• 2017 ocak ayında henüz dışarda kar yağarken indirimli olarak aldığım pocket monster'ım.

aslen naked/enduro tarz motor sevsem de ülkemizde racing tipi motorlar tutulduğundan ve ilerleyen zamanda en az değer kaybıyla satabileceğimi düşünerek aldım.

tek silindirli olmasından dolayı sağladığı yakıt tasarrufu ve türkiye genelindeki servis ağı sayesinde sınıfındaki emsalleri olan yamaha r25 ya da kawasaki ninja 250r'a göre kendisini bir adım önde görüyorum.

157 km/s gibi bir top speed gördüm. yüksek hızlarda oluşan vibrasyondan dolayı bu hızlarda sürekli gitmek pek mümkün değil gibi görünüyor.

şehir içinde pıtı pıtı gideyim, trafiğe takılmayayım, az yakayım ve biraz da şeklim olsun, insanlar baksın diyorsanız hayırlı olsun, aradığınız motoru buldunuz.
  • 2015 modelini aldım, 18.000 km yaptım, cc büyütmek için satayım diyorum ama ayrılmak kolay değil..
  • cbr 125 ve nc700 tecrübesinden sonra sahip olduğum motosiklet.

ev (esenyurt)-iş (bostancı) arası kullanabileceğim, fiyatı makul, otobanda rahat sollama yapabielceğim (min 250cc), parçası ve yedek malzemesi ucuz, az yakan ve alım-satım işlemi kolay olacak bir motosiklet almak istediğimde tüm oklar bu motoru gösterdi (benim için)

2 hafta önce 2012 model 23k km'de siyah rengini bulunca aldım. şimdilik 800 km yaptım ve gayet mutlu mesut gidiyoruz. başıma bişeyler geldikçe (umarım hiç gelmez) editlerim.
  • cbr 125r 2015 modelinden cbr 250r modeline gectigim motosiklet. öncelikle sürüş dinamikleri çok benzer olduğu için alışmak hiç zor değil. ivmesi ve hızı fena değil. özellikle 8000 devirden sonra çok iyi. 1,2,3. viteslerde ivme hissedilir. sonrasında sönüyor. 2017 model yeşil rengini aldığım için herkes bakıyor. motordan anlamayan neymiş bu diyerek, anlayan ise bu renk yeni olduğu için. 500rr la karıştırmamak elde değil. neyse çiçek gibi motosiklet işte.
    edit: an itibariyle 19.200 tl olmuş bebeğim.
  • vergi indiriminden yararlanıyim, şehir içinde rahatça kullanıyim hemde manevra kabiliyeti olsun hatta yeri geldi mi de şehir dışına gidiyim 140-150 ile giderken bile titreme olmasın. sakin kullanımlarda az yaksın parçası da ucuz olsun diyorsanız tam alınması gereken motor.
  • tam 1 sene önce 2012 modeline sahip olduğum ve hala severek kullandığım motosiklet modeli.

1 yılda 13k km yapmışım, çoğu esenyurt-bostancı arası işe git-gel şeklinde. motoru alır almaz hemen bi kappa k42n çanta patlattım, ardından koruma takozu ve yan depo pedleri. cillop gibi oldu.

ekonomik durum böyle giderse uzun süre birlikte olacağız sanki. inşallah bir kaza bela vs. yaşatmaz.

asıl en önemli meseleye gelelim ; "bu motor krank kırıyo yaaaaaeaeaeae"

şimdi bu motor 250 cc tek silindirli bir japon. fiyatı da diğer modellerine nazaran biraz ucuz ve honda marka olması ulaşılabilirlik açısından gayet uygun. yeni yetme, genç sürücülerimiz kendilerini adeta bir rossi sandıkları için, motoru alır almaz düşük viteste redline, yüksek hız vs. denediklerinden motorun içine ediyorlar. motorla ufak bir hız denemesi yaptığınızda siz de hissedeceksiniz ki motorun "rahat" bir şekilde seyehat edileceği hız 125 km/h. bu hızı geçtiğinizde motor altınızda adeta "yeter abi, basma abi, öldüm bittim abi" diye size geri dönüşler yapıyor. tabi kendini rossi zanneden genç sürücümüz bunun hiç farkında değil, bastıkça basıyor, gittikçe gidiyor. tabi bu kadar zorlamaya gelmeyen tek silindirli canavarımız yağ yakmaya başlıyor ve kimsenin yağ kontrol etme gibi bir derdi olmadığı için yağsız çalışan motorumuz bir süre sonra su koyveriyor. forumlarda orda burda bakarsanız motor 180'den aşşağı düşmüyor, 150 yapanı dövüyorlar veya senin motor sorunlu birader diyolar.

yapmayın abiler, ablalar,romalılar. bu motor 150-160-180 gidecek motor değil, motorun içine etmeyin. sonra sizin yüzünüzden krank kıran motor olarak anılıyor.

adam akıllı gidin, üstruplu sürün.

edit 1 : bu sabah yagmurlu havada işe giderken öndeki arabaların fren sıktığını görünce (50 mt ilerde) arka frene dokunmamla spin atıp yerde sürüklenmem bir oldu. koruma takozu motoru korudu, vites pedalı yamuldu ama yanımdaki ingiliz anahtarıyla geri düzelttim. yağmurlu havada iyi performans gösteren bir lastik marka/modeli bilen varsa yeşillendirebilir.

edit 2: motora 31 ekimde 1000 tl ye michlen pilot street taktırdım. şimdilik idare eder bakalim ileride birşeyler karalarım. ışe gidiş geliş karanlığa kaldığı icin ve yağmurlar başladığından artık motoru kullanmayı azalttım. ama yine de gece-yagmurlu havalarda sürüş zor oluyor,özellikle görünme konusunda. motora 4'lü ve f1 stop montajı yapmayı düşünüyorum. ıstanbul'da sağlam bir motosiklet elektrikçisi lazım,önerecek biri varsa yesillendirebilirsiniz.
  • 30 yaş üstü için yaşlanmadım ki ben makinası. gösterge panelinde vites göstergesi yoktur. 250 cc olmasına rağmen hayli tatminkar sürüşler gerçekleştirebilirsiniz.
  • 32 yasinda motora baslayip 2016 modelini repsol turuncusuna vurularak aldigim motorum. daha once motosiklete artci olarak bile 2 kez binmistim o nedenle benim gibi bir caylak icin baslangic motoru olarak doğru bir tercih mi değil mi diye cok düşündüm sonunda karar verip 16 bin kmde temiz kullanilmis bir tanesini kis mevsimi dolayısıyla makul sayilabilecek bir fiyata aldim.

motora benim gibi yeni baslayacak olup 250 r almayi düşünenlere rahatlikla diyebilirim ki bu makine baslangic için gayet ideal. gazi actiginizda altinizdan kacip gitmez, cok agir bir motor değildir saga sola yatarken tutabilirsiniz (tabi her zaman mumkun olmuyor illa yatacak bazen) hizi ve ivmelenmesi yeni başlayan birini tatmin edecek kadar iyi, trafikte aralardan gecmesi de oldukca kolay. hemen her kullanicinin bahsettigi gibi yakit cimrisi oldugu da doğrudur, sehir ici 3,5 litre/100 km civari.

supersport karizmasi elbette tek silindirli 250 cclik bir motorda cok da olmaz ancak repsol renklerinin bu motoru cok cekici kıldığını girdiginiz ortamda (ornegin kadikoy ptt-starbucks arasinda) bakislarin motorun üstünde toplandigini soyleyebilirim. arkadasimin hyosung 250 gtri daha kalipli olmasına ragmen yan yana koyduğumuzda bazi insanlarin cbr250r ile fotoğraf cekmek icin bile durdugu oluyor.

goruntusu itibariyle gayet guzel olan bu motorun bana gore en buyuk eksisi asiri cirkin olan stock egzozu. motorda duymayi sevdiğim rolantideki tikirtilari ya da yuksek devirdeki kukremeyi duyurmuyor (elbette motor hacmi ve silindir sayisi bunu belirleyen birinci faktör) ve km arttikca sararmaya başlıyor. artcinin topugunu yakması da oldukça olasi. sesi bir parca tok yapip (susturucu soken mobilet apacileri gibi degil) kulaga hos bir ses gelmesi icin akrapovic egzoz siparisi verdim elbette bogazli olanlar cok pahali oldugu icin kisasini alacagim yine de stocktan iyidir.

motorun yan sehpasi da biraz sikintili, motoru fazla dik pozisyonda tutuyor o nedenle park ederken eğimi goz önünde bulundurun devrilmesin. gostergede vites olsaymis guzel olurmus ama olmadan da rahatlikla surulebiliyor. depo kapaginin motora tutturulmamis olmasi ilginc ama ona da alışıyor insan.
  • yamaha ybr125 den sonra geçiş yaptığım ve beni hiç üzmeyen bir motorsiklettir kendileri. bir ara 6 ay hiç kontak basmamış idim gittim yanına akü bitmiştir çalışmaz modundaydım, yarım marşta çalışması beni çok şaşırtmıştı. bu motorda ki en çok hoşuma giden şey ise herşeyin stabil olması yani; vites geçişleri, hızlanma, ses, kalkış ve aklıma gelmeyen bir çok ayrıntıda sürekli stabil olarak hep aynı tepkiyi veriyor süprizi yok çizgisini adamlığını hiç bozmaz ilk tanışmamızda ki mevcut durum iki buçuk yıl boyunca hiç bozulmadı hiç arızalanmadı ilk gün neyse ayrılacağımız son güne kadar o duruşuna devam etti sağolsun. bir kere de vitese geçmesin bir kerede de çalıştırırken marşa ikinci kez basayım, hızlanırken ulan bu sefer titredimi hızlanmadı mı vs gibi sorular olaylar yok alıyorsun biniyorsun. bakımdan bakıma uğraştırıyor seni servise de kendisi gidebilse tadından yenmez.
  • eski sevgilim olur kendisi. 2 yıl birkteliğimiz oldu hiç bir problem yaşamadık ama artık heyacan vermemeye başlamıştı eskisi gibi değildi bazı şeyler. onda sıkıntı yoktu ne zaman gezmek istesem birlikte gezerdik, eğlenirdik de ama artık bana yetmiyor idi çevremde daha güzel kızlar vardı, arada onlarla takılıyoduk daha heyecanlıydı. tabi benimki de az masraflıydı çok yemez içmezdi. sonunda ayrıldık arada özlüyorum onu ama artık başkalarının sevgilisi, ellerin kadını oldu onu sevemem artık.

not:eski sevgilim hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olurum kendisi en sadık sevgilimdi. youtube kanalımızdada inceledik herşeyini bilirim.bendeki 2017 neon sarı rengiydi.
hesabın var mı? giriş yap