şükela:  tümü | bugün
 • ich habe mein herz in heidelberg verloren diye şarkı söyleyen acınası insan modeli. felsefeden anlar, kahve içmeyi sever, hexe yemeyi severmiş. akadamisyanlarda olsa gerek...
 • homonun kesinlikle "insan" demek oldugu vurgulanarak, caponsever örnegi verilebilir.
 • (bkz: heidelberg)
 • kalintilari (daha dogrusu fosillesmis kalintilari) almanya'nin heidelberg beldesinde bulundugundan bu ismi almis olan insansi yaratik. homo neanderthalensis'in yakin akrabasi oldugunu dusunen biliminsanlari vardir, fakat ikisinin ayni canli turu oldugunu iddia eden biliminsanlari da bulunmaktadir. her halikarda insana benzer, paralel evrim surecinde elenmis bir tur hayvanattir.
 • 400.000 yıl önce yaşamış tuhaf bir insan türü. bulunan en eski insan dna'sı da bu arkadaşa aitmiş.
 • primat takımından bir canlı. kafataslarıyla oluşturulmuş yüz şekillerine baktım da en çok alın yapısı takıldı gözüme. bu şekli andıran alna sahip insanları düşündüm. zekalarının niceliği hakkında yorum yapamam fakat şunu net diyebilirim ki hiçbirinin zekası ve olaylara bakışı çok yönlü değildi. tek bir doğruya bağlanma güdüsüne sahiptiler hepsi. çok ilginç, gerçekten çok ilginç. benzer bir gözlemi olan varsa yeşillendirsin bir zahmet.

  bu arada insanın evrimine çıkan yollarda ter dökmüş bu primatlar artık yok. bir tane kaldı, şu ormanda yaşıyor iddialarını ve koca ayak türevi folklorik hikayeleri saymazsak. ancak ne olursa olsun modern insanın "eski sürümlerle" de ürediği ve genlerini farklı oranlarda taşıdığı kanıtlandı. (bkz: homo sapiens'in neandertal kaçamağı)

  işte o alın: http://www.avph.com.br/…pg/homoheidelbergensis1.jpg
 • homo sapiens'in atası.
 • günümüzden 500.000 ile 200.000 yıl öncesi bir dönemde homo erectus’un avrupa kıtasında yaşamış olan varyantı homo heidelbergensis olarak tanımlanır. dönemine göre hali hazırda bir çok gelişmiş yeteneklere sahip olan homo heidelbergensis neandertallerin atası olarak kabul görmektedir.

  yaklaşık 1,8 milyon yıl önce homo erectus atamızın afrika’dan avrasya’ya olan göçü ve homo türlerinin avrasya’ya yayılışı, homo heidelbergensis’in evrimleşerek bize yani homo sapiens ve neandertal insanı homo neanderthalensis’e atalık etmesi sayılabilir.
 • felsefe yaptığı da düşünülen ilk insaymun türüdür.

  (bkz: heidelberg)

  yani ilk fosil bu kentte bulunduğundan bu adı vermişler ama işin aslı ilk defa derin düşüncelere dalan insansının burada ortaya çıkmış olmasıdır. zaten bu nedenle insanlar iyice adam akıllı(aslen kadın, yani ilk zekiler kadındır... mecburiyetten dolayı) zeki tür olduktan sonra heidelberg şehri de filozof şehri olmuş. *
  her ne ise bunlar sonra ikiye ayrılıyor , felsefi açıdan aralarında bir uyuşmazlık ortaya çıkıyor. ( ya da tamamen doğal sebeplerle uzak düşmüşler.) kuzeyde ve dağlarda ikamet ederek mamut avına çıkanlar homo neanderthalensis olurlarken sıcağı seven ve ağaçtan inerse ovada bolca maraton koşturanlara yani homo sapiens e ata oluyorlar.

  (bkz: mamut)
  (bkz: mamut avlarken dikkat edilmesi gereken hususlar)
  (bkz: homo neanderthalensis)
  (bkz: homo rhodesiensis)
  (bkz: homo antecessor)
 • neandertallerle beraber ortak atamız.