şükela:  tümü | bugün soru sor
  • homofobişlerin hastalıklı bireyler olduğu gerçeğine dayanan bir tespittir.

bir insanın hemcinsiyle birlikte olması durumuna bu kadar tepkinin başka bir açıklaması olamaz zaten.

sevmeyebilirsin. ama hiçbir muhataplığı olmadığı halde tamamen önyargılarına dayanarak nefret etmek başka bir durumdur. homofobiyi eşcinselleri sevmemekle karıştırmayalım.

homofobi nefret suçudur. psikolojik tedavi gerektirir.

hasta ruhlarınızı çekin üstümüzden.
  • yanlış tespittir.madem özgürlük meraklısısınız o zaman insanların nefret etme özgürlüğüne de saygı duymalısınız.
  • istatiklere göre dünyada her 10 insandan 1 tanesi bir çeşit gay, ki bu sayıya biseksüeller dahil ediliyor mu bilmiyorum. yani dünya çapında 800 milyon civarında gay insan var. ki gay olduğunun söylenmesi yasak olan ya da çevre baskısından çekinerek bunu dile getiremeyen insanlar filan da cabası.

ve bu anormal bir şey ama sokakta gördüğün 10 insandan bir tanesi senin tercih ettiğin gibi cinsellik yaşamıyor diye ondan korkman, nefret etmen filan normal bir şey öyle mi?

alabildiğine özgürlük meraklısıyım, evet. sana ne lan kimin kiminle yattığında bre dingil!?
  • cahillik de nefret edilme sebebidir mesela. ama fobik olma durumuna sebebiyet vermez. çünkü önyargıdan ziyade deneyime dayanır. duyulan nefretin dayanakları ve dışavurumu önemlidir.

kavram karmaşası yaşayıp saçma argümanlarla konuyu saptırmayalım lütfen. eşcinselleri herkes sevmeli gibi bir yargı oluşturmaya çalışmıyoruz burada.

bu arada bülent ersoy da transfobiktir. pek sevilmez lgbti bireyleri arasında.
  • nefret suçunu ifade özgürlüğü kapsamına sokmaya çalışan dingillerin (bkz: dingil) kabul etmediği gerçekliktir.
  • öncelikle homofobinin ne olduğuyla başlayalım. adı üzerinde fobidir ve tüm fobiler psikolojik bir rahatsızlıktır. dolayısı ile homofobi de öyledir. ancak diğer fobilerden farklı olarak homofobinin nefrete dönüşmesi fobinin dışında bir olaydır.

homofobinin temelinde bilinmeyenden korkma durumu olduğu aşikar. bunun da iki sebebi var genel olarak. birincisi kişinin kendini veya çevresindekileri kurban sayması. diğeri gizli homoseksüel olup bunu bastırma dürtüsü. burada bahsedilmesi gereken ikinci grup.

yıllar önce gayet samimi olduğum hemcinsim bir arkadaşımın aylarca bir derdi olduğunu farkedip en sonunda zil zurna sarhoşken gelip seninle konuşmam gereken bir şey var diyip ilan-ı aşk etmesi sonucu ilk gruba dahil oldum. böyle bir durumda kalınca insan durup düşünüyor, ben bunla yanyana oturdum, kalabalıkta kalınca yanı yatakta yan yana yattık, neler düşündü, neler oldu... bu durumun psikolojik etkisi bir yana asla herhangi bir fiziksel veya sözlü davranışa müdahil olmadım. sadece şöyle düşünün, örnekte erkek olarak düşününce belki saçma gelmekle birlikte beni bir kadın yerine koyun, gece zil zurna sarhoşsunuz, sabah yalnız uyanıyorsunuz, aradan zaman geçtikten sonra duyuyorsunuz ki gece bir başkasıyla sabahlamışsınız. neler olduğunu ya da olmadığını bilmiyorsunuz. bunun verdiği bir rahatsızlık var, acabalar var. kötü bir örnek mi bilmiyorum ama teşbihte hata olmaz derler.

bu olaydan sonra uzun süre arkadaşlarımla samimiyetten kaçındım. zaten sarılmayı, yakın durmayı, fiziksel temasları pek sevmeyen birisiyken savunma haline geçtiğimi farkettim. sonuç olarak arkadaşımı kırmamaya çalışarak heteroseksüel olduğumu, saygı duyduğumu, konuşmayı yaşanmamış varsayarsak bir önceki günden itibaren devam edebileceğimizi söyledim. tabi ki böyle birşey mümkün olmadı. yavaşça çıkardım hayatımdan. ancak bunu minimum zararla yaptığımı düşünüyorum. eğer aynı şekilde hiçbir şey hissetmediğim bir kız da olsa aynını yapardım.

burada davranışa dökülmüş kompulsif bir homofobi kadar yanlış olan şey homoseksüellerin "bazı" homofobikleri anlamaması ve kendi aralarında dışlaması. sonuç olarak fobi var, fobi var. anlattığım olaydan kısa bir süre sonra kız arkadaşımın başka bir kızla ilişkisi olduğunu öğrendim ve aynı hafta 6 arkadaşımın daha eşcinsel olduğunu. derken bu sayı arttı da arttı. şunu söyleyebilirim ki insanlık olarak hiçbir eşcinsel arkadaşımdan zarar görmedim. bunun yanında kötülüğünü gördüğüm herkes heteroseksüeldi. yine de yanlarında gerilmeme engel olamıyorum. benim fobim bu şekil. saygı duyuyorum ama saygı da bekliyorum sözlük.
  • kesinlikle katıldığım tespit. insanların kendi gibi olmayanları dışlama, onlardan nefret etme özelliğine dayanıyor. tipik; hayatta kalmak için grup oluşturma çabasının dışa vurum şekli olan, benden değilsen onlardansın mantığının ürünü.
  • homofobi hastalık değil, tercihtir.

bu insanlar kendi özgür iradeleriyle toplumun bir kesiminden nefret etmeyi seçmişlerdir. onların 'hasta' hallerine acıyıp onları insanlaştırmak doğru değildir.