şükela:  tümü | bugün
  • honda'nın nihayet resmen duyurduğu yeni motosikletidir.

teknik özelliklerinden bahsedecek olursak; tek silindirli, sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, 4 valfli, 249.4 cc'lik motor 8.500 d/d'da 26 bg ve 7.000 d/d'da 22,9 nm güç üretiyor. motorun çap strok değerleri 76x55mm; sıkıştırma oranı ise 10.7:1. 2030 mm uzunluğa, 709,5mm genişliğe, 1127mm yüksekliğe ve 1369mm tekerlek arası mesafeye sahip olan motorun yerden yüksekliği 148mm ve sele yüksekliği ise 784mm. lastik abatları ise ön: 110/70-17mc ve arka: 140/70-17mc. ön disk 296mm, arka ise 220mm büyüklüğünde. kombine abs opsiyonel olarak sunuluyor.

pgm-fi yakıt enjeksiyonlu motor normal kullanımda litre başına 27 km yol alarak; 13 litrelik depo ile 350 km menzil vaat ediyor. mavi, kırmızı ve beyaz renkli "tricolor" ve metalik siyah "asteroid" renklerinde satışa sunulacak. tricolor'ın gideri var bana kalırsa.

kendisi şöyle bir şey:

http://motoron.com.tr/news/1819_h2.jpg

hadi hayırlısı.
  • oturuş pozisyonunun biraz yüksek gidondan dolayı super sport gibi eğilerek değil, daha çok enduroya benzetildiği söylenen, 250 ccye kadar olan ötv indiriminin kaymağını tümden götürecek motosiklet. benim gibi scooter rahatlığına alışmış birine bile banka kredisi araştırtmışsa düşünün artık.

internette izlediğim bir 0-100 hızlanma testinde rakibi ninja 250rdan yaklaşık yarım saniye iyi hızlanması var. tahmin edebileceğiniz gibi motor gücü yüzünden son hız 160-164 km. ninja 250r ise 170-175 km. yeni nesil enjeksiyon sistemi olduğundan çok az yakması olası. 6. viteste 90la giderken ekonomik olacağı kesin. yeri geldiğinde de arkanızdan selektör yapan otomobile nanik yapabilecek kapasitede.

motosikletini genelde şehir içi kullanıp "motorumdan ayrılamam, toplu taşıma benim için ölüm, yeri geldiğinde istanbula(1200 km) giderim aga" diyenler için üretildiğini düşünüyorum. haydi hayırlısı...
  • cbf 150'nin iyiden iyiye kurye motoru olarak ybr'yi piyasadan silmesiyle yüksek cc motor kullanmak istemeyen fakat cbf 150'ye de mahkum kalmak zorunda kalan bir kitle vardı. cbr 125 super sport görünümlü olsa da ne ses, ne de performans olarak tatmin edici değil. incecik lastikleriyle bu kitle için güvensiz bir görüntüsü ve 5.500 liralık el yakan fiyatı olan bu motorun kısıtlı satış rakamları yakalamış olması şaşırtıcı olmadı. cbr 250r işte tam bu kitleye hitap edecek, çok ciddi satış rakamları elde edebilecek, uzun süredir beklenen bir motordu.

fakat kişisel kanaatim motorun bu görüntüsü, bu performansı ve bu sesi ile (stok egzoz ile çıkan ses hiç tatmin edici değil) ama hepsinden önemlisi 8.800 liralık fiyatı ile çok iyi satış rakamları yakalamayacağı yönünde. insanların içinde super sport tutkusunu inceden okşayabilecek bir motor olmaktan uzak bir model olmuş. üstelik 9 bin lirayı gözden çıkardıktan sonra insanlar ister istemez bir kaç bin lira ekstra kaynak yaratıp ikinci el 600 cc ss pazarına yöneleceklerdir.
  • grenajları sonradan takılmış gibi, yapmacık duruyor. ninja rulez.
  • bir honda fanatiği olarak üzülürek söylüyorum ama kendisini beğenmedim. fiyat olarak gerçekten iyi, tasarımına da herhangi birşey diyemem. ancak super sport olmasa bile bu görünüşte ve bu yapıdaki bir motosiklete tek silindir 250cc koymak nedir ?
  • honda'nın millet ile alay ettiği model olmuştur,
    8.810 fiyat etiketi var ama ortada motor yok!
    fuarda sattıklarını bile aylarca teslim etmeyerek rezil olmuştur;
    http://www.motosiklet.net/…paylasim-basligi-26.html
  • ilk partide gelenlerin haricinde yeni gelen moturlar yalan olmuştur. haziranın başı demişler, hala millet bekliyor.

cbr 125lerin ilk partisinden satılanların da 4 tanesi şimdiden patlamıştır.
  • kawasaki ninja* kadar agresif olmamasıyla , haddini bilen tasarımıyla başlangıç motosikleti için bir adım öne geçmiştir. almayı düşünenler ve sahip olanlar için güzel bir yabancı forum,

http://www.cbr250.org/
  • bu motor dün itibariyle liste sıralarına göre sahiplerine dağıtılmaya başlanmıştır.
  • dün honda bayiinde üzerine oturduğum alet. içimden "bir kaç ay sonra binecem üzerine, vuracam kırbacı" diye geçirdim. şimdi bu alet 125cc likler gibi 110km/s hızda takılmıyor. 165'e falan çıkabiliyor. 165'i arabayla aşmaya da tırsıyorum zaten. motora başlamak için ideal, sürmesi kolay, az yakıyor, rakibi ninja gibi 175km hıza ulaşamıyor ama 0-100 hızlanması ninja'dan daha iyi, tek silindir olmasına rağmen titreşim daha az, daha az yakıyor, servisi, yedek parçası her yerde bulunuyor. 3000lira da daha ucuz.bir de ninjanın gösterge paneline bakınca soğudum aletten. ktm duke'a da baktım ama hem 125cc, hem bundan daha pahalı, hem de şekil şemal şehir içi kullanıma pek uygun görünmedi. en azından 33 yaş'a uygun değil.
    http://www.youtube.com/watch?v=ynxl-nztvz8