şükela:  tümü | bugün
 • ortak atalık yoluyla, türler arasında oluşan yapısal benzerliklere verilen ad. homoseksüellikle alakası olmadığı birtürlü anlatılamayan kelimedir aynı zamanda.
 • homoloji terimi ilk olarak poincare tarafindan matematik biliminin bir alt dali olan topoloji baglaminda kullanilmistir. homoloji bir (bkz: manifold) icerisinde yer alan manifoldlarin arasindaki iliskidir. bu sekildeki manifoldlar daha yuksek boyutlu manifoldlar olusturduklari takdirde, bu olusuma homoloji grubu denir. genel bir homoloji veya ko-homoloji teorisi mutlaka eilenberg-steenrod aksiomlarini - boyut aksiomlari disinda - (topolojik alan) kavramalidir.
  (bkz: topoloji)
 • bir uzayın bu fundamental group denen cebirsel uzantısının kertesi uzayın boyutu ile birlikte artarsa hesaplanması amele işidir, ayrıca bu grup genelde değişmeli grup olmaz. bunun yerine uzaya üçgensel yapılar giydirilmeye çalışılır**, her zaman değişmeli gruplar elde edilir. boyut düşürülür, uzayın iskeleti denen yapılara da bakılır, birinci boyuta kadar inilir. bu da yetmez, uzaydan bir kısım alt uzaylar hesaplama kolaylığı adına aradan çıkartılır. arada düşen gruplardan bazılarına homoloji grupları denir. birinci kerteden temel grubun ayıramadığı uzaylar ayrılır, mutlu olunur.

  misal, üç boyutlu uzayla dört boyutlu uzay arasında hem kendisi hem tersi sürekli olan fonksiyon yoktur.

  (bkz: başımın belası)
 • (bkz: homoloji com)
 • biyolojik anlamda homolojinin en guzel orneklerinden biri, tum quadrupedlerde (dort ayaklilarda) bulunan bes parmakli "el" yapisidir. insan elinden yarasa kanadina, kurbaga elinden beygir toynagina, balina yuzgecinden kus kanadina, hepsinin iskeletinde bes parmak bulunur. parmaklarin uzunluklari ve birbirlerine gore pozisyonlari hayvandan hayvana degisse de, ve hayvanlarin bazilarinda bazi parmaklar gelisim sirasinda kaybolsa da, temel yapi hepsinde aynidir. bu da tum bu hayvanlarin bes parmakli el yapisi olan ortak bir atadan turedigine isaret eder. (bkz: evrim teorisini destekleyen kanitlar)
 • eşcinsel sözlüktür. tarafsız olma iddiası taşımayan, aksine taraflılığını cesurca ortaya koyan bir oluşumdur. tuttuğu taraf eşcinsellerin tarafı olup homofobiye ve ayrımcılığa hoşgörü sıfırdır.
 • benim bir zamanlar yazar hesabım vardı orda, buraya başlamadan önce. sonra şifresini unuttum, yalan oldu. galiba artık homoloji sitesi yok.
 • topolojik bir uzaya cebirsel bir yapi kazandirmak icin kullanilan sey bu yuzden cebirsel topoloji de ilk olarak karsiya cikan konudur.

  bir mappinge cebirsel bir yapi kayandiran sey ise homotopidir bu da genelde cebirsel topolojide ikinci karsiya cikan konudur.
 • biyolojik ve matematiksel anlamlara sahip nosyon.

  topolojide: sezgisel olarak, bir düzlemdeki veya diğer iki boyutlu bir yüzeydeki iki eğri, bir bölgeyi birbirine bağlarlarsa ve içsel ve dışsal bir ayrım ortaya çıkarırlarsa homologdurlar. benzer şekilde, üç boyutlu bir alan içindeki iki yüzey, birlikte, uzayda bulunan üç boyutlu bir bölgeyi bağlarlarsa, homologdurlar.

  biyolojide: farklı türlerdeki organizmaların gelişimlerindeki fizyolojik ve yapısal benzerliklerdir, bu da organizmaların ortak bir evrimsel atadan gelmelerine dayanır. analojiden farklıdır zira analoji aynı atadan gelmeyen organizmaların bazı yapılarındaki işlevsel benzerlikleri ifade eder.