şükela:  tümü | bugün
  • hondanın temmuz ayında piyasa süreceğini duyurduğu, honda nss300 forzanın yerini alacak maxi scooter.
    özellikler için buradan

edit: an itibari ile fiyatı belli oldu! 28.700 tl bunu alacağıma üzerine 1.250 tl daha para koyar xmax 300 alırım.
    bir avrupa birliğinden ithal edildiği için gümrük vergisi asyadan ithal motosikletler kadar olmayacak daha uygun olacak deniliyordu.
    saçmalık!
    mis gibi sym cruisym 250i
    kymco downtown 350i abs
    konfor seleli xmax 250 varken bu motosiklet alınmaz.

honda forza (28,700 tl):
    maks. güç (kw@dev/dak): 17.3 kw @7500dd
    maks. tork (nm @ dev/dak): 24 nm@6250 dd

xmax 300 (29,950tl) :
    maksimum güç: 20,6 kw @ 7.250 dev./dk.
    maksimum tork: 29,0 nm @ 5.750 dev/dk.

sadece 1250tl farkla xmax' in ne kadar önde olduğunu görüyorsunuz. biz yıllarca yamaha' yı fiyat politakasından dolayı eleştirdik. honda' yı kullanıcı dostu ve fiyat avantajı sunduğu için tercih ettik. ama artık öyle bir şey kalmadı. bunda memleketimizdeki vergilerin de suçu var ama honda' nın da suçu var. aynı vergiyi xmax 300 den de alıyor devlet. hem de 250 cc üzeri olduğu için daha fazla alıyor.

güle güle honda.
  • xmax 300'i bugün bayide görüp bayılmışken tesadüfen varlığını öğrendiğim yeni honda motoru. crf250l, cbr250r, cb125f, mt25 vs derken artçı ile süreceğim ve hızdan ziyade konfor ve keyifli sürüş beklediğim için bir maxi scooter'da karar kılmıştım.

ancak varlığıyla birlikte fiyatını öğrenince hayal kırıklığına uğradım. xmax 300, 29.000-30.000 bandıydayken, vergisel anlamda oldukça avantajlı olduğu halde (250 cc altı olduğu için), neredeyse xmax 300 fiyatı koyulmasını açıkçası yadırgadım.

ama yine de çok beğendim be sözlük. arabamı satabilirsem, sanırım xmax 300 le ikisi arasında çok gidip gelerek birini seçeceğim.