şükela:  tümü | bugün
 • modern insan, günümüz insanının içinde bulunduğu tür. ilk örneğiyle aramızda 5000 nesil vardır, yani 5000 kere ardarda büyük deyip sonra babam derseniz bahsettiğiniz kişi modern insanın ilk örneği olacaktır. sözkonusu muhteremin babası içinse (bkz: homo sapiens)
 • primatlar hominidae ailesi homininae alt-ailesi hominini kabilesi homo cinsinin yaşayan tek türüdür. çoğu iklimde bulunabilen, tüysüz derisi ile kolayca ayırdedilebilen bir primat olup, iki ayak üzerinde dik yürüme, çok yüksek zeka, çok gelişmiş alet yapma, yüksek muhakeme yeteneği ve karmaşık seslerle anlaşma becerisine sahip oluşuyla primatlar takımının diğer üyelerinden ayrılır. pan cinsinin türleriyle %98 benzer dna dizilişine sahip olsa da, döl veremez.
 • homo habilis->homo erectus->homo sapiens gelişiminin son halkası.
  beyin büyüklüğü en fazla olan tür. şöyle ki;
  homo habilis: 450-500 cc
  homo erectus: 850-1000 cc
  modern humans: 1100-1400 cc beyin kapasitesine sahipler.
 • bir de şu var (daha doğrusu yok, ama bkz boş değil):

  (bkz: homo sapiens sapiens sapiens)
  (bkz: farkındalık farkındalığı farkındalığı)
 • latince'de "sapere" bilmek anlamına geldiği için, homo sapiens sapiens de "bilge insan" anlamına geliyor. lakin bu tür mensuplarının ne kadar bilge olabildikleri epeyi tartışmalı bir durum. akla elinde fener "insan arıyorum" diyen diogenes (bkz: diyojen) geliyor...
 • günümüzde sürüp giden isim tartışmasında kaybetmekte olan görüşün taraftarlarınca savunulan isim. şöyle ki:

  insanın doğu afrika'dan dünyaya yayıldığını bilmekteyiz. direkt atamız olan homo erectus'un da aynı bölgede evrimleştiği kabul edilen bir gerçektir. sorun bundan sonra başlıyor.

  bir görüş homo erectus'un afrika'dan çıktıktan sonra dünyanın farklı köşelerinde benzer bir evrim geçirip farklı yörelerde farklı ırklar oluşturduğunu, sonuç olarak da homo sapiens arkaik, homo sapiens neanderthal ve homo sapiens sapiens'in çizgisel bir evrimle ortaya çıktığını iddia ederken bir diğer görüş homo erectus'un afrika'dan çıktıktan sonra gerçekten farklı ırklar (homo neanderthalensis, hobbit v.b.) oluşturduğunu kabul etmekle birlikte homo sapiens dediğimiz modern insanın bu yayılmadan sonra afrika'da dolaysız atası homo erectus'un "yayılma"sından sonra ("goliath" denilen sonradan soyu tükenen bir dev insan ırkı** ara evrim basamağı olmak üzere) evrimleşip afrika'dan çıktığını ve zamanla dünya üzerindeki diğer insan ırklarına üstün gelmek suretiyle tek ırk haline geldiğini ve adının da bu yüzden homo sapiens sapiens değil homo sapiens olduğunu iddia etmekte.

  hem yeni bulunan fosil kalıntıları hem de genetik araştırmalarının paleoantropolojiye yaptığı katkılar günden güne ilk iddiayı daha da fazla çürütmüş ve atalarımızın tarihine gitgide daha fazla ve daha doğru bir biçimde yaklaşmamızı sağlamıştır.

  sonuç olarak ucu bucağı olmayan bilim bize "çok bilen insan" değil sadece "bilen insan" olduğumuzu bir kez daha göstermekte gibidir.

  (bkz: ne oldum degil ne olacagim demeli)
 • sapina kadar insandir'in latincesi.