şükela:  tümü | bugün
 • maymunun evrimlesmesi sonucunda bel kaslarinin güclenmesi ile dik durmayi basarabilmis ilk canli türüne verilen isimdir.. insanin atasidir..
  (bkz: uygarlik tarihi)
  (bkz: civilization)
  (bkz: unsal oskay)
 • sanıldığının aksine ilk kez dik durmayı başarmış tür değildir, australopithecus afarensis milyonlarca yıl önce bileğinin hakkıyla dik olarak yürümeyi başarmıştır. homo erectusu diğer türlerden ayıran en önemli özelliği ateşi kullanması ve ateşin yardımıyla afrika'dan daha soğuk kıtalar olan asya ve avrupa'ya yayılmış olmasıdır.
 • elbette afrika dışında bulunmuş en yaşlı fosillerde bu türe aittir.
 • discoveryde izlemistim; ilk dogdugumuzda homo erectuslere benzer bir girtlak yapimiz olurmus...su anda oldugundan daha yukarida bulunurmus...bu yuzden konusamaz sadece sesler cikarabilirmisiz buyuyup girtlagimiz daha asagi ineseye kadar...onlar ise; hayatlari boyunca bu gelisime sahip olamadiklari icin sadece ses cikarabilmisler...
 • (bkz: half baked)
 • elbetteki ilk dik duran insan ırkı homo erectus değildir,ondan önceki australopithecus afrikanus, australopithecus boisei ve homo habilis dik durabiliyordu.
  onlar türkiye üzerinden ve ortadoğu üzerinden yayılmışlari hatta fransa da bir vadide dünya tarihinde bir daha asla görülmeyecek bir olaya imza atmışlardır.

  bir diğer insan türü ile ortak yaşamışlarıdır.o tür şu anda olmayan neandertal insanıdır.
 • homo erectus ile ilgili enteresan bir detay var.
  arkeologlar daha iyi anlatırlar belki, bu homo erectuslar'da kendi aralarında alt gruplara ayrılıyorlar ve tarih çizgisi üzerinde erken erectuslar, geç erektuslar diye sıralanıyorlar. erken erectusların zamanında kadınlar erkeklere oranla çok ufaklarmış; neredeyse %60'ları kadar. bu oran geç erektuslara dek giderek artmış ve sonra da günümüzdeki oranı olan %80'ler civarına gelmiş. (birey birey kıyaslamayın, ortalamadan düşünmek gerek)

  kimi bilim adamları bu artışın erectusların sosyal yaşamının değişmesiyle ilgili oldugunu düşünüyorlar. benim aklıma gelense şu : fosili bulunan ve erectus kadınının ufak tefek sanılmasına yol açanlar aslında gerzek oldukları için bastıkları yere bakmayan ve buzlukların içerisine gömülerek fosilleşen uzun boylu erkekler.
  (bkz: uzun boylular aptal olur)
 • insanlik tarihinin en bedbaht hominididir...
  boyle bir tur ismiyle ne kadar evrilebilirdi ki zavalli?
 • evrimcilere göre homo habilis ile homo sapiens arasındaki basamak..
  homo erectus, dik yürüyen insan anlamına gelir ve fosilleri önceki yapılarda görülmediği kadar diktir.
  kafatası hacmi modern insandan daha küçüktür (900-1100 cc) ve kalın kaş çıkıntıları vardır.
  pekin adamı ve java adamı adları konulan ve asya'da bulunan iki fosil ile dünya bunları tanımıştır, ancak gerçeklikleri şüphelidir. bir de kenya'da bulunan 12 yaşındaki turkana çocuğu* fosili vardır.

  homo erectus ile güney maymunu da denilen australopithecus'ların yapısı arasında büyük bir uçurum vardır. böyle bir uçurumun var olamayacağını bilen evrimciler homo habilis adlı ara formun var olduğunu belirtirler. modern insana giden yoldaki ilk insan atasının homo habilis olduğu söylenir. oysa dini kaynaklar homo habilis'i insan olarak kabul etmez, onun bir maymun türü olduğunu bu nedenle de adını australopithecus habilis (yani alet kullanabilen güney afrika maymunu) olarak zikrederler.

  evrimciler şöyle bir sıralamadan bahseder:
  1- australopithecuslar
  2- homo habilis
  3- homo erectus
  4- homo sapiens

  oysa yaradılış'ı savunan kaynaklar, homo erectus, homo sapiens, neandertal insanı gibi formların aynı zaman diliminde yaşadığını söyler. kızılderili, çinli, aborjin, pigme ırkların yapılarında nasıl farklılıklar varsa, bu türler arasında böyle farklılıklar olduğunu, ancak ve en nihayetinde hepsinin (farklı tip ve yapıda da olsa) aynı zaman diliminde yaşayabilen insanlar olduğunu belirtir..

hesabın var mı? giriş yap