şükela:  tümü | bugün soru sor
  • atmosferik araç sahibi olarak hep turboşarjlı motorları sevmişimdir. belirli bir devir bandından sonra hediye gibi gelen ekstra itiş gücü insana keyif verir. japonların da sonunda aşmış motorlarına bunu eklemeleri bence harika olmuş. son 1 saatte ne kadar entry varsa okudum, detaylı inceleme izledim, sahibinden e girip ilanlarına baktım.

almak için ekonomik gücüm teknik olarak var olsa da bu arabayı benim gibi 30 yaş üzeri orta halli standart bir insana satamazsınız. ilk ve en ağır sebep bu arabanın sırf hız ve sürüş karakteristiği için üretildiği düşünülür, ayrıca aracın prestij anlamında bir geçerliliğinin olmadığı da varsayılır. buradan aracı beğenmediğim veya bok attığım çıkmasın, zira ayağa kalkıp ceketimi ilikledim inceleme videolarını izlerken bile. tüylerim diken diken oldu gözlerim yaşardı lan. anlatmak istediğim şey örneğin bir mercedes yıldızı, bmw nin ultimate driving machine ağırlığı veya audinin dört çeker allroad quattro kimliği algısının bu araçta bulunmadığı. belki de genele yayılmış alman iyidir düşüncesi varken japonlar ne kadar iyi olursa olsun ancak belirli bir kitle tarafından tutulur, bu kitlenin azımsanmayacak çoğunluğu da apaçi olarak sınıflandırılır. ikinci sebebe gelirsek yakıt sarfiyatı sayılabilir. bu aracı alıp 3.000 rpm devir bandı altında kullanacak kimse olduğunu sanmıyorum. hal böyleyken 15 litre üzeri yakıt tüketimi gerçekleşecektir ki bugünün şartlarında kilometre başı neredeyse 1 lira demektir. tank mı kullanıyoruz birader? belki üçüncü ve nispeten göreceli sebebi de tasarımı olabilir. bu araçla takım elbiseyi giyip hergün işe, şort terlikle beş dakika markete süt almaya ya da sabah çocuklarınızı okula bırakmaya gidebileceğinizi sanmıyorum. bu arabayla ben nereye gidecek olursam olayım her türlü geç kalırım, yolu uzatırım, daha da gaza gelirsem telefon eder o randevumu iptal edip gezer gezer eve dönerim.

hani bi kız görürsün çok güzeldir, mütevazidir, kibardır, kırk takla atıp tanışıp biraz sohbet eder tanırsın da babası zengin armatör çıkar, o hesap. biz emeği, mühendisliği, altyapıyı, tarihi, gelişmeyi takmıyoruz. biz kapısının sesine veya logosuna vuruluyoruz çoğu zaman. yılların efsane olması gereken otomobili için şurda toplam 1 sayfa entry girilmiş, bi de gidip kapısı tok tok yapanlara bakın kaç sayfa. başka coğrafyaları bilmem ama güzel ve yanlız ülkemde tutulması hep bu sebeplerden acı ama zor olan güzelliktir, şaheserdir. *

edit: imladır o
  • gencligimin hayali, efsane araba. yalniz bunu da fazla abartmanin alemi yok. söyle ki;

ekonomik olarak götü düzelttigimden kendime fn2 kasa type r almayi düsünüyorum. almanya fiyatlari 10000 euro civarinda su aralar. hani alinca ufak tefek degisiklikler yaparim diye baya zamandir forumlari filan takip ediyorum. sözlüge de bi girip bakayim dedim. bizim millet mantikli, kayda deger yorumlar yazmis, yalniz bi entry'ye takildim.

arkadasin biri arabasinin e46 m3'ten hizli oldugunu filan söylemis, dogruluk payi nedir bilemem yalniz kendisine sunu sormak isterim. pistonlari degistirmeden(ki burda demek istedigi silindir hacminin degismedigi) diger her seyi degistirip 260beygire ulasmis. benim almanyadaki forumlardan okudugum, yani buradaki elemanlarin ulastigi max degerler 230-235ps civarinda.

260ps ki zaten vtec civic'ler agzina kadar dolu arabalar, yani bi 106gti vs gibi %30-35 stock degerin üstüne koymak kolay degil.

he yapan var mi? var. hondanin en taninmis modifiyecisi mugen "pistonlari" degistirerek 2 lire motoru 2.2 litre yapmis ve elindeki bütün modifiye parcalarini (ki linki ve fiyatlari surdan okunabilir)kullanarak anca 256 beygire cikabilmis. bu da linki

zurnanin zirt dedigi yer ise surasi:

bu arkadaslar arabayi yapinca bi 0-100 denemesi yapmislar ve 5.8 saniye cikmis. gecildigi iddaa edilen stock e46 m3 'ün 0-100'ü ise 5.2 saniye.

ya bu arkadas bir tuning dehasi, cünkü mugen bu araci 50.000 pound'a satiyor(ingiltere fiyati birde bu) yani nerdeyse 20000 pound'luk extra modifiye var bu aracta. ve kendisi muhtemelen o miktarin yarisini bile harcamadan 2 litre motordan 260 beygir cikarabilecek mühendislik dehasina, zekaya ve ayni zamanda normal sartlarda daha hizli bir araci gecebilecek fizik yasasina aykiri olabilen, bir evliya.
  • 306 hp'nin ve 400 nm@2500 rpm'in önden çekişe yüklendiği yeni type r'daki torque steering, standart civic'e göre %55 daha düşükmüş. yuh.

bir de agile handling assist diye bir teknolojisi var ki dergilerdeki yorumlarından okuduğum kadarıyla bu devredeyken arabayı yoldan çıkarabilmek için olağanüstü derecede beceriksiz olmak gerekiyor.

not: esc ve vsa gibi sistemler araba oversteer veya understeer'e düştüğünde, türkçesi kontrolden çıktığında devreye girip durumu kurtarırken, agile handling assist normal sürüş sırasında sürekli çalışıyor ve sürücünün yüksek süratlerde alınan virajlarda dahi çok ufak direksiyon hareketleriyle aracı istediği çizgide tutmasını sağlıyor. sürücü, aracın tepkisini ve stabilitesi artıran bu sistemin sürekli çok hafif uyguladığı frenlemeleri esc'deki gibi hissetmiyor. (bu yazdıklarımı honda ve acura'nın açıklamalarından aldım)

not 2: eklemeyi unutmuşum, standart civic'in torque steering'i zaten bayağı düşük. vsa çok hızlı toparlıyor ve direksiyonla düzeltme hiç gerekmiyor ama vsa devrede değilken de çok düşük bir önden kayma oluyor. zaten motoru da buna sebep olacak kadar güçlü değil. type r'ın kaputunun altına motor diye konulan psikopatın gücünün bunun bile %55 ötesinde zaptedilebilmesi inanılmaz bir şey.
  • sadece 1 saat sürme şerefine nail oldum. arkadaşım büyük bir medeni cesaret göstererek bmw 320d almaya gidip bunu aldı yaklaşık aynı paraya. ben dahil tüm çevresi tarafından "senin kafana sıçayım" tepkisi görüyordu ta ki bu manyak makinayı kullandığım güne kadar. bu arabayı sürdüğüm günden beri arkadaşımı eleştiren biri varsa ayaklarına beton döküp denize atıyorum.

psikopatça eğlenceli bir araç. mekanik kilit sayesinde "ulan bu hızda da dönemem" dediğiniz tüm virajları daha yüksek hızda daha kolay dönüyorsunuz. siz gaza yüklendikçe kilit sayesinde aracın ön kısmı yola tırnaklarını geçiriyor, sanki tanrının eli aracın burnundan tutup çeviriyor.

vay efendim "turbolu type-r mı olurmuş, japon'ların yüz karasıymış, önceki type-r gibi dolu dolu 6000-7000 çeviremiyormuş, japon demek daracık a... öhm atmosferik demekmiş, hele ki type-r'da turbo olması skandalmış" agalar, sevgili romalılar sürmeden önce ben de aynı şeyleri söylüyordum ama bir imkan yaratıp deneyin, 2-3 viraj dönün demek istediğimi anlayacaksınız. benim gönlüm gene bir nebze rahat gittim arkadan çekiş bir araç aldım. virajları type-r tutuşunun milyonda biriyle bile dönemeyecek olsam da en azından arkadan itiş sayesinde açı-kontra ikilisini yaparak tatmin olacağım. ancak bunu sürdükten sonra sıradan bir önden çekişli araca dönünce hayata küsersiniz baştan uyarayım. gaza gelip bu hareketleri normal bir önden çekişte denemeyin ilk virajda understeer olursunuz.

araç test etmek bu hayatta en büyük hobilerim arasında. alacak kişilere yardımcı olma amacıyla test ettiğim araçlar hakkında tüm detaylı görüşlerimi buraya yazıyorum ama type-r için plastik kalitesi falan filan bu konulara gerek yok. siktir edin plastiği mlastiği. ille başka bir konu yazacak olursak o multimedya ekranını daha çirkin, o yerleştiği bölgeye daha uyumsuz tasarımda, kullanışlılık açısından daha zor yapamazlardı. tebrik ediyorum. bu denli muheşem bir araçta konsolun ortasında her yönüyle iğrençlik abidesi bir ekran var.
  • nurburgring önden çeker rekorunu tekrar kırmış olan otomobil. yaptığı süre 2009 model nissan gt-r ile ve ilk nesil audi r8 v10 ile aynıdır. 7:43 önden çeker araç için inanılmaz değerler.
    teknoloji çok gelişti.
  • ring'i bugüne kadar katetmiş 4 silindirliler içinde gelmiş geçmiş en hızlısı olan araç.

(yukarıda link verildiği üzere) https://www.youtube.com/watch?v=a9g7n0_m9rc

allah'ım samuray'ın gaddarlığından koru bizi, muhteşem birşey. bu arada ring'deki kayıtlı derecelere bakıldığında bu makinanın pek çok 6 ve 8 silindirli makinaları geçtiği de görülüyor.

tochigi'de yapılan test sürüşleri döneminde "300hp'nin üstü olacak ama çok daha fazlası olabilir" gibi sözler, mühendisler tarafından söylenmişti. bu aracın 400 hp'lik "hattori hanzo edition" tadında manyaklığın sınırlarını aşmış versiyonları da pekala çıkacaktır bir iki sene içinde.
  • halen ruyalarimi susleyen araba. bascam gaza bascam gaza, hız tutkumu tatmin edicem.
  • honda civic'in en güçlü versiyonu... 2,0 lt. hacminde 16 subaplı, 200 hp gücünde motora sahiptir... bu gücünü, 7000 d/d vicarında vermektedir. motor oldukça yüksek devirler çevirebildiğinden, 8000 d/d'li kullanımlardaki dayanıklılık durumu merak uyandırır.

edit: evet gayet de dayanıklı motor valla.
  • ayrıca "bye bye gti" sloganı ile satışa çıkmıştır.

honda civic type-r
    çok pis çarpar