şükela:  tümü | bugün
  • yuval noah harari'nin 2016 basımı kitabının adıdır.
  • (bkz: insan tanrı)
  • başarılı kitaptır okuyun. kitabın yarattığı ilhamla meydana gelen naçizane fikirlerim: (bkz: #66644458)
  • herkese recete diye yazasım var oyle bir kitap
  • homo sapiens ile birlikte ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde zorunlu olarak okutulması gereken kitaptır.
  • sapiens'i bitirdikten sonra başlayıp başlamamakta tereddüt ettiğim kitaptır. sapiens öyle bir kitap ki, adam muazzam sade bir dille insanlık tarihi dersi veriyor ve okuduğun her şeyi de anlaman için beyaz önlüklü olmana gerek yok. anlattığı her şeyi de mantıklı dayanaklarıyla örnekleriyle ispatlarıyla kaynaklarıyla açıklıyor. daha ne yapsın?

homo deus, bu kitabın üzerine eğer çitayı yukarıya taşıyamazsa vasat ve üzücü olmaktan öteye gidemeyecek. sapiens'ten sonra çita nasıl daha yükseğe taşınır emin olamıyorum. nasıl ki dan brown'ı keşke 2-3 kitabını okuyup bıraksaydım diye anıyorsam harari'yi de keşke sapiens'te bıraksaydım demekten korkuyorum aslında. bilemiyorum faruk.
  • sapiens'i bitirdikten sonra okumaya başladığım ve hayata bakış açım açımı etkileyen kitap.

komünizm, liberalizim, faşizm gibi ideolojilerin aslında aynı kökten türediğini iddia ediyor ve sanayi devrimi sonrası hümanizmin neden pohpohlandığını açıklıyor genel olarak. sonraki bölümlerde ise yapay zekanın gelişimi ve datanın (bilginin) artık yeni güç olduğu tezi üzerinden geleceğe ilişkin bir varsayımda bulunuyor.

bu kitap sonrası ilgimi insan beyni, bilinç, yapay zeka, data analizi konularına kaydırdım. hatta tüm haftasonumu data üzerinden senaryo analizleri eğitimi üzerine ayırdım.

sapiens ile beraber vizyon açan bi kitap. vizyonlar genişlesin ki ileride doğacak bebelere yön verelim.önceki jenerasyonlar gibi bilinçsiz ebeveyn olmayalım.
  • 1/3'ünü okudum ve naçizane bir eleştirim var. yazarın aynı da önceki kitabında olduğu gibi * çok fazla rakam verdiğini düşünüyorum. paragraflar bazen şöyle bir hal alıyor; '2015'de çin'de 300000, uruguay'da 100000, malta'da 10000, etiyopya'da 25000 deniz atı kliniklerde tedavi görürken 2014 için bu rakamlar çin'de 298880, uruguay'da 98291, malta'da 7581, etiyopya'da 23912 olarak kalmıştır. deniz atlarının 2 yılda bir doğurganlıklarının 1000'de 3 oranda arttığını hesaba katarsak çin'de 1230, uruguay'da 292, malta'da 120, etiyopya'da 1401 deniz atının akraba evliliği yaptığını 2 gözümüzle görebiliriz.'

bu tarzın okunurluğu azalttığını düşünüyorum. bazen sadece %3 azaldı demesi yeterli sanki.
  • bir günde okuyup bitirdim ve tek diyeceğim netten toparlanmış bir yazı okumuş gibi oldum fazlası değil. ufku açıyormuş bilmem ne hassiktir ya o kadar sinirliyim ki aldatılmış hissediyorum. bir daha ismini duyduğum ve son 10 sene içinde çıkmış bir kitap alırsam okursam siksinler beni.

bunu okumaya niyetliyseniz insanı, insanlığı anlamaya meraklı biriyseniz önce sakin olun, schopenhauer ya da spinoza'nın ethica'sını okumadıysanız okuyun. büyük bir hayalkırıklığı.