şükela:  tümü | bugün
 • "neander vadisindeki adam"

  günümüzden yaklaşık 230.000 yıl önce ortaya çıktığı ve 28.000 yıl kadar önce yok olduğu sanılan; kısa, tıknaz ancak son derece güçlü ve gelişmiş bir vücut yapısına sahip, modern insan olarak tabir ettiğimiz homo sapiens'in kuzeni sayılabilecek (ortak ataya sahip) insan türü. ilk fosil örnekleri ağustos 1856'da düsseldorf yakınlarında keşfedilmiştir.

  uzun süre boyunca homo sapiens neanderthalensis latince adıyla anılmış olan bu insan türünün kökenleri anlaşıldıkça, aslında homo sapiens'in atası olmadığı ortaya çıkmıştır. günümüzde bilim çevreleri homo sapiens neanderthalensis adına pek itibar etmemektedir. kabul edilen teori, homo erectus'un her iki türün de kökeni olduğu ancak erectus'un afrika'dan çıkışından sonra afrika'da kalan erectuslar (fazladan bir basamak yani ata daha geçerek) sapiensi oluştururken ortadoğu'dan dünyaya yayılan erectuslar'dan da neanderthal'lerin ayrılarak yeni birer kol oluşturduklarıdır.

  homo sapiens'ten (beyin/vücut oranı esas alınarak) %12 daha büyük bir beyni, çıkık kaşları ve büyük bir burunları olan neandertal insanların erkekleri yaklaşık 1.65 metre boy 77 kilogram ağırlığa, kadınları ise 1.54 metre boy ve 66 kilogram ağırlığa sahipti.

  beslenmeleri çoğunlukla avcılığa ve dolayısıyla ete dayalıydı. üstün yetenekli avcılardı ancak yakın mesafeden avlanmayı tercih etikleri için avcılar yaralanmalara maruz kalabiliyordu.

  konuşma yetenekleri kesinlikle vardı ve homo sapiens kadar olmasa dahi gelişkindi. sanat ve benzeri soyut konularda düşünmeyi başarabiliyorlardı. iran'da bulunan, çiçeklerle gömülmüş* yaşlı bir adam şamanistik inançlara sahip olduklarını düşündürtmektedir.

  homo neanderthalensis, homo erectus'un direkt mirasçısıdır. ve avrupa'dan orta doğu'ya ve orta asya'ya kadar yayılan bölgede, zorlu buz devri şartlarında hayatta kalmayı becerebilmişlerdir. sanıldığı kadarıyla, birbirleriyle bir miktar kültür alışverişleri olmuş ancak aileler arası bağlar zayıf kalmıştır. klan veya kabileler oluşmuş ise de geçici veya gevşek bağlar meydana getirmiş oldukları zannedilmektedir.

  belki homo neanderthalensis'in gizemiyle ilgili en önemli ipucu da budur.

  çevrelerine böylesine uyum sağlamış, büyük beyinli, güçlü, dayanıklı vesoyut düşünme kabiliyetine sahip olabilmiş olan bu tür neden ortadan kalkmıştır? bu soruya yanıt; homo sapiens'tir.

  homo sapiens, neanderthal insan ile ortadoğu bölgeside karşılaşmıştır. buz devrinin sona ermesiyle ise sıcak iklime alışkın homo sapiens kuzey bölgelere çıkabilmiş ve yerleşmiştir. neanderthallerin zayıf özelliği olan toplayıcılık buzlar çözülürken önemli hale gelmiş ve homo sapiens bundan karlı çıkmıştır. ama her ne olursa olsun ilk bakışta daha üstün gözüken neanderthal insanının nasıl silindiği hemen anlaşılamamaktadır. oysa biraz daha derinine incelendiğinde neanderthallerin en büyük zayıflığının "kültür ve kabile bağları" olduğu görülebilir. yüzbinlerce yılda kültürel ve "bilimsel" gelişme babında yerel birkaç parlama dışında bir ilerleme göstermemeleri de bunun kanıtı olarak sunulabilir. buna karşın sıkı bağlarla bağlı ve birbiriyle sürekli kültürel alışverişte bulunan insan kabileleri çok daha kısa zamanda çok daha büyük ilerleme ve dolayısıyla uyum gösterebilmiştir.

  pek fazla şiddet izi yoktur, büyük ihtimalle gitgide daha zorlu topraklarda yaşamaya zorlanan neanderthaller bir süre sonra açlık ve hastalıklarla boğuşarak ölmüşlerdir. homo sapiens'ten tamamen ayrı ve ilk başta zannedilenden çok daha uzak bir tür olduklarından melezleşme ve asimilasyon un söz konusu olmadığı sanılmaktadır.

  sonuç olarak bizden daha büyük beyinli, daha güçlü ve daha dayanıklı kuzenlerimiz bize yenik düşmüşlerdir.
 • (bkz: neandertal)
 • güçlü ense, kısa bacaklar, son derece kaslı kollar ve av köpeği gibi koku almasını sağlayan normalden büyük koku lobları ve korsika nın bonifacio koyu nun derinliklerinde 8000 yıl öncesine ait bulunan 35 yaşında ölmeden önce uzun süre yatalak kalmış ve lapadan başka bir şey yiyemeyen kadına büyük ihtimalle ailesi tarafından bakılması sonucu şefkat ve dayanışma içinde oldularını göstermektedir.
 • beyin hacmi homo sapiens'ten fazla olmasına rağmen ensefalizasyon yani beyin kütlesinin vücut kütlesine oranı daha küçük olan türdür.

  vücutları soğuğa daha çok uyum sağlamıştır ve allen kuralına göre evrimleşmişlerdir. beyin yapısındaki farklılık, kısa ve iri olmaları da buna bağlanmıştır.
 • güçlü bir vücuda sahip olmasına rağmen homo sapiens karşısında yaşamını devam ettiremeyen insan ırkı. tarihçiler bıdı bıdı yapıyor ama büyük ihtimalle homo sapiensler yani atalarımız bunlara soykırım uygulamıştır eminim. girdiğimiz her yerin katiliyiz yemin ediyorum.
 • evrimin sondan ikinci parçasıdır,
 • insanla aynı ortak atadan (bkz: homo erectus) gelen, bilinen en yakın akrabamız. ateş yakma, ölü gömme, müzik yapma gibi gelişmiş yeti ve geleneklere sahiptirler. mezar kazılarında bulunan çiçek kalıntıları ve flüt gibi aletler heyecan vericidir. homo sapiens'ten çok daha uzun süre varlığını sürdürmüştür . beyni insana göre daha büyük olmasına rağmen gırtlak yapısı nedeniyle konuşup gelişememiş , iklim değişikliği ve av yetersizliği sonucu yokolup gitmiştir. dna analizlerine göre insanla çiftleşip üremesi mümkün değildir.
 • ölülerini ilk gömen tür günümüzden 200 bin-30 bin aralığında yaşayan homo neanderthalensis’lerdir.
 • son neandertaller arasında şöyle bir konuşma geçiyor ;
  a : 'hebelehübelehöhöhöyt' (sapiensler dünyayı yerle bir edecek. kontrolsüz , plansız büyüyorlar durmadan.)
  b : 'hehehehehehört' ( evet kardo ekonomi de berbat zaten bu haysiyetsizler avrupaya geldiğinden beri yiyecek ete muhtaç kaldık.)
  a: 'hebelehöythebelehebele' (bak geçen şu kuzeydeki mağaraya baskın yapmışlar bütün neandertalleri öldürmüşler. adamlar 12000 senedir aynı mağarada sen afrikadan gel yok efendim kaynak sıkıntı diye adamları öldür .hayır yani ben buranın yerlisiysem buranın yerlisi gibi muamele görmem gerek)
  b: 'hebelelahebeleartık' (evet kardeşim bu devirde dünyaya çocuk getirmek çok sakat)
 • homo neadertaller kendinden önceki türlere göre çok iyi avcılardı. taşların kenarlarını keserek sivriltmiş, bu sivri taşları hem kesici alet hem de uzun değneklerin ucuna bağlayarak mızrak şeklinde ilkel bir silah olarak kullanabiliyorlardı. avlanamadıkları zaman buldukları leşleri yedikleri fakat bu leşlerin başka hayvanların artıkları olmadığı iddia edilir. neandertaller av konusunda farklı bir sisteme sahiptiler:

  avlayacakları hayvanları birlikte kovalayarak uçurumun kenarına getirir ve uçurumdan düşmesini sağlarlardı. bu bize ne organize olabildiklerini gösteriyor.

  homo sapiens'lerle nerede nasıl karşılaştıklarına dair bir kanıt yok. hatta karşılaşmış olmama durumları da iddialar arasında. bazı bilim adamları homo neadertalleri homo sapienslerin öldürdüğünü iddia ediyor. bazıları ise bu iki türün savaşmadığını, aksine seviştiğini ve günümüzde neandertal geni taşıyan insanlar olduğu kanısındalar fakat bu görüşler bilim dünyasında henüz bir ortak fikir sağlamış durumda değil.

  bir diğer konu ise avrupa'nın bazı bölgelerinde yığınla homo neandertal iskeletlerine rastlanmış olması. bazı bilim adamları bu yığınları homo neadertallerin avlanma sırasında homo sapiensle karşılaşması ve homo sapiensin benzer silahlara rağmen daha organize olması sebebiyle bir neandertal soykırımına sebep olmasına yormaktalar fakat bu iddialar da kanıtlara dayanmıyor çünkü iskeletlerde yapılan incelemelerde özellikle kafatasları olmak üzere herhangi öldürücü bir darbe izine, kırığa rastlanmıyor.

  bu konuda en makul iddia ise homo neandertallerin bir mağaraya girmesi ve suyun yükselmesi sonucu çıkamayıp topluca boğulmalarına yönelik iddia. cesetlerin nehir ağızlarına yakın yerde bulunması da bu iddiayı destekliyor.

  sonuç olarak neandertaller biz homo sapiensten daha büyük beyne ve daha güçlü kaslara sahiptiler. fakat hayatta kalan, genlerini başarılı bir şekilde bir sonraki nesle aktaran biz olduk.

  onları kimin ya da neyin tarih sahnesinden sildiği ya da aramızda olup olmadıkları henüz bir sır.