şükela:  tümü | bugün
 • endonezya nin flores adasinda bir magarada yapilan ara$tirma sirasinda bulunan (bkz: mo) 12000 - 93000 de ya$amis olabilecegine inanilan , tarih icinde bulunan iskeletlerden en kisasi oldugu icin homo erectus 'un gecirdigi evrimlerden bir kacini kacir$is oldugu tahmin edilen 7 iskelete , bulunduklari adadan esinlenerek verilmi$ ad
 • hobbit ismi takıldığından yüzlere tatlı bir gülümseme yaymayı başarabilmiştir bu antropolojik keşif. keşke adına da 'homo holbytlan' falan koysalarmış...
 • jaws'ın benim atalarım olduğunu düşündüğü tür.
 • şempanze beyninden az büyük beyinleriyle nasıl olup da alet yapmış oldukları, atalarının endonezya'ya nasıl geldikleri (homo erectus'un zodiac bot yapabildiği bilinmiyordu, e yüzdü mü bu herifler?) bir çok insana kafayı yedirtecek problemler arasındadır.

  insana giden yolun bir tane olmadığını göstermesi açısından ilgi çekici bir türdür bu. (bkz: punctuated equilibrium theory)
 • flores adasinda bulunan kalintilarindan sonra antropolog ve arkeologlari sonu gelmez tartismalara itmis minik adamlardir. kafataslarinin yaninda yaklasık 20,000 sene once kullanilmis pisirmeye ve avlanmaya yarayan aletlerinin de bulunmasi, bilim adamlarini, insan beyninin evrimiyle beraber herseyi bir kez daha dusunmeye itmistir . hatta bu kucuk "hobbit" buluntularini inancimizi test etmek icin seytanin karsimiza cikardigini dusunenenler bile cikti.
 • bu turun, aslinda homo erectusun adaya * geldikten sonra, evrimlesmesi sonucu ortaya ciktigi dusunuluyor. bu kadar kucuk olmalarinin nedeni olarak da, adadaki besin kaynaklarinin cok kisitli olmasi gosteriliyor. zira, adada benzer bicimde, normal boyutlarinin cok altinda fil ve komodo kertenkelesi kemiklerine de rastlanmis.
  yasadiklari donem olarak da 38 000-18 000 bin yil oncesi gosteriliyor.
 • birkaç ay önce gazetede "bu keşifle evrim teorisi çökmüş oldu" başlığı altında okuyunca alaycı alaycı gülmeme sebep olmuş, yeni bulunmuş ve bilinenlerden farklı bir insan türü. teorinin çökmesine değil, evrim gerçeğinin daha da güçlenmesine sebep olmuştur oysa bu kanıt. çeşit çeşit insan olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. bu türün 95 bin ve 13 bin yılları arasında yaşadığı düşünülüyor. ayrıca bulunan fosil tabakalarında homo sapiens'e ait kalıntılar da bulunmuştur, bu da homo sapiens ile homo floresiensis'in karşılaşmış olabileceğini düşündürüyor. zira homo sapiens'in yaklaşık 40 bin yıl önce asya'dan avustralya'ya geçtiği de bilinmektedir.
  ayrıca bu türün homo erectus'tan çok homo habilis'e benzediği görülmüştür. bu sebeple homo floresiensis'in homo habilis benzeri bir atadan evrimleştiği düşünülüyor.
 • endonezya'nın flores adasında bulunmu$ ve $a$ırtıcı küçüklükte olduklarından ötürü bilim adamlarını $a$kına ugratmı$ olan bir türdür..
  homo floresiensis ismi verilen hominidlerin boyu yakla$ık 90cm-1m civarında olup,beyin hacmi ise normal insan beyninin ucte biri kadardır..
  yapılan bu ke$ifin bilim adamlarını $a$ırtan yanı ise,evrimsel surecte bu türün 18bin yıl once homo sapiens ile birlikte ya$amı$ olmasıdır..burada çevresel $artlarında ne denli onem kazandıgı gorulmektedir..yine bilim adamları bu türün adaya yapay bir köprü ile ula$tıklarını,daha sonra denizin yükselmesi ve köprünün denizin altında kalması ile adada mahsur kaldıklarını ve bu yuzden adadaki yetersiz beslenme ko$ulları ile cücele$mi$ ya$am formlarını olu$turduklarını du$unuyorlar..*