şükela:  tümü | bugün
  • 2017 model 1.5 turbo olanı ile 32000 km'dir birlikteyim. hakkında epey bir söyleyecek sözüm oluştu. öncelikle, artıları ve eksilerinden söz edeceğim. bu artılar ve eksiler arasında şanzıman yer almayacak. şanzımana en son ayrı bir bölüm ayıracağım.

önce artılar:

+ en önemli ve tüm eksilerini bence affettiren artısı, fiyatına karşılık sunduğu donanım, performans, yol tutuş ve fren becerisi. üstelik yol tutuşu sağlarken konforu da fazla bozmaması. bir tek 17" jantların da etkisiyle sivri kasislerden geçerken belinize bir darbe iletiyor, bunun haricinde araba gayet konforlu. konforu bozmadan bu kadar iyi yol tutan bir japon arabasına kolay kolay rastlanmaz. otomobil an itibariyle 136400 liradan satılıyor ve benzer fiyata alabileceğiniz rakiplerini görünce bu otomobilin gerçekten nimet olduğunu anlıyorsunuz. performans üst düzeyde. "leon fr bunu tokatlar", "ancak 136 beygirlik bmw ile eşit performans verir" gibi abuk sabuk konuşanlara bakmayın. kalkışta bir dezavantajı var ve bu dezavantaj 0 - 100 değerine yansıyor, dolayısıyla bir otomobilin performansının yalnızca 0 - 100 ile ölçülemeyecegini bilmeyenlere bu arabanın yavaş olduğunu düşündürüyor. ama ilk kalkış hantallığıni atıp devrini aldıktan sonra leon fr'i rahat rahat tokatlıyor, bmw 320i ed ile denk bir performans sunuyor. arkadaş grubumla defalarca yaptığımız denemeler sonucu konuşuyorum, boş laf değil.

+ genel olarak alışkın olduğumuz kalas japon imajından ayrı bir araba. iç mekanı görsel olarak hoş tasarlamışlar, üstelik gayet güzel teknolojik oyuncakları da var.

+ iç hacmi belki de segmentinin en iyisi. stepne olmaması sayesinde bagajı da gayet geniş. aile kullanımına uygun bir otomobil.

+ bu biraz öznel bir kriter ama, özgün bir otomobil olması hoşuma gidiyor. gidip golf alsanız, bir arkadaşımın tabiri ile "o ne öyle sanki kızılay dağıtmış gibi nereye kafanı çevirirsen golf" ama civic hatchback gerçekten çok nadir bulunuyor.

+ led farlarda bazen olabilen zayıflık problemi bu arabada yok. farlar gayet yeterli aydınlatma sağlıyor ve istenilirse bmw'lerde olan şimşek etkisini verebiliyor.

+ brake hold işlevi hill holder işlevinden bağımsız çalışıyor.

+ yakıt tüketimi bu performanstaki bir benzinli otomobil için uygun. özellikle şehirler arası yolda kesinlikle üzmez. kadran değil, gps'e göre gerçek 120 km/sa sabit hızla gidişte (bu gerçek 120 sabit için hız sabitleyiciyi 127 değerine ayarlıyorum) ortalama 6 litre / 100 km gibi bir tüketimi var. unutmayın ki güç / hacim oranı yüksek olan her turbo benzinli otomobil gibi ciddi anlamda sıkıştırmalı kullanıyorsanız bunun da yakıt tüketimi için "limit is the sky", ama sakin kullanımda üzmez.

eksiler:

- işçilik kalitesi çok kötü, sürekli bir yerleri oynuyor ve ses yapıyor.

- özellikle yol sesi yalıtımı sıfır, ses olduğu gibi içeride. rüzgar ve motor sesini de yol sesini olduğu kadar olmasa da alıyor.

- fren pedalı gaz pedalına göre fazla yüksekte duruyor, kendime rahat sürüş pozisyonu bulamıyorum. iki pedala birden rahat basamıyorum. mutlaka ki birinin rahatlığından feragat etmem lazım.

- direksiyon derinlik ayarı yeterli değil, bana doğru yeterince gelmiyor, yine otururken çok rahat edemiyorum.

genelde özellikle fiyatına göre çok zengin bir donanım paketi sunuyor ama abuk sabuk donanım eksiklikleri de var. otomatik kararan iç ayna yok, kapılar araba hareket edince otomatik kilitlenmiyor (insaf ya 2000 model clio'da bu özellik vardı) vb.

- econ modu hiçbir sike yaramıyor. hatta econ modunda daha fazla yaktığını çok defa tecrübe ettim.

- çok ince ve kalitesiz bir boyası var. bu da japon klasiği. yalnız sedan modellerde görülen göçük sorunu ingiltere üretimi olan bu arabada yok.

- koltukların kumaş kaplaması kalite hissini yerlere indiriyor. aynı kalitesizlik hissi anahtarda da var. sanayideki anahtarcıdan alınmış en ucuz çin malı anahtarlara benziyor, bir estetiği ya da kalite hissi yok.

- yeni olduğu ve garanti kaybedilmek istenmediği için bakım maliyetleri fazlaca yüksek. bu konuyu #80742072 numaralı entaride ayrıntılı olarak anlattım.

gelelim şanzımana:

+ davranışı kesinlikle klasik cvt gibi değil. sakin kullanımda klasik davranıyor ama performanslı kullanımda sanal oranlara geçiyor ve daha iyi bir performans hissi veriyor. önyargısı olanlar mutlaka denemeli.

+ performans hissini hiç törpülemiyor diyemem ama toyota ve nissanlarda, hatta 1.6 atmosferik civiclere gördüğümüz cvt'ye göre bu açıdan çok daha iyi.

+ en büyük artısı, sakin kullanımdaki konforu ve akıcılığı. bu özelliğini hiçbir şanzımana değişmem.

+ bir kere devrini aldıktan sonra güç aktarımı açısından verimsiz değil. arabayı 182 beygirlik bir arabanın olması gerektiği gibi yürütüyor. klasik cvt'den çok daha iyi olan hissiyatı yine de iyi bir tork konvertörlü ya da çift kavramalı kadar iyi olmadığı için bunu kabul etmeyen çok olacaktır ama biz hissiyatla değil denk arabalarla yürüterek konuşuyoruz.

- şanzıman hızlı kullanımda klasik cvt gibi değil sanal oranları kullanarak davranıyor, his açısından daha iyi dedik ama tutarsız davrandığı da çok. bazen saçma bir şanzıman olanı seçebiliyor mesela.

- v < 20 km/sa iken hiçbir zaman tam kavrama gerçekleşmiyor, hep yarim debriyaj gibi gidiyor. kullandığınız yer gereği sürekli bu kadar düşük hızlarla gidiyorsanız tüketiminiz çok patlayabilir.

- şehirler arası yolda da özellikle iniş gibi arabanın çok rahat akabileceği durumlar icin yeterince uzun bir şanzıman oranı yok, kasnaktaki en uzun oran 1000 devirde 50 km/sa gibi.

- gaz pedalından gelen ani emirlere tepkisi çok gecikmeli. her ne kadar devrini aldıktan sonra bir performans eksiği yaşatmasa da örneğin bir pist kullanımında zaman kaybettirir. kulakçıkları kullanmak, yani hızlanmadan önce vites düşürüp devri yükseltmek bu zaman kaybını telafi etmiyor. genel olarak manuel modu hiç kullanmıyorum zaten, çok keyifsiz.

- bu arabada garip bir kavrama düzenegi kurmuşlar. ileri vites için kavrama ünitesi tork konvertörü iken geri vites için debriyaj balatası var. dolayısıyla, geri geri giderken şanzıman davranışı aynı bir tek kavramalı robotize gibi. eğer kullanım koşullarınız gereği dik yokuşlu bir sokakta burnunuz yokuş aşağı bakacak şekilde paralel park yapmak zorunda iseniz cidden bu arabadan uzak durmanızı tavsiye ederim. bu tip kullanım koşullarında en büyük rahatlık sağlayacak otomatik şanzıman tipi klasik tork konvertörlüdur.

bu otomobili almayı düşünenlere iyi bir rehber olmuştur sanırım. daha fazla merakı olan olursa yeşillendirebilir.
  • 2014 kasasını hiçbir yerlerde göremediğim arabam. bilfiil sokaklarda fink atıp arıyorum. insan bi kötü oluyo, kimse beğenip almadı, bi ben mi aldım lan diye. tutmadı hiç halbuki dizeli de ne ka az yakıyo:(
    istanbul'da otoparkın birinde gördüm geçen, hemen gidip yanına park ettim, o da sevinsin mutlu olsun diye.
  • 2013 modelde benzinli versiyon olarak yine jazz'dan tanıdığımız 1.4 i-vtec kullanılmış. büyük hata.

1.4 i-vtec aslında 1080-1100 kiloluk jazz için iyi bir motordur, 4 senedir kullanıyorum ve hiçbir şikayetim yok. ama benzinli civic'in 1230 kiloluk kasasına tek benzinli seçenek olarak bu 1.4'ü sunmak akıl alır iş değil. sorun beygir gücü değil. ama o ek ağırlığı kaldıracak tork yok. arabanın boş hali bile 3 kişi taşıyan jazz gibi.

anlamıyorum, güçlü ve pahalı 1.6 dizelle o kasaya yetmeyen zayıf 1.4'ün arasına 1.6 benzinli motor seçeneği koymak bu kadar mı zor? sedanda var zaten 1.6, niye hb kasada kullanılmıyor? yahu deliriyorum düşünürken, bu kadar nazlı bir firma mı olur? ferrari satmıyorsun ki kardeşim, müşteri civic olmazsa olmaz asla başka araba almam diye gelmiyor ki? 1.6 dizelin anormal fiyatından çok diğer seçeneğin 1.4 benzinli olmasına şaşırdım. zaten daha önce de aynı şekilde davranıyordu honda, civic hb'nin bir önceki kasası için 1.4 ve 1.8'den başka seçenek yoktu. neymiş 1.4 civic için gayet yeterliymiş. valla ben 1.4'le test sürüşüne çıkmıştım. semtimiz yokuşlarla dolu olduğu için de bayi çalışanını dinlemeyip özellikle yokuşlu yollara girmiştim. 70'lerde çocukluğumuzun geçtiği 1.3 motorlu murat 131'den bu yana yokuşta bu kadar acı çeken bir araba görmemiştim.

hyundai'sinden mercedes'ine bütün markalar türkiye gibi çok büyük bir pazarın koşullarını dikkate alarak karar verirken honda'nın bu anlamsız kaprisi nedir? hani motor yapmaktan anlamayan bir firma olsa neyse. ama adamların esas olayı motor. artık bu konuda da bu kadar hatalı kararlar veriyorlarsa honda'dan ne anladım ben?
  • 2016 1.6 dizel honda hb sahibiyim. 6 aylık bir birlikteliğimiz oldu.
    gözlemlerim;
    iç mekan kalitesi sınıfı için bir hayli iyi geldi bana, hyundai i30, ford focus, yeni megane hb ile aralarında az da olsa fark var, honda burada bana göre önde.
    motor performansı olarak da , audi a3 tdi, bmw 116d, mercedes a180d honda'ya yolda rakip olamazlar net. 1.6 dizel motor 120 beygirlik güçle 0-100 kilometreye 10 saniye altında çıkıyor.
    dış tasarım olarak beğenilmesi göreceli olsada, arabayı beğenmeyen pek görmedim.
    handikap derseniz, otomatik vites seçeneği olmaması.
    direksiyon tepkileri ve amartisörler sürüş zevkini katlıyor.
    malzeme kalitesi ve sürüş dinamikleri honda civic sedanla kıyaslanmaz. daha üst segment bir araba gibi.

honda gibi araba..
  • alfa mito'mu, neredeyse aglayarak teslim ettim ve 2017 eylulden beri bunun fume bir ornegi ile hasir nesiriz.
    ilk izlenimler olarak, araba buyuk, bilmiyorum onceki aracimin mito olmasiyla alakasi var midir (gerci paralelde haniminim 2012 astra yi da kullandik bir sure) arabanin boyutlari bayagi buyuk, yanyana parkettiginiz cogu sedan ile ayni uzunlukta. ve arac bildiginiz yayvan. mito spor bir arac bilinse de, oturma pozisyonu sacma yuksekti. honda yere yakin, genis, uzun, tuhaf derecede genis ve rahat. ilk baslarda park ederken cok geriliyordum, arac genis geliyordu. alistik zaman zaman.

performans denince, tuhaf. ilk kez otomatik arac sahibi oldum, daha onceden tek tuk tek kavramali, cift kavramali kullanmisligim vardi. ama hic cvt kullanmamistim. arac vites degistirmiyor. yani soyle, siz gaza basinca, asagi yukari 120 ye kadar, arac hizlanirken, paralelinde devir de artiyor, 120 den sonra vites degisir gibi oluyor. bu hizlanma surecinde, ne vites degisimi hissediyorsunuz, ne de devir gostergesinde degisim oluyor. su "elektrik supurgesi gibi hizlaniyor" denen olay. bu surecte tork da hissetmiyorsunuz pek, ama arac hizlaniyor! spor modda biraz vites hissediliyor gibi gibi, sanal his vermisler. bu konudaki tek yorumum, tuhaf. eski arac (yazilimli 200 beygir 300 tork ) ile karsilastirinca,cok tuhaf.yine performanstan konusursak, arac normal modda baya bi sagir. motor tepkisi ile gaz arasinda yaklasik otuz saniyelik bosluk var. arac surekli kendini 2000 devirde tutmaya calisiyor, anca kickdown yaparsaniz, arac devir ile beraber hizlaniyor. spor modda ise, arac hep 4000 devirlerde, biraz daha canli, atak oluyor.
    direksiyon arkasi vites flaplerini henuz cok efektif kullanamadim, ama d modda pek efektif degiller. s modda ise, arac direk triptonik olarak calisiyor.

alti bin bes yuz kilometreyi devirdim, yakit tuketimi 8.7 lt/100km. cogunlugu istanbul trafiginde, sadece bin kilometresi uzun yol. hatta bir ay oncesine kadar 8.5 lt/100km iken, havalarin sogumasiyla artti.

genel olarak aractan memnunum. donanimi, performansi, tuketimi, genisligi, konforu goz dolduruyor.

gelelim kotu yonlerine.

-bu arabaya bir sunroof cok yakisirdi. tavan dosemesi siyah, arka camlar orjinal karartma, on camlara da uv filtreli film koydum, dolayisiyla, aracin ici ozellikle aksamlari baya karanlik oluyor. ben buna cok fazla takilmiyorum, ama sikayet edenler oldu, bildirmek istedim. bildigim kadariyla, honda 2018'de sunrooflu model cikaracak.

-sanzimani, ustte de yazdigim gibi, tuhaf! sevmeyen sevmez, almadan once, test surusunde iyi incelemek lazim.

- en sevmedigim nokta, yol sesi! arac konfor ve performans bakimindan sizi premium aracta hissettirirken, 100km/saat hizdan sonra, hele asfalt kotuyse, inanilmaz yol sesi aliyor. neredeyse arac icinde konusulmuyor! hatta ben bayide araca alt izolasyon da yaptirdim. ama yine de bozuk asfaltta yol sesi cok kotu.

-arac icinde, alt kisimlardaki plastik kalitesi kotu. sofor koltugu alcaltma yukseltme kolu neredeyse calismiyor! kolda uc dort santim bosluk var. arka sileceklere su gitmiyor. on silecekler bozuldu bile. 10bin kilometre bakiminda hepsini iletecegim servise.

zamanla editleyebilirim.

sorusu olan yesillendirebilir, elimden geldigince fikir vermeye calisirim.
  • 2002 model eu8 kasa kodlusuna 2 yıldır sahip olduğum öküz. evet tam bir öküz.
    basit olan güzeldir mantığıyla üretilmiş, ihtiyaçlarınızı yeterli şekilde karşılayan, f/p aracı.
    bunun iç mekan ferahlığına alıştıktan sonra bir çok araç size mezar gibi gelir. içerisi dışarıdan görüldüğünden çok farklıdır. geniş camlarıyla size ferah bir ortam sağlar. eşim koltuğu en arkada kullanmasına rağmen arka sağ koltuğunda rahatça oturulabilecek alan kalmaktadır. kumanda düğmeleri, diğer kontroller hepsi elinizin altındadır. hele o sürücü tarafındaki havalandırmanın altına koydukları bardaklık yok mu. bunu koyan mühendisi işten mi çıkarttılar ne bok yediler, diğer modellerde göremiyorum. böyle güzel bişey yok. bardaklık
    1.6 lt. 110 bg. atmosferik motora ve tam otomatik şanzımana sahip ve bunlar arıza bilmez üniteler. bu kombinasyonun dezavatajları ise rampa çıkarken bu arabayı üreten kim varsa 7 sülalesine sövmenize sebep olur. uzun yokuşlarda biraz ağır kanlıdır.
    bağımsız arka süspansiyonlarıyla güzel yol tutar ve konforludur.
    bir çok kullanıcı motor sesinin içeriye geldiğinden şikayet etmiş ama ben ara hızlanmalarda gelen o sesi seviyorum.
    bu yaşlarda jazz ya da muadili bir araç almayı düşünen varsa bence önce bu arabaya bir baksın.
  • eğer ventolin in bahsettiği honda bayisinin verdiği bilgileri doğru kabul edeceksek yüksek fiyatıyla fazla alıcı bulamayacak otomobik.

(bkz: #33100096)

türkiye'de c sınıfı h.back bir otomobilin dizel versiyonu için 61.000 ile başlamak alıcıyı ürkütür. dahası honda civic hatchback türkiye'de müşteri bağımlılığı yaratmış bir araç değil.

61.000 tl lik versiyon bile donanımıyla -eminim- doyurucu olacaktır ama getirecekleri dashboard honda civic 2012 modelin aynısı olacaksa çok ayıp olacaktır. söyleyecek çok şey var ama hele bir beklemek gerekir.

edit: açıklanmış civic hatchback'de dashboard aynen 2012 civic'de kullanılmış olan versiyon. hiç kimse ama hiç kimse böyle anlamsız kötü tasarımlı bir kokpite 61.000 tl vermez. vermez/veremez. 61.000 tl'ye sattığın c sınıfı bir hback araçta sen hala navigasyon, dokunmatik ekran vb. bir donanım sunamıyorsan utanacaksın. peugeot, renault bile b sınıfı araçlarında akıllı arayüzleri olan dokunmatik ekranlar kullanıyorlar artık. sen ise onların 20.000 tl üstüne fiyat çekip bu tarz bir donanımı kısıyorsun. niye? çünkü burası türkiye. almanya, fransa, abd, hollanda, italya vb. ülkelerde koy bakalım böyle amele bir dashboard. yemez makiko-san yemez. honda'nın getirdiği 1.33 cc'lik motorlarla (1.4 deniyor ama 1339 hacime aslında 1.33 demek daha doğru, toyota çakallık yapıp 1.4 demiyor mesela.) spor görünümlü bir otomobil yaratma hayaline de artık oha diyorum. hayır abicim senin elinde 1.6 atmosferik motor var, seviliyor, alet çabuk devirlenen güzel bir motor, niye kullanmazsın birader? honda jazz'da kullandığın, ağırkanlı sakin bir motoru "sport donanım" olarak sen hangi yüzle sunuyorsun?

çok büyük hayal kırıklığına uğradım. iç kabin, kokpit, benzinli motorlar, dizellerin fiyatları, her türlü ayıp ve yazık. dahası honda gibi bir firma otomatik şanzımanı getiremedi bile bu motora.(turbo dizellerde oluşan yüksek tork cvt gibi şanzımanları ağlatır diyenlere cevabım audi'nin bazı üst modellerinde cvt kullandığıdır.) aman diyim, cr-v bekleyen varsa 1.6 dizel bence şimdiden gidip qashqai 1.6 dci alsınlar, honda türkiye 1.6 dizel cr-v'ye 85-90.000'lerden az fiyat -hayatta- çekmez.

ondan sonra ceo'nuzla filan toplanırsınız; "bilmemkim bey, dizel de getirdik niye bu kadar az satıyoruz?" diye ağlaşın. bu kadar kafasızlık, bu kadar fikr-i sabitlik kaybetmeye mahkum.
  • sport modelinin 0-100 hızlanması 8,9 saniye yolda denk gelirse şaka yapabilir.

2006 modeline sahip biri olarak bilmediğiniz araçlar hakkında yorum yapmayın derim. sonra hep küçük çırak olarak kalırsınız.
  • 2013 modeli jazz'a alternatif kasa olarak türkiyeye getirilen araç. şaka mısınız lan siz. 1.4, 100 beygir ne demeye getiriyorsun. jazz alsınlar işte. zaten fiyatı da yakın. jazz'a 46 bin lira isiyorsun civic hb 50 bin. espriyi abartarak modelin biri comfort diğeri sport. ama sport dediği modelin tüm teknik özellikleri aynı. jant kapağı yerine çelik jant koyunca araç sport oluyormuş. 100 beygir sport araba diyor. deli midir nedir.
    önce git doğru düzgün 1.4 120 beygir ve üstü, şehir için 7 litreden fazla yakmayan, basınca da giden bi motor yap öyle gel. otur sıfır.
  • 1.4 i-vtec motorlu i-shift vitesli canım arabam. birlikte devirdiğimiz 50 bin kilometrenin tecrübesiyle yazıyorum:

uzun yolda efendi efendi 90-100 kilometre hızla kullanıldığında 6 litre benzin yakıyor. ama otoyolda 120yi aşınca tüketim de 7 litreye çıkıyor, dikkatinize. şehir içinde şaşılacak şekilde daha cimri. tüketimin 5 litreye kadar düştüğünü gördüm.

dik yokuşlarda bazen vitese müdahale gerekebiliyor evet. ne yapayım, gözükara gençlerle kapışmayıveriyorum. ama gazı kökleyince duyulan o enfes vtec sesi yok mu...

bagaj deseniz, yayıla yayıla dolduramadım. bavullarla birlikte 2 çocuk bisikleti taşıdığım bile oldu.

piyasadaki en ekonomik, tarz sahibi araba. seviyorum.