şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: homunculus)
  ayrica (bkz: homongolos)
 • yetenek yumagi. belde isimlerini dogru dikte edemese dahi onlari birer kufur edasinda sarfedebilmekte, eger ortaya 5 milyon koyarsaniz 35 sifati 1 dakikada virgullerini ihmal etmeden arka arkaya yazabilmektedir. olgunluk ve bilgelik dedigimiz $ey de zaten bunu yapabilmek degil midir?

  kendisi her ayba$i aksatmadan sozlukten hazzetmemektedir.
 • paracelcus patentli oldugu savunulan sey ki zaten cogu kaynakta "paracelsus's homunculus" olarak gectigi gorulmustur.. yalnız bu homunculus un tek olmadıgı ki paracelcus un yarattıgının** ya da yaratıgının "fully created" olarak gecmesinin ve buna benzer baskalarının olmasının yanı sıra, bilinen oyuncak bebeklere benzeyen fakat icinde, damar[kan], ruh bulunduranların da varlıgının iddası da mevcuttur..

  ayrıca ikinci varsayımı goz onunde bulundurursak ailecek gıcık oldugumuz cilli chuckynin* de bunlardan oldugu gozden kacmamaktadır.. yani ordaki voodoo yalandır, senarist bosuna kasmıstır ya da homunculus icin kullanılan buyu de voodoo da bizi mi yiyolar orjinal olucaz diye.. peki simdi biz bu onemli bilgiyle dunyayı nasıl kurtarabiliriz ya da paracelsus un gotu kocaman* mı, bi arastırmak bi ogrenmek lazım, evet...
 • full metal alchemist'deki hakiki kotu adamlar bunlardir. aslinda "adam" demeye de bin sahit gerekir. bildigimiz homunculus tanimi ile birebir ortusurler; sahte insanlardir bunlar. herhangi bir simya gucleri olmasa da vucutlarini belli sekillere sokabilirler, edebilirler.

  su ana kadar envy, sloth, gluttony, greed ve lust ile tanistik dizide. pek tabii bu isimlerini 7 olumcul gunahtan aldiklari icin, tahminimce 2 tane daha vardir bunlardan.

  pazar ilavesi (gerci sali ilavesi oldu bu, 7 eylul 2004'de yazdigim dusunulurse bu ilaveyi): wrath ile coktan tanismis bulunmaktayiz, ayriyeten pride'i da gormus bulunmaktayiz. kim olduklarini (ozellikle pride'in) spoiler oldugu icin soylemeyecegim.
 • dudak, cinsel organ, goz ve el gibi daha hassas olan beden kısımları daha buyuk beyin bolgeleriyle temsil edilir. kol bacak ve sırt gibi daha az duyarlı olan beden kısımlarımızın beyindeki bolgeleri daha kucuktur. kanadalı bir noroloji cerrahı bu bilgilerden yola cıkarak bir figur yaratınca 1950'de ilk duyusal homunkulus ortaya cıkmıstır.
  homunkulus simdi gercek boyutlarıyla nurnberg deneme muzesinde sergilenmekte. ayrıca son verilere dayanarak elde edilen bi homunkulus icin suraya bakabilirsiniz.

  http://www.rdegraaf.nl/index.asp?snd_id=471490
 • arastırmaları hala surduren bilimadamları her homunkulusun elbette ki farklılıklar gosterecegini soyluyor tıpkı insanlardaki gibi. yaralanma, sakatlanma, kişisel donanımlara gore homunkulusun organları buyur veya kuculur.
  gozleri gormeyen bi insanın beyninde işaret parmağının yerinin daha buyuk bir yer kapladıgı, solak insanların sol ellerinin daha buyuk bir yer kapladıgı asikar..
  50li yıllara kıyasla ellerin ve parmakların homunkulus figurunde daha az abartılı, buna karsın dudak ve basın daha buyuk yapılıyor. ayrıca cinsel organlar da 50li yıllardan daha buyuk bir yer kaplıyor beynimizde.
  homunkulusun erkek olmasına gelince... bilimadamları kadınlar ve erkekler uzernde calısmalarına ragmen kadınlara ait verilerin beyindeki bolgelerinin yerlerinin eksik kalması sebebiyle - orn; meme- erkek figurde karar kılmıslar. yakın bi zamanda onların da kesfedilecegi tahmin ediliyor.
 • paracelcus adlı zibidinin simya camiasını sarsan "icat"ıdır. vakit ile mevzu bahis kişi tam tarifi ile birlikte nasıl bir homunculus elde edebildiğini anlatan bir ilanı ülkenin dört bir yanında yayınlamıştır. söylediğine göre parmak büyüklüğündeki homunculus'u güneşe bir hassasiyeti varmış. onun için kimseye gösteremezmiş biricik parmak çocuğunu. karşılarında tam bir tarif gören diğer simyacılar da, eğer bu tarif ile bir homunculus elde edemezlerse bunun nedeni olarak zanaattaki beceriksizliklerinin gösterileceğini düşündüklerinden olsa gerek, hepsi tarifin çalıştığını söylemişlerdir. fakat tüm bu hengamede bir tane bile homunculus gözlemlenememiştir.
 • nasıl çalıştığını anlamadığımız cihazların içine uydurduğumuz adamcıklara da denir homunculus. örneğin radyonun televizyonun içinde yaşadığını telefon kablolarından başkasının kulağına gittiğini düşleriz onların.
  (bkz: küçük adam)