• bir kız olarak düşürdüğümde kaldırmakta biraz fazla zorlandığım ama düşmediğim sürece aşırı keyifli olan motor. benim için tek sorunu tek kişilik olmasıdır. ikinci kişi binince ya sığamaz ya da ayak koyma yerleri çok yüksekte olduğu için hemen yorulur veya canı acır. o yüzden bu motorun arka tarafı pek tercih edilmez. bi kere yokuşta kalkmaya çalışırken yanlışlıkla bayağı bi ön kaldırmıştım onun adrenalini iki ay sindiremedim
  • 2 ayda 2500km yaptım, çok güzel, eğlenceli motor. az yakıyor, kıvrak, yüksek amortisör sayesinde hoplayıp zıplayabiliyorsun, yukarıda olduğun için önde akan trafiği daha net görebiliyorsun. hafif araziye de geliyor daha ne isterim.

250'lilik motora 10-12 bin lira verilir mi diyenler çıkacaktır. çok biliyonuz amk. türk mantığı işte hep daha iyisi hep daha büyüğü.
  • dün itibariyle edindiğim yeni motorum. hem şehir içi hem offroad kullanım için tasarlanmış bir araç. sınıfındaki diğer motorlara nazaran 87cm ile en düşük sele boyuna sahip ki bu da nispeten rahat bir kullanım sağlıyor. fiyatına göre (şu an sıfırı 10.500tl --> 11.750 --> 12.350 --> 12.500 --> 13.000 oldu an itibariyle) sahip olduğu özellikleri çok iyi ki bunların başlıcaları;

-250cc sıvı soğutmalı ve enjeksiyonlu motor.
    -6 vites.
    -düşük yakıt tüketimi (ortalama 3-3,5 lt/100 km.)
    -ön fren 256 mm çift piston kaliperli hidrolik disk, arka fren 220 mm tek piston kaliperli hidrolik disk.
    -kalın ve dişli lastikler (memleketin asfaltının kalitesizliğini düşünürsek).

http://images.motorcycle-usa.com/…honda-crf250l.jpg
  • hayranlarının yoğun ısrarlarını kıramayan hondanın 2013 modellerini beğenimize sunmuş bulunduğu enduro motosiklet. kawasaki ve yamahanın aynı sıkletteki modellerinden daha ucuz üstelilk.

http://www.honda.com.tr/…s=crf250l&page=genel-bakis

edit: yeni link

http://honda.com.tr/motosiklet/on-off/crf-250l
  • bugün yollarımızın kesiştiği motorum.

çok güzel bir hayvan.
    tecrübe ettikçe daha da seveceğim kendisini herhalde.

gaz tepkileri ideal geldi bana.

yüksek olması, alt devirlerinin canlı olması ve yedek parçasının ucuz olması sebepli düşündüm ben.
    herkesin çok olumlu tepkiler verdiği bir motor.

yeterince tecrübe ettim herhalde.
    isteyen istediği soruyu sorabilir :)
  • an itibariyle 14.900 tl'den satılan çift amaçlı motosiklet. uzun zaman bindiğim cbf150 nin ardından ikinci el bitane almayı planlıyorum. ancak boy 1.73 ve deneme esnasında rezil olurmuyum diye endişelerim var. bu motorlar biraz yüksek çünkü hem şehir hem offroad amaçlı tasarlanmış. halbuki ne rahattı cbf'im.
    crf 250 avrupada çok popüler. herkes bi video çekmiş, karısına hediye eden, garajında modifiye eden. ülkemizdede 2013 den itibaren satışa sunulmuş durumda, bikaç bayan kullanıcısının motovlog düzenlediğinide gördüm. (bkz: gizmo vlog) umarım çok daha yaygınlaşır ve trafik daha medeni olur sözlük.
  • 1 yıldan fazla süredir kullanıyorum. enduro, cross falan değildir. dual'dır dual. duıl. duılsıport. wr veya exc'ye göre gücü daha sınırlıdır. öyle ağaca çıkayım, oradan hoplayayım, buradan diklemesine çıkayım olmaz.

bir de çok güvenirsiniz, malzemeler kalitelidir. sizi yarı yolda bırakmaz (tabi bakımlarını falan yapın amk, bu lafın gazına gelip bakımları atlamayın).

motosiklet nispeten yüksek olduğu için kışın da güzel sürülür, hali hazırda off-road olan asfaltlarımızdan çok su falan ayağınıza paçanıza sıçramaz. çiçhek.

motorun yüksek olmasından korkmayın, arka amortisör yumuşaktır, oturunca baya çöküyor ve rahat bir duruş sağlıyor, hatta sele yüksekliğini azaltan bazı uygulamalar da mevcut.

selesi uzun yolda kalp kırar. o yüzden sele üstü minder veya jel dolumu ile daha da rahatlatan var. ben bu motosiklet ile istanbul'dan gaziantep'e gittiğimde-seyahati iki güne yaymış olsam dahi- götüm seyahat sonlarında hep düştü. sürekli durup götümü yerden toplamak zorunda kaldım. sonra minder aldım. daha az düştü. ama yine de düştü. :( .

az yukarıda da bahsettiğim gibi asfaltlarımız off-road olduğundan, bu motosiklet türkiye'de daha da bir kıymetli hale geliyor.

tabi çok sevgili devletimiz, yine manasız bir yere %20 gümrük zamlarını ithalatçıya kodu. amk. ithalatçı da zannımca bize kor. böylece bir üçgen yaparız ve hükümet ithalatçıya takar, ithalatçı bize takar, biz de başka şeylere takarız?
  • tayland'in kuzeyindeki bakır köylere gidebilmek için motor kiralacaktık. en az 20 çeşit motor içerisinden gittim yine zaten sahip olduğum crf250l kiraladım. o an fark ettim. bu motorla benim arabadaki bağı tarif edemem. umarım sağlığım elverdikçe sahibi olacağım. bu arada hırçın motordur sürmesini bilene.
  • yaklaşık bir haftadır sahip olduğum motosikletim.

kullanımı müthiş zevkli. düşük devirlerdeki ivmelenmesi, gidonunun yüksek açılarda sağa sola dönebilmesi harika.

trafikte arabaların tavanını görmekse paha biçilemez. ilk bindiğimde trafikte ata biniyormuşum hissi verdi.

kendi haline bıraktığın zaman çirkin, tipsiz bir motosiklet. bindiğinde ise bambaşka hisler yaşatıyor.

kendime bir gün bu motosiklet de beni memnun etmezse ne alırım acaba diye soruyorum ve cevabını henüz bulamadım. belki transalpvari bir şeyler olabilir. zayıf ve atik.

canına yandığımının makinesi. seninle yıllar geçirmek istiyorum.

binicin, death.
  • (bkz: honda)'nın adventure kategorisi altında ürettiği, ülkemizde yanılmıyorsam 2013 yılından beri satışta olan ve benim de 1 yılı aşkın süredir kullandığım (bkz: enduro) motosiklettir. yeni zamlarla beraber hali hazırdaki satış fiyatı 19.600tl olmuştur. ikinci elleri de an itibari ile 10-16bin tl arasında gidip gelmektedir.

burada kısa bir 'artıları ve eksileri' olayına girmek isterim. artılarından bahsedecek olursak; kendi klasmanındaki rakipleriyle kıyaslandığında f/p oranı en yüksek motosiklet olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. yamaha ve kawasaki fiyatları malum.
    diğer bir artısı da, -eğer aracı çok yoğun bir arazi kullanımı için almıyorsanız- şehirde kullanımı diğer muadillerine göre daha rahattır. özellikle artçı olarak aldığınız kişi çok rahatsız bir pozisyonda oturmaz. buna ek olarak biraz zorlama ile 140kmh hızına kadar da çıkabilen bir motordur. 250cc bir enduro kullandığınız için bu iyi bir rakam. hafif, atik, çok yakmaz ve rahat bir oturuş pozisyonu sağlar. özellikle boyunuz 180 üzerinde ise rahatlıkla kullanabilirsiniz, diğer türlü biraz alçaltmak gerekebilir. bakım aralıkları uzun olduğu kadar ucuzdur da, yine muadilleri ile kıyasladığımızı varsayıyorum. daha bir çok artı sayılabilir ama merak edenler yeşillendirsin.

eksilere gelecek olursak; arazi performansı yamaha ve kawasaki muaillerine göre bir tık geride kalabilir ama yeterlidir, onlara nazara daha çabuk ısınır ve fan açar. deposu küçük olduğu için her 150-180km'de bir istasyona uğramanız gerekir ki muadillerinde de bu sıkıntı vardır. şehir içinde hafif ve atik olması ne kadar faydalı ise de uzun yolda ince ve yüksek olması bir o kadar dezavantajdır ve yorar, max hızı 140 olduğu ve 120kmh üzerine çıkınca rahatsız bir sürüş tecrübe ettirdiği için de uzun yolda bir dezavantajı daha vardır. eğer arazi kullanımınız yoğun olmayacaksa stok lastiklerini değiştirip daha asfalt uyumlu bir şey almanızı öneririm, özellikle yağmurlu havalarda, virajlarda yatırırsınız çok dikkatli olmazsanız. artıları gibi eksilerine de bir kaç ekleme daha yapılabilir tabi ki ama çok uzun tutmak istemiyorum.

sonuç; f/p olarak muadillerinden bir tık önde olan 250cc, %40 arazi %60 şehir için tasarlanmış enduro motosiklet.
hesabın var mı? giriş yap