şükela:  tümü | bugün
 • evrim ağacında homo habilis ve homo erectus arasında yer alan ara bir formdur. uzun boylu ve iri beyinlidirler. 2 milyon yıl evvel yaşamışlardır.
  http://www.evolutionnyc.com/…ad/p_442169_915465.jpg
 • soyut düşünce, kısacası hayalgücü eksikliği nedeniyle yerini homo sapiense bırakmıştır. aile ve dostluk gibi kavramları oluşturmaları ve ilk tek eşlilik örneklerinin bu formda görünmesi, mirasçısı homo sapienslerin ilerde devlet gibi toplumsal kurumları yaratmasını sağlamıştır.
 • esasen homo erectusla oldukça benzeşirler, hatta kimi şahıslarca "afrikalı homo erectus" olarak adlandırılırlar. günümüzden yaklaşık 1,8 milyon yıl öncesinden başlayarak 250.000 yıl öncesine kadar varlıklarını sürdürdükleri düşünülüyor. kendileri bizler gibi 2 ayak üzerinde yürüyorlardı, ancak bizimkinden daha küçük, daha az kubbeli, daha geriye yatık kafatasları ve bizimkinden daha küçük beyinleri ve çeneleri vardı. beyinleri erken türlerde 900 cc, geç türlerde 1100 cc civarındaydı. belirgin kaş yükseltisi, geniş bir yüzde, dar bir aralıkla kafatasına gömülü gözlerin üzerinde belirgin bir yatay düzlük oluşturuyordu.

  büyük olasılıkla bizden daha kıllıydılar, ancak kıllar fosilleşmediği için bu konuda kesin bir yargıya varmak mümkün değil. fakat ortam şartları ve insanın evrimsel süreci göz önüne alındığında bu tahmin çok da yanlış bir tahmin olmayacaktır. fakat dediğim gibi, homo ergasterler de, tıpkı bizler gibi 1 milyon yıl önce kıllarını kaybetmiş ve bizim kadar kılsız bir şekilde hayatlarını sürdürmüş olabilirler. düşük de olsa bu da bir olasılık. hatta belki de bizden daha kılsız bile olabilirler. zira kıllılık durumu insan evriminde (özellikle erkeklerde) sürekli değişkenlik gösteren bir durum ve modern insanda bile şu an kıllılık durumu için net bir şey söylemek mümkün değil.

  homo ergasterle alakalı belki de en önemli bilgi şu ki, homo ergasterin ocak kullandığına dair kanıtlar mevcut. yani çok yüksek olasılıkla ateşin mucidi olan tür homo ergaster. ayrıca bu tür taş, ağaç ve kemiklerden alet yapıp kullanmış, fakat bunu yapan ilk tür olmama ihtimali yüksek.

  bugüne kadar keşfedilen en eski homo ergaster fosili ise 1,5 milyon yıllık turkana boy. 22 ağustos 1984'te, kimoya kimeu tarafından keşfedilmiş. richard leakey tarafından "en eski, tama yakın insangil iskeleti" olarak tanımlanıyor.

  son olarak, homo ergasterin konuşup konuşamadığı konusunda net bir bilgi yok. bu bilgiyi fosillerden elde etmek de oldukça zor görünüyor.
 • acıların, en asil duyguların insanı.
  sapiens size minnettar.
 • 1949'da, güney afrika'da john t. robinson tarafından keşfedilmiş, yaklaşık 2 milyon yıl önce yaşamış çalışkan bir dostumuz. nitekim 'ergaster', yunanca 'işçi' demektir. işçi dostumuz ilk defa 1949'da keşfedilmiş olsa da, en eksiksiz iskeleti kayoma kimeu ve alan walker, 1984 yılında, kenya'da ortaya çıkarmıştır.

  ergaster, homo rudolfensis'ten de daha büyük bir beyne sahipti, yani modern insana daha yakındı. homo habilis gibi alet yapma yetisine sahip olduğu gibi yaptıkları ‘acheulian’ denen taş aletler de daha kompleksti. acheulian ismi, el baltaları keşfedilmiş fransa'daki saint-acheul'den gelir. achaeulian alet teknolojisi çok önemlidir çünkü aşağı paleolitik dönemde yaşamış insan nüfusunun çoğunluğuna bu teknolojinin yayıldığını görürüz. el baltalarının şekli şemali tipiktir: iki yüzlüdür, simetriktir ve karakteristik bir ovalliğe sahiptir. lakin bu taş aletlerin tarzı 1 milyon yıl içerisinde neredeyse hiç değişmemiş, bir gelişim geçirmemişti; bu demek oluyor ki henüz insan yaratıcılığından yoksundular.

  iki ayak üzerinde yürüyen maymunlar içerisinde, afrika’dan dışarıya çıkmış ilk türün de homo ergaster olduğu düşünülür. günümüz beijing’ine kadar geldikleri düşünülen bu türün soğuk bölgelerden geçmiş olması için ateşi keşfetmiş olabilecekleri de tahmin edilmekte, eğer öyleyse beyinlerinde bir gelişme olduğunu varsayabiliriz.

  soyu konusunda da şöyle özetleyebileceğim bir teori var:

  homo habilis->homo ergaster->homo antecessor->homo heidelbergensis->homo neanderthalensis

  yani homo ergaster'in homo habilis soyundan gelmiş olduğu düşünülür.

  ergaster'lerde, kadın ve erkek arasındaki ayrılıklar australopithecus'lara göre azalmıştı. ayrılıkların azalması çiftleşme yarışının da azaldığını, ilginin başka yerlere, daha kompleks toplumsal kurumlara kaydığını gösterir.

  boyun omuruna bakarsak, ergaster'in bir tür proto-dil'e de sahip olmuş olma ihtimali vardır.