şükela:  tümü | bugün
  • yurtdışı satış fiyatı 6000 dolar olan honda'nın yeni motoru (2013). fiyatı tr'ye gelirse ötv sayesinde uçacaktır tabii ki. görüntüsü de agresif-güzel bir motor.
    teknik özellikleri:
    471cc
    su soğutmalı paralel-twin.
    pgm-fi
    abs(opsiyonel - artı 500 dolar -)

http://powersports.honda.com/2013/cbr500r.aspx

düdüt: 2013 yılında gelmeyeceği açıklanmış zaten.
  • muadili - aslında pek muadili değil - kawasaki ninja 300'ün abs'li fiyatı yaklaşık 17.500 tl olduğunu göz önüne alırsak, fiyat açısından pek iç açıcı olmayacak motor. hadi ninja 300 yeni başlayan motoru bir sport touring. ya da cc düşüren adam motoru. bu ney? hangi kesimi hedefliyor? bir türlü çözemedim. honda cbr600f'in bir düşük versiyonu olacağına göre bu da sport touring diye geçecektir. gerçi yurtdışında bir de 500f var o türkiye'ye gelir mi bilmiyorum ama o zaman da gider 600f alırım?

http://www.motorcyclistonline.com/…300/viewall.html
  • heyecanla ülkemize gelmesini beklediğim motur.

(bkz: gel vefasız)
  • honda'nın fiyatını açıkladığı motur, 21bin tl.

(bkz: seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım)
  • bir adet, temiz, beyaz renk 2.el satılık olanına ihtiyacımın olduğu motosaykıl.
  • fiyatına bakınca xj6'nın daha mantıklı olduğu görünen motosiklet
  • (bkz: #45054859) nümereli entrymin ardından aradığım motoru buldum ve yaklaşık 500km kullanmış durumdayım. kendimce artıları ve eksileri;

+oturuş pozisyonu. bir önceki motorum olan cbr 125'ten bile daha rahat olduğunu söyleyebilirim.
    (motosikletlerin oturuş pozisyonlarını öğrenmek için http://cycle-ergo.com/ sitesini kullanabilirsiniz)
    +2 silindir sayesinde neredeyse titreşimsiz çalışması.
    +yakıt tüketimi. eski motorum cbr 500'e göre daha fazla devir çevirdiğinden (ve hızlanması için yüksek devirlerde kullanmak gerektiğinden) ilk başlarda bu motorun devir aralığına alışmakta zorlandım. 9000rpm'de redline başlıyor çünkü. fakat alıştıktan sonra 6lt/100km olan yakıt tüketimim şu anda 4.8lt civarına düştü. kaldı ki motor daha 1950'km'de, yani rodajı tam anlamıyla bitti denilemez, yaklaşık 4000kmye ulaştıktan sonra (ve devir aralıklarına tam olarak alışınca) sanırım 4lt civarında yakıt tüketmeye başlar.
    +gidon dönüş çapı

gelelim eksilerine;

-çok ağır olan debriyaj. maneti sıkmak gerçekten el kası istiyor. özellikle (kaçılamayan) sıkışık trafik gibi debriyajı fazlaca kullanmak gereken yerlerde sorun oluyor.
    -yetersiz olan far aydınlatması. yol durumunun elverdiği her yerde kısa farla beraber uzun farı da kullanıyorum, sanırım bir süre sonra xenon fara geçeceğim.
    -194kg olan ağırlık. aslında ağırlığı bana pek bir sıkıntı yaratmadı bugüne kadar ama -10/15kg olsaydı daha iyi olurdu diye düşünmekteyim.

özetle 125-250cc kullanıp motorunu büyütmek isteyen sürücülere önerebileceğim bir motor. racing görünümlü olsun, rahat kullanılsın ve az yaksın derseniz gerçekten beklentilerinizi karşılar. ama kalkıp 48 beygirlik bu motoru alıp, 600'lük 4 silindir performansı bekleyecekseniz uzak durun.
  • eveeet kendisiyle 2000km'yi devirmiş bulunmaktayım. aradan geçen zamana göre edindiğim izlenimler ise şöyle;

*yakıt tüketimim motorun devir aralıklarını çözdüğümden dolayı ilk baştaki tüketimime göre düştü. üç dört depo benzinde 5.5-6lt/100km yakarken şu anda (kullanma tarzıma göre) 4.5-5.5lt/100km yakıt tüketimi elde etmiş durumdayım, gayet iyi bence.

*debriyaj ilk baştaki haline göre (1500km'de 2.el olarak almıştım) yumuşadı (ya da ben alıştım). ilk başlardaki halinden eser yok şimdi.

*aydınlatma sorununu osram cool blue ampuller ile bir nebze de olsa çözdüm. fabrika çıkışı ampule göre daha beyaz tonda olsa da bana daha iyi aydınlatma sağlıyor gibi geldi.

*fabrika çıkışı üzerinde gelen dunlop sportmax d220 lastiklerinden memnunum. 2-3 zor durumda bana sıkıntı yaratmadılar. tabii mutlaka daha iyisi vardır (pirelli mt 60 rs corsa, pirelli rosso corsa, pirelli rosso ıı gibi) fakat alır almaz değiştirmeniz gereken bir lastik değil bence.

*fabrika çıkışı olan normal camını honda'nın kendi uzun camı ile değiştirdim. 110km/s hızlarda çok etki etti.

*sevgili honda sağolsun, sinyaller ve önde bulunan gündüz farı hava alıyor. dışardaki hava durumuna bağlı olarak içerileri buğu oluyor. serviste gündüz farının camını çıkarttırıp silikonlattırdım fakat değişen bir şey olmadı. aynı sonucu vereceğini tahmin ettiğimden sinyaleri de elletmedim.
  • piyasada bulunan rakip sayılabilecek modeller ile olan test videosu için;

http://www.youtube.com/watch?v=u9e2bybodu8
  • çalınan honda cbr 125'ten 5 sene sonra motosiklet kullanmaya dönüş yaptığım makinedir.

bu kadar uzun aradan sonra ilk sürüş günü (hepi topu 60 km bile olsa) sonrası söyleyebilirim ki beklediğimden dengeli bir motosiklet.

düşük devirlerde sakin, uslu ama gazı açınca da ne kafasına geçiyor insanın ne de üzüyor sürücüsünü. 125 - 250 cc sonrası büyük cc'lere geçiş için tam kıvamında bir ara makine olmuş.

kitapçığında 600 km yazsa da 1000 km'lik rodaj sonrası deneyimleri bilahare yazarım zaten.

600 km edit'i: 6.5 - 7 lt / 100 km olan yakıt tüketimi 4.5 - 5 lt civarına indi. daha ilk bakımı yapılmadı ve rodajı tamamlanmadı.

1300 km edit'i: rodaj ve ilk bakım sonrası ortalama yakıt tüketimi 5 lt civarı seyrediyor. top speed beklenecek bir makine değil zaten ama yine de ivmelenme ve tork can sıkmıyor.