindeki ponter ile kanadalı bir genetikçi olan mary vaughan arasında bir yakınlaşma olur. bu arada paralel evrendeki ponterın erkek eşi, adikor huld, deneyden sonra kendini boş bir laboratuvarda bulur. ponter ortadan kaybolmuştur. adikor ise cinayetle suçlanmaktadır. pontera ne olduğuna dair hiçbir fikri yokken masumiyetini nasıl kanıtlayacaktır? sürükleyici, antropolojik anlamda doyurucu ve kuramlarla dolu olan sawyer imzalı bu roman çok geniş kitlelere hitap ediyor.

  --- spoiler ---
 • hominids, humans, hybrids (the neanderthal parallax) üçlemesinin ilk kitabıdır.
 • robert j. sawyer'ın the neanderthal parallax isimli üç kitaptan oluşan serisinin ilk kitabı.

  ikinci kitaba kadar okudum, üçüncüyü okumadım yani.

  ilk kitap, yani hominids, zorla bitirdiğim bir kitaptı. neyse belki ikinci kitapta patlama yaşar diyerekten ikinciye de başladım (humans).
  ama yok, o daha da beter çıktı.
  yine elde mükemmel bir fikir/konu var, fakat işleme kısmı fiyasko. aşk unusuru üzerinden yürümüş yazar genelde. arkadaş senin paralel evrenle ilgili güzel bir fikrin, üstüne romanlar yazılacak bir konun var, neden gidip aşkı yazarsın. hadi yazdın, buna kim ve neden 'bilimkurgu' der...
  işin garip tarafı bu kitap 2003 hugo ödülü'nü almış.
  ancak bana kalırsa standart amerikan draması ve aşk kitabı olmaktan öteye geçememiş.