• homofobik eşcinsel ilişkiyi tasvip etmeyen değil, eşcinseli "seni asarım kerserim" diye tehdit eden, "evinizde saklanın sizi görmek istemiyorum" diye gözününün önünden kaldırmaya çalışan, "dedemin kemikleri üstünde oynaşmayın" gibi garip gerekçelerle elalemin kiminle nerede nasıl oynaşacağını belirleyebileceğini sanan, televizyonda sohbet eden iki eşcinsel karakter gördü mü o dizinin yayından kaldırılmasını vs talep eden insandır.

homofobik "eşcinsel değilim" diyen insana takılan sıfat değil, karşıdakini kişiliği, dünya görüşü, bakış açısını... hiçbir şeyini bilmeden sadece ve sadece eşcinsel olduğu için sevmediğini beyan eden insana takılan sıfattır. elalemin kiminle ne ilişki yaşadığını tasvip etmek kimin haddine düşmüştür o da bilinmez ama bunu geçiyorum, daha sık rastladığımız haliyle bir insanı sırf x kişisiyle değil y kişisiyle seviştiği için sevmediğini söylemek, başka herhangi bir kriteri olmadan sadece ve sadece cinselliği sebebiyle bir kişiden hoşlanmamak normal değildir. hele hele küfretmek, saldırmak gibi gayet sık görebildiğimiz yöntemlerle eşcinsel bireylere zarar vermee çalışmak hiç normal değildir. homofobik işte bu normal olmayan insanları niteler.

arzederim.

ek yapmak istedim, yolda sevişmek istiyoruz biz diye bir talep mi gelmiştir bir zümreden. heterolar sokak ortasında sevişiyor de sıra eşcinsellere mi gelmiştir?
    dahası, neresidir bu hayali coğrafya, hangi millettir kültüründe eşcinsellik olmayan? kimler demiştir yorgansız yatarık oğlansız yatmayık diye, minyatürlerde padişahın hemen yanında duran o tüysüz çocuklar ne iş yapmaktadırlar, erkeğin hasının kadınla değil erkekle olması gerektiğini kıtalar boyunca anlatan divan şairleri hangi coğrafyadan çıkmıştır? şaka gibi yahu cehaletin insanı düşürdüğü durumu anlatmaya kelimeler yetmiyor.
  • homofobiklerin bilincalti derinliklerinde escinsel olduklari iddia edilir, peki bunu her fobiye yaymak mumkun mudur? mesela ben yilandan korkarim ama gece yatagimda "ulan, kendimi tutamiyorum tislamak isirmak istiyorum, cok utaniyorum" demedim, demem de.
  • southpark'ta terrence ve phillips arasindaki bir dialogda gecen bir kelime:
    - i think he has homophobia.
    - but we are not gay.
    - are we not?
  • her gün karşımıza yeni bir saçmalık çıkartabilen bir kavramdır

"bir insanın kimlere aşık olması gerektiğini ona emredebilirim ama sen benim bu saçma davranışımı eleştiremezsin..." bu nasıl bir argümandır sevgili sözlük?

aynen kopyalıyorum cümleyi, buyrun: "insanların cinselliklerini diledikleri gibi yaşama özgürlükleri olduğunu savunan kişiler" diye bir gruptan bile bahsedilmiş ki zurnanın zırt dediği yer tam da budur efendim. insanlar cinselliklerini senin dilediğin gibi mi yaşamalı, bu mu talep? sen kimsin, bu ne cürettir? "insanların cinselliklerini sadece ve sadece benim istediğim gibi yaşama özgürlükleri vardır. benim buyurduğum gibi cinsellik yaşamayanlar,benim emirlerime karşı gelenler, benim dediklerimi saçma bulanlar faşisttir" diyen insanın ciddi sorunları yok mudur, bir insan neden böyle bir şey ister ki?

sana ne kardeşim? elalemin kime aşık olduğundan sana ne? olay bu kadar basit. eğer kimin kime aşık olduğunu sen denetleyeceksen namus cinayetlerine, babası tarafından zorla evlendirilen kız çocuklarının durumuna falan da karşı çıkma. zira bu işlerde de mantık aynı "sen x'e aşık olacaksın, aksi halde seni mağdur ederim, hayatını zorlaştırırım". hesap aynı.

basite indirgeyelim olayı, şöyle anlatalım: "eşcinsellerden uzak durabilirim. onlarla bazı şeyleri paylaşmak istemiyorum, köşe bucak kaçıyorum" ne demek? soyut soyut istmiyürüm demekle olmuyor yani, bu talebin ne anlama geldiğini, ne demek olduğunu gerçek dünyadan anlatalım.

hayatında eşcinsel "görmek" istemiyorsan, şunları diyorsun: eşcinsel olduğunu öğrendiğim öğretmeni işinden attırmak isterim, çocuğuma okuma öğretmesin. eşcinsel olduğunu öğrendiğim komşuyu apartmandan attırmak isterim, benimle aynı çöpü kullanmasın. eşcinsel odluğunu öğrendiğim iş arkadaşımı işten attırmak isterim benimle aynı ofiste bilgisayar kullanmasın. insanların işine, evine hayatına ipotek koyarım onları eve kilitlerim işinden ederim zira benimle aynı şekilde aşık olmuyorlar... ne var bunda?

zenciler ve zenci taraftarları lafım size, zenciliği eleştirenlere hemen ırkçı damgası vurma hakkını nerden alıyorsunuz? ne alakası var. etrafımda zenci görmek istemiyorum sadece. benimle aynı otobüse binmesinler, aynı binada oturmasınlar istiyorum. size ne bundan. rahatsız oluyorum ben zencilikten, onaylamıyorum.
    oldu mu? olmadı. neden olmadı peki?

eşcinsel olmak işinden atılmayı, evinden atılmayı, öldürülmeyi geitiyor bu dünyada. hem de "etrafımda görmek istemiyorum sizi" gerkeçesiyle öldürülmeyi getiriyor. burada tartışılan şey toplumda varolabilme hakkıdır senin gibiler yüzünden işinden edilen, evinden edilen, öldürülen, dövülen insanların rahat rahat varolabilme hakkıdır. "görmek istemiyorum, uzak durmak istiyorum" dediğinizde bu talebin ucunun nereye vardığını görmek lazım yani. insanların eşcinsellere hak talep ederken ne istediklerini, ne için uğraştıklarını bilmek lazım.

dolayısıyla çıkıp da bana "ben bir grup insanı eve kilitlemek istiyorum. bana karşı çıkan faşizm ediyordur" diyen ya gözümüze baka baka yalan söylüyordur ya da ciddi bir algılama sorunu yaşıyordur efendim.
  • escinsellerin anne ve baba kelimelerinden bile daha cok kullandigi vasat kelime. bize ne lan adam mi madam mi ne sikiyosaniz sikin, kafa sikmeyin kafi.
  • "insanların cinselliklerini dilediği gibi yaşama özgürlüğü olmadığını savunuyorum" deyip, bunu açıkça, bu kelimelerle yazıp yani aleni olarak "insanlar cinselliklerini benim dilediğim gibi yaşasınlar, kendi diledikleri gibi değil" dedikten sonra

"ay ben kendi hayatımı dedimdi. kamusal şeyetmedimdi" diye çevirdikçe çeviren kıvırdıkça kıvıran bir enteresan ekol. eğer doğru biliyorsam, herkes cinselliğini kendi hayatının içinde yaşıyor zaten, insanlar cinselliklerini senin hayatının içinde yaşamıyorlar. "eşcinselleri eleştiriyorum" derken nesini eleştiriyorsun onların hayatının peki, hani sadece "kendi" hayatınla ilgili olan kısmını eleştiriyormuşsun ya, onların cinselliğinde, senin hayatını ilgilendiren ne var ki eleştirebiliyorsun? seni zorla eşcinsel mi etmeye kalktılar, "kendi" hayatına nasıl dahil oldular yani onu soruyorum?

dolayısıyla doğru, hakikaten demagoji yapmanın faydası yok. dünyada "eşcinsel görmek istemiyorum" diyen insanların yarattığı olayları gayet de somut olayları listeleyip anlatıyoruz. zira hasbelkader bu tür bir hadisenin içinde çalışıyoruz, her gün görüyoruz, biliyoruz işte. "görmek istemiyorum" diye diye işlerinden evlerinden atılıyor bunlar diyoruz. ya sözlerinin ne anlama geldiğini gör, bu sözleirn ne sonuç doğurduğunu gör, derdini başka şekilde ifade et, ya da kendinin ne olduğunu kabullen. olay bu kadar basit yani.

zevkine göre özel arabana zenci sokmuyorsan da ırkçısın bu arada. bil diye söyledim. evime zenci giremez/türk giremez/çinli giremez/hintli giremez diyen adama ırkçı deriz. arkasından "mal" da deriz de yüzüne demeyiz, zira bu seviyede düşünen et kafalının, halk arasındaki deyimle ırkçının bize ne yapacağı belli olmaz.
  • bir erkeğin başka bir erkekten hoşlanmasının mümkün olmadığını, bu anlamda eşcinselliğin kesinlikle bir realite değil psikolojik bir rahatsızlık hatta toplumdaki bazı akımlara kapılan ve güvensizlik duyan kimilerinin bilinçaltında kendini bu sapkınlığa zorlaması ve inandırması şeklinde düşünme durumundaki kimse, ben.
  • içinde fobi kelimesi geçmesi klostrofobi ve benzerleri anlamında bir fobi olduğu anlamına gelmeyen; varlığının tespit edilmesi için psikiyatrist ya da psikolog olmaya gerek olmayan; eşcinsellere şiddet uygulayan, uygulamak isteyen, sokakta laf atan, gördüğünde uzun uzun bakan, "bana uzak oldukları sürece problemim yok" diyen, "eşcinsel karşıtı değilim ama evlenmesinler/çocuk sahibi olmasınlar" diye düşünen ve eşcinselliği heves/doğru karşı cinsle henüz tanışmamış olmaktan kaynaklanan bir durum sananların da içinde bulunduğu, dünyada en hazzetmediğim insan grubunu temsil eden kategori.
  • adını hatırlamadığım bir filmde. karakterlerden biri homofobik. evde yapılan testler vardırya "hamilelik testi" gibi. buna benzer, bir ürün sipariş ediyor. ürün video kaset formatında hazırlanmış. izliyorsunuz ve karar veriyorsunuz ibnemisiniz değilmisiniz diye. adamın siparişi geliyor telaşla kaseti videoya yerleştirip izlemeye başlıyor ve duyugu ilk cümle "eğer bu kaseti sipariş ettiyseniz kesin ibnesiniz" oluyor ve adam yıkılıyor.
    komik bir filmdi
  • homofobik; bir fobidir ve eşcinsellerden korkmaktır. yoksa eşcinsel ilişkisi tasvip etmeyip, bu konuda bir şey yapmazsanız kimse size homofobik demez. homofobi gizli eşcinsellikle ilşkilendirir zira bir insan kendisini ilgilendirmeyen kişilerin, hele bir de kendisine yönelen bir davranışları yok ise, hal ve davranışlarından durup durupken rahatsız olmaz.

homofobinin sonuçlarından biri; nefret suçudur. küfür, hakaret, sözel taciz, fiziksel taciz, hakaret, cinsel taciz, öldürme şiddetli farklı olmak üzere nefret suçunun ifasıdır.

küfür nedir derseniz; (bkz: ibne)

bonus: aile, kültür, tarih derseniz osmanlının oğlancılığı dillere destandır. ne zaman eşcinsellik suç oldu derseniz bilemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap