şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yuval noah hararinin hayvanlardan tanrılara sapiens'ten sonra türkçeye çevirilen ikinci kitabı. şu an sadece ön sipariş verilebiliyor. 20 aralıkta çıkacak. sabırsızlıkla bekliyoruz.
 • ön siparişi verdim yuvalcım... ismi bile yetiyor merak etmeme.... gel 20 aralık geeeel...
 • kitapyurdu adresinden siparişimi verdiğim, 2 gün içinde tedarik edileceği söylenen merakla beklenen kitap. okuyup bitirip bir de sindirince buraya editleyeceğim.
 • bugün piyasaya çıkması beklenen kitap. cağaloğlu'nda çalışmanın verdiği avantaj ile, hemen kitapçıları gezeceğim bakalım. indirimsiz satış fiyatı gün itibari ile 34 tl. umarım yuval noah harari'nin ilk kitabı hayvanlardan tanrılara sapiens kitabı kadar güzel bir kitaptır.

  ekleme: kitabı aldım bitirdim. tartıya vurduğumda hayvanlardan tanrılara sapiens kitabı daha güzel olsa da, bu kitap da kesinlikle okunmaya değer, güzel bir kitap olmuş. içeriği konusunda kısıtlı zamanımdan dolayı fazla bilgi vermek istemesem de, ilk kitaptan sonra muazzez ilmiye çığ'ın kur'an incil ve tevrat'ın sümer'deki kökeni kitabını okumuştum ve art arda okunduğunda neredeyse birbirini pekiştiren güzel bir kombinasyon olduğunu düşünmüştüm. bu kitaptan sonra da, adam şenel'in ozmos kronos kitabı, okumayanlar için güzel bir ikili olabilir.
 • d&r sitesinden indirimle 28 tl kargo dahil bir şekilde bugün elime geçen kitap. bitirdikten sonra editleyeceğim.

  edit: bugün yağmurluydu bu yüzden ne iş ne televizyon ne spor hepsine ara verip kitabın ilk 130 sayfasını okudum. spoiler vermeyeceğim tek diyebileceğim gerek homo deus gerekse homo sapiens kitapları okullarda ders olarak okutulmalı. ben tüm eğitimimi bu salak ülkede tamamladım fakat böyle yararlı bilgilerin bir tanesini bile öğrenemedim.
 • kitabı okudum.
  dünyada geçiyor.

  şaka bir yana kitap genel itibari ile apolitik bir şema üstüne kurulu ki bu okumayı çok daha akıcı yapıyor. türkçeleştirirken anlam kaybetmemesi için bir çok betimleme ve önermede ilk kitapta olduğu türk dil yapısına uygun hale getirilmiş.

  kitabın kurgusu çoğunlukla harari'nin yaptığı araştırmalardan ortaya çıkardığı bir bütünlüğe ve kendi yorumlarına dayanıyor..
 • ilk 55 sayfası sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim, bilal'e anlatır gibi anlatıyor.

  değindiği konular üzerine çok beylik laflar edilebilecek konular, onun yerine anlaşılır bir bilim dili kullanıyor. popüler bilim dili diye bir kısım okuyucu beğenmeyebilir. elemanın derdi zaten bilimsel makale değil. ilk kitap için de aynı değerlendirmemi tekrarlayabilirim.

  bir profesör arkadaşıma ilk kitabı sorduğumda, ingilizcesini de okudum , türkçesini de demişti. başarılı bir kitap , türkçe olan iyi çevrilmemiş demişti.
 • geleceği bir nebze olsun tahmin edebilme adına çok güzel bir yapıt, sapiens'i okuduktan sonra yüksek bir beklentiyle aldım ve kitabın ortasındayken söyleyebilirim ki hemen hemen beklentimi karşıladı.
  ne kadar sade bir dille yazıldıysa o kadar da can alıcı konulara değiniyor, devam kitabı olması hasebiyle önerim sapiens'i okumanız, şart mı değil ama daha lezzetli olur.

  yazarın geleceğe dair öngörülerini ne ölçüde gerçekçi buluruz tartışılır fakat özellikle dinlerin ve toplumun yarattığı etik ve ahlak şablonları hakkında tutucu tavrımız varsa bir şekilde bastırmak durumundayız, ön yargısız okumalar.