şükela:  tümü | bugün soru sor
 • haftalık nature bilim dergisinin son sayısındaki (derginin 7243. sayısı oluyor kendileri!), homo floresiensis'in günümüz pigmeleriyle bağlantılı olmadığını ve ayrı ve yeni bir insan türü olduğunu anlatan iki makale yayınlandı. internet sitesinin üyeliği paralı (ve gayet pahalı) olduğundan yazıların sadece girişlerini görebiliyoruz ama en azından kaynak vermiş olalım:

  http://www.nature.com/…/n7243/full/nature07922.html
  http://www.nature.com/…/n7243/full/nature07989.html

  neyse ki bbc konuyu güzelce toparlamış:
  http://news.bbc.co.uk/…i/science/nature/8036396.stm

  özetle, adaya bir milyon yıl kadar önce gelip orada günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar yaşayan ve homo erectus'un torunları olduğu düşünülen flores insanları, island dwarfing veya insular dwarfism denen ve daha önce başka türlerde de rastlanmış bir sürece bağlı olarak küçülmüş olabilir. yani homo erectusların bir kısmı homo sapienslik yolunda ilerlerken, izolasyonda kalan bir kısmı floresiensisliğe doğru ilerliyor.

  aşağıda, vaktiyle akdeniz adalarında yaşamış* 1 - 2 metre arasında boylara sahip bir fil türünün insanla ve diğer fillerle karşılaştırması bulunabilir (çayırlarda otlayan minifillerimizin olmasını çok isterdim):
  http://america.pink/insular-dwarfism_2091104.html
  http://hubpages.com/…n/examples-of-insular-dwarfism
  bilimsel makalesi:
  http://discovery.ucl.ac.uk/…3456/1/133456_vol.1.pdf

  flores insanlarını, madagaskar hipopotamlarını ya da akdeniz fillerini hayatta kalmak için ufalmaya götüren sürecin farklı şekilleri de var elbette. konuya ilgi duyanların google seansları için anahtar kelimelerimiz "island gigantism" ve "deep sea gigantism" olacak.
 • yeni bir teoriye göre küçülmeleri iyot eksikliğine bağlı olabilirmiş.
 • endonezya'nın flores adasında bulunmu$ ve $a$ırtıcı küçüklükte olduklarından ötürü bilim adamlarını $a$kına ugratmı$ olan bir türdür..
  homo floresiensis ismi verilen hominidlerin boyu yakla$ık 90cm-1m civarında olup,beyin hacmi ise normal insan beyninin ucte biri kadardır..
  yapılan bu ke$ifin bilim adamlarını $a$ırtan yanı ise,evrimsel surecte bu türün 18bin yıl once homo sapiens ile birlikte ya$amı$ olmasıdır..burada çevresel $artlarında ne denli onem kazandıgı gorulmektedir..yine bilim adamları bu türün adaya yapay bir köprü ile ula$tıklarını,daha sonra denizin yükselmesi ve köprünün denizin altında kalması ile adada mahsur kaldıklarını ve bu yuzden adadaki yetersiz beslenme ko$ulları ile cücele$mi$ ya$am formlarını olu$turduklarını du$unuyorlar..*
 • endonezya nin flores adasinda bir magarada yapilan ara$tirma sirasinda bulunan (bkz: mo) 12000 - 93000 de ya$amis olabilecegine inanilan , tarih icinde bulunan iskeletlerden en kisasi oldugu icin homo erectus 'un gecirdigi evrimlerden bir kacini kacir$is oldugu tahmin edilen 7 iskelete , bulunduklari adadan esinlenerek verilmi$ ad
 • flores adasinda bulunan kalintilarindan sonra antropolog ve arkeologlari sonu gelmez tartismalara itmis minik adamlardir. kafataslarinin yaninda yaklasık 20,000 sene once kullanilmis pisirmeye ve avlanmaya yarayan aletlerinin de bulunmasi, bilim adamlarini, insan beyninin evrimiyle beraber herseyi bir kez daha dusunmeye itmistir . hatta bu kucuk "hobbit" buluntularini inancimizi test etmek icin seytanin karsimiza cikardigini dusunenenler bile cikti.
 • bu turun, aslinda homo erectusun adaya * geldikten sonra, evrimlesmesi sonucu ortaya ciktigi dusunuluyor. bu kadar kucuk olmalarinin nedeni olarak da, adadaki besin kaynaklarinin cok kisitli olmasi gosteriliyor. zira, adada benzer bicimde, normal boyutlarinin cok altinda fil ve komodo kertenkelesi kemiklerine de rastlanmis.
  yasadiklari donem olarak da 38 000-18 000 bin yil oncesi gosteriliyor.
 • yaradılışçıların, mikrosefalik normal insan diyerek aradan sıyrılmaya çalıştıkları lakin sözkonusu mağarada bulunan 8 ayrı kişiye ait kemik parçalarının hepsi de mikrosefalik insan ise neden normal insan fosili olmadığı konusuna açıklık getiremedikleri olay. mikrosefali hastalarında aslında sadece kafatasının küçük, diğer kemiklerin normal olduğu olayına hiç girmiyorum bile.
 • animal planet kanalında 2 saatlik bir belgeselde hala yaşıyor olabileceğine dair kanıtlar sunulan akrabalarımız. bölgede çalışmalar sürmekte. bazı mağaralarda ırkın devamı konusunda kanıtlar bulunmuş. eğer canlı olarak yakalanabilirse evrim tartışmalarında efsane olur.
 • yecicle mecüc deyip yine kur'an'da yazıyordu hadis var ayetler var ayetler ortalığı ayağa kaldıracak akitçilerin henüz saldıraya geçmemesini tavsiye ettiğim evrim kanıtları. yalnız hala yaşıyorlarsa tam bu tanıma uyuyorlar. hadi hayırlısı.
 • yok olmuş bir homo cinsi. biz homo sapiens'lerden farklı olarak belki sadece bir adada yaşamış ve yok olmuşlar. peki haklarında bildiklerimiz neler?

  flores adası'nda bir zamanlar yaşamış olan cüce insanlar. en fazla bir metre boyunda ve en fazla 25 kg ağırlığındadırlar. buna rağmen taştan aletler yapabiliyor ve adadaki filleri avlayabiliyorlardı. belirtmekte fayda var; adadaki filler de cüce bir türdü.

  kaynak: hayvanlardan tanrılara sapiens - yuval noah harari

  not: kilisenin imamına teşekkürler. cep telefonundan enty girmeye çalışınca, yanlış yazımlı yeni bir enty açmışım. o enty birazdan silinecek.