• alalı bir hafta olmadı henüz rodaj dönemindeyim. o nedenle ilk izlenimlerimi paylaşacağım umarım düşünenlere faydası olur.

öncelikle belirteyim 2016 model x-max 250 iron max kullanıcısıydım. buna geçerken sebeplerim, alana kadar yaşadıklarım, kıyaslamalar şeklinde başlık altına alacağım.

forza 250 seçmemin nedenleri:

+ ilk sebebi fiyatıydı. almaya karar verdiğim 2021 eylül ortalarında çantalı liste fiyatı 65500 tl idi. xmax fiyatı yaklaşık çanta eklemek istediğinde (tech max) 15 bin daha yüksekti.
    +anahtarsız olarak arka çantanın da açılabiliyor olması muhteşem bir rahatlık. en çok cezbeden farkı buydu.
    +ön cam elektrikli olarak indirilip kaldırılabilmesi yoğun trafikte tatlı bir esinti isterseniz tık diye iniyor keyifli bir oyuncak.

tereddütler:

-test sürüşü imkanım, deneyimleme fırsatım olmadığından xmax'e kıyasla performansı nasıl kalacağından emin olamadım. hiç bir bayide test aracı yok. deneyimleme fırsatı bile bulamadım.
    -görmediğim için saklama alanları xmax'e göre kullanışlı mı (cevabına ilk izlenimde değineceğim)
    -teknik verilere göre motorun xmax'e kıyasla daha yüksek devirde güç ve tork üretiyor olması tüketimi ve kullanış rahatlığını etkileyeceği.

alana kadar yaşadıklarım:

-hem honda'da hem de yamaha'da test aracı bulmak, bayiye gidip parasını verip aracı almak mümkün değil. renk seçmek hayal.
    -bayilere gidip motorla ilgili bilgi istediğimde her iki marka da, motorla ilgili bilgi vermek yerine "kapora veriyorsunuz, renk, stok veya fiyat garantisi yok. ne zaman gelirse alırsınız" şekline dönmüş.
    -bayiler motoru anlatmak yerine herkesin bildiği sıraya girdiği motor zaten bulamazsınız siz bilirsiniz yaklaşımı mevcut.
    -sadece honda pazarbaşı bayisinde engin beyle sağlıklı bir iletişim kurabildim.
    -almaya karar verdiğim eylül ortalarında liste fiyatı 65500 olan forza 250 için pazarbaşı hondaya kaporayı ben teklif ettim, "bir dahaki ay geleceğinin garantisini veremediğim ürün için kapora almayı doğru bulmuyoruz adınızı yazalım." cevabıyla bekleyişe başladık.
    -kasım ayının 26'sında bir gün öncesinde %10 yükselen dövize rağmen araç geldi liste fiyatı değişmeden alın diyen bir bayi sayesinde 75500'den çantalı olarak alabildim. teslim edilene kadar fiyat 83000'e teslimden bir hafta geçmeden de 2021 aralık itibariyle 95500 tl'ye fiyatlandı.
    -fiyat istikrarsızlığı insanın sinirlerini bozuyor. ihtiyacınız varsa ertelemeyin. lütfen ihtiyacı olmayanlar da fırsatçılığa dönüştürmesin.

ilk izlenimler:

2016 xmax iron max'e göre + ve - yönleri ele alınacak. (honda forza tarafından bakışla. yani +'lar hondanın iyi yönlerini, -'ler xmax'in iyi yönlerini ifade edecek)

+denge. muhteşem. özellikle düşük hızlarda ayaklarımı yere koyma ihtiyacı durana kadar hissetmiyorum. istanbul trafiğinde en büyük avantajı bu.
    +anahtarsız çalıştırmanın arka çanta ile entegre olması. arka çanta için ayrı anahtar taşımaya ihtiyaç duymamak.
    +tasarım göreceli olsa da ön farların büyüklüğü görünürlüğü arttırıyor. ayrıca uzun farların konumu ve etkisi xmax'e göre daha iyi durumda.
    +ön camın elektrikli oluşu. olmazsa olmaz bir şey değil tabi ki ama daha düşük fiyata daha fazla konfor elemanı sunulması +'lara yazar. (olmazsa olmaz değil demiştim ama yaz sıcakları başlayınca şehir içinde camı aşağı indirip ferahlarken çevre yoluna çıkınca kaldırıp rüzgarın bertaraf edilmesi çok kullandığım bir özellik oldu.)
    +bakım aralığı rodaj hariç 6000 km/6 ay. uzun kullanımda avantajlara yazılacak bir husus.
    + süspansiyon yumuşaklığı. yollarımız kumaş gibi olmadığından konfor açısından güzel.

- henüz rodajda olduğumdan motoru zorlamasam da xmax'e göre daha güçsüz olduğu hissediliyor. (bu durum tarafımdan teyit edildi. ama uçurum farklar yok. şile yolunda eğimli kısımlarda artçı varken 110 ile giderken sollamaya çıkmayın, hızlanmıyor. top speed yapmadım ama düzlükte 130 vs civarından sonra çok bişey beklememek gerek.)
    - her ikisi de iki full face kask alsa da xmax'in sele altına iki adet ikea katlanır sandalye koyabiliyordum. forzanın kademeli sayılabilecek formu nedeniyle sandalye taşıma işi mümkün değil. (xmax kadar kolay yapamasam da sele altına iki adet ikea sandalye sığdırmayı başardım. sele altı xmax'ten daha fazla işimi görüyor aydınlatma da olsa harika olacaktı.)
    -arka çantası üzerinde ışıklandırma yok. arkadan gelenler için fren veya sinyallerinizin görünürlüğünü düşürüyor ki çok önemli bir fark bence bu.
    -en büyük fark kesinlikle aynalar. ayna yüzünden forzadan vazgeçilir. o kadar kötü konumlandırılmış ki, arkandan geleni görmek için eğilip bükülmen gerekiyor. önünle irtibatın azalıyor. arkadan akan trafiğin hızını kestirmek zorlaşıyor. aynalar nedeniyle etrafımda akan trafik çok çok çok huzursuz ediyor. aynalar için çare bulmaları gerek hondanın. (buraya ekleme yapmam gerek. ayna yüksekliği bazı suv, doblo, minibüs gibi araçların aynalarına takılıyor. xmax bu konuda daha iyi)
    - artçı rahatlığı; xmax'te arka çantanın yaslanma pedi, konumlandırması tasarımı daha ergonomik. forzada biraz alçak kaldığından rahatsız edici bir konumda kalıyor.
    - iron max/tech max ile kıyasladığımızdan sele forzanın sert. yamahada konfor sele bulunuyor. sele daha rahat. uzun sürüşlerde popo sendromu oluşturabiliyor.

tüketim açısından rodaj döneminde henüz 150 km için istanbul içinde 2,9 lt/100 km şu an. 2021 xmax için durumu bilemiyorum. 2016 model aracım standart kullanımda 3,6 lt/100 km şu an. muhtemelen rodaj sonrası tempomda forza da 3,2-3,6 arası bir yerlerde olacak.

her ikisi de harika motorlar. hangisi cezbediyorsa alın mutlu mutlu kullanın. ben araştırırken bu detaylara derli toplu ulaşamamıştım amme hizmeti olsun sevgiler herkese...

ekleme: internette bulamamıştım var mı bilmiyorum honda bayisinden aldığım katalogdan 2021 modeldeki yenilikler ve diğer modellerle kıyasların görsellerini ekledim;

görsel ; 2021 yılında gelen değişiklikler.

görsel ; 2021 yılında gelen değişiklikler.

görsel ; xmax ve önceki nesille kıyaslama.

***nisan 2022 1000 km editi: ilk bakımda işçilik ücreti almıyorlar. bakım ücreti yaklaşık 500 lira civarında. tüketim verisi yol bilgisayarında gerçeği göstermiyor, %20 civarında düşük gösteriyor. 3 kere depo doldururken teyit ettim. yol bilgisayarı 3,1 lt/100 km iken, aldığım yakıt/gittiğim mesafe 3,8 lt/100 km civarında. bunu xmax'de hiç yapmamıştım o nedenle diğer tarafta durum nasıl bilmiyorum. ayrıca artçı için çantanın sırt dayama yeri biraz daha yüksek olmalı. öyle bir konumda ki, montun sırt korumanın bitişi mesnet noktası gibi kalıyor. uzun sürüşlerde sırtınızı tahriş ediyor o kadar rahatsız edici. bunların dışında şu ana kadar sürüş konfor açısından çok mutluyuz.

***haziran 2022 kullanım bilgilerinde bir takım düzeltmeler; ana metin bozulmadan parantez içinde yazıya eklendi.

ocak 2024 editi: söylemeyi unuttuğum şeyler arasında bence çok çok önemli bir güvenlik sorunu var. dörtlüler kontak kapalı ya da motor çalışmıyorken çalışmıyor. acil bir durumda (örneğin benzininiz bitti ya da lastiğiniz patladı ve yol kenarında çekici bekliyorsunuz) dörtlüler ile fark edilmek istiyorsanız kontağınız açık olmak zorunda.
  • 2019 aralık ayından bu yana sahibi olduğum motosiklet.

genel izlenimlerimi aktaracağım.

aralık ayında 32,500 türk lirasına çantalı versiyonu satın aldım. rodajını da kitapçık ne öneriyorsa harfiyen uyarak yaptım. yaşadığım şehir yokuşsuz ve nispeten düz bir şehir olduğu için bu önerilere uymak zor olmadı.

motosiklet birkaç adım uzaktan bakınca ağır ve hantal gibi duruyor olabilir. ancak sehpadan kaldırır kaldırmaz bunun yanlış olduğunu anladım. düşük süratte manevra yapmak oldukça kolay ve korku vermiyor.

agresif kullanmayı sevmeyen bir motosikletçi olarak, kalkış, hızlanma ve durma konusunda en ufak bir şikayetim olmadı. 2500km boyunca geneli şehiriçi olmak üzere birçok yol koşulunda küçük testler yaptım. hepsinde de güven veriyor. abs'nin çabuk devreye girmesi bazı arkadaşları korkutuyor ancak doğru ve etkili fren yapmayı bilenler için sorun teşkil eden bir hassasiyet kesinlikle değil.

son hızı çantasız ve tek sürücü olarak 145 km/s denebilir. bu hızların üzerine çıktığını iddia edenler var; ancak benim testlerimde rüzgarsız, serin ve sıfır asfalt bir yolda bu hızı aşmadı. scooter'da son hızın ne önemi var ki zaten. sakin sakin kullanın abiler, ablalar.

aydınlatmaları gerçekten fantastik. gece, karanlık şehirlerarası yolda uzunları da açınca black-mirror sahnesi gibi oluyor. görünürlük konusunda hiçbir eksiklik yok.

çantanın hacmi rakamsal olarak ifade edilmemeli. prizma şekli bahsedilen rakamları en efektif kullanmaya yönelik gibi. yanlardaki eğik açı ise aerodinamisini dikkate değer herhangi bir olumsuz etkiye maruz bırakmıyor. eşimle birlikte arka çantaya 2 küçük laptop çantası, üzerine hırkalar, kişisel bakım malzemesi ve deniz şortu ve havlu bulunan bir küçük çantayı da sığdırarak 130km mesafe yaptık. sele altı bagajını ise kuru yiyecek ve sıcak içecek, ayırca terlik ve popo altı minderi için kullandık. neredeyse otomobille seyahat ederken lazım olan minimum ekipmanla küçük bir tur bile yaptık.

ön camın elektrikli olarak inip kalkabiliyor oluşu, motosikleti ilk aldığımda gereksizmiş gibi gelmişti ama yanılmışım. yaz sıcaklarının başladığı şu günlerde camı indirerek şehiriçinde turlamak nefes almanıza yardımcı oluyor. tebrik ediyorum bunu düşünen mühendisi.

selesi üzerine bir ek yapmadığınız takdirde uzun süreli seyahatlerde nefes almadığı ve geniş bir yüzeye sahip olduğundan çok terlemeye sebep oluyor. buna çözüm olarak 45 liralık bir sele filesi ile işi çözdük.

modlar konusunda ise, egzos koruma takozları, givi marka elcik deflektörü, givi marka ön cam ek aparatı, yan sehpa yükseltici aparat ve çanta üzerine çıkarıp takılabilen reflektörlü stickerlar yapıştırdım.

forumlarda sıkça dönen bir konu var. gidon sarsıntısı meselesi... bunun temel sebebinin ön lastikteki bi fabrikasyon hatası olduğunu öğrendim. lastliğin sağ veya sol yanaklarından küçük bir kısmında oluşan balon tabir edilen deformasyon sebebiyle belli hızlarda elleri gidondan çekince osilasyona girdiğini gösteren videolar ve iddialar mevcut. ancak ben bu sorunu hiç yaşamadım. kaldı ki neden ellerimizi gidondan çekiyoruz birader? konusu da açılmışken pirelli diablo lastikler bence michelin city grip'ten daha başarısız lastikler. ısınması çok geç, tutunma konusunda da bazı yol tiplerinde, özellikle çakılla bezenmiş asfalt tipinde aşırı ses yapıyor.

gelelim en can alıcı konuya. yakıt ve bakım giderleri...
    motosikletin bakım aralığı 4000 kilometre. rodaj bakımı ise 239 tl tuttu. 4000km bakımı yaptıran arkadaşımdan aldığım bilgiye göre ise bunun maliyeti 400 tl civarı olacak. bu konu oldukça can sıkıcı. muadili xmax 250 6000km'de bir bakım yaptırırken, neden 4000 anlamak mümkün değil. garanti bitince yağını ve filtresini kendim değiştireceğim. bundan şüphem yok.

oturmak üzere olan yakıt değerlerim; şehiriçi ortalama 3.4 litre, şehirler arası ise ağır iken 3, hafif iken 2.8 litre. bence gayet ekonomik. konforunu da düşününce 250cc, cvt şansızman bir bloktan daha iyi bir performans beklemek akılcı olmaz.

özetle alacakalar güle güle kullansın. ben oldukça memnunum.
  • hafta sonu kendisini kullanma fırsatım oldu ve yaklaşık 100 km yol (toprak ve asfaltta) yaptım. bir yamaha x max 250 kullanıcısı olarak ilk gözüme çarpanlar:

• gidonun dönüş açısı daha fazla. bu da dar alanlarda manevra yapmanızı kolaylaştırıyor.

• düşük hızlarda daha dengeli ve kontrolü daha kolay.

• süspansiyonları daha yumuşak olduğu için daha rahat ve konforlu bir yolculuk yapıyorsunuz. x max'te olduğu gibi her kasisi belinizde hissetmeden tıs tıs geçiyorsunuz.

• selektör için ayrı bir düğme yok. kısa far düğmesine bastığınızda selektör yapıyor. x max'teki selektör düğmesinin olduğu yerde ise tcs düğmesi yer alıyor. yine x max'teki korna düğmesi en aşağıda yer alırken, forza'da daha ortaya yerleştirilmiş. bu gibi farklılıklara başlarda alışamasam da zamanla kavradım.

• ön camı indirip kaldırmak için camı söküp takmanız gerekmiyor. düğmeyle tık tık indirip kaldırabiliyorsunuz.

• yakıt tüketimi 100 km'de ortalama 3 litre. bu anlamda x max'le arasında fark yok. keza hızlanma ve son sürat anlamında da x max'le kayda değer bir farkını göremedim.

• sele altı, genişlik olarak birazcık daha fazla, derinlik olarak birazcık daha az. x max'le ahım şahım bir bagaj kapasitesi farkı yok yani. gidon kenarlarındaki eşya koyma yerleri ise x max'te olduğu gibi çift taraflı değil, tek taraflı. neyse ki tek taraftaki boşluk oldukça derin. bu sayede ıvır vızır, bir sürü şeyi sığdırabiliyorsunuz.

• fren konusunda x max'le pek bir farkını göremedim. abs'nin erken devreye girdiğini söyleyenler olmuş. bunun için özellikle sert ve ani frenler yapsam da abs'nin zamanından önce devreye girdiğine şahit olmadım.

• gösterge paneli okunaklı ve detaylı bilgilere sahip. grafik anlamında x max'le tabii ki farkları var ancak her ikisi de detaylı bilgiler sunan paneller.

• aydınlatma performansı çok iyi. yeri geliyor uzunları açmanıza gerek kalmıyor. far tasarımları da fena değil bu arada.

• en beğenmediğim özellik, dikiz aynalarının sinyalle gelmesi ve arkayı iyi göstermemesi. ön tarafa yerleştirilen aynalar, olası bir kazada/devrilmede büyük masraf çıkarır çünkü sinyal maliyeti de olacak. arkayı gösterme konusunda ise aynanın yarısı, omzunuzu ve kolunuzu gösteriyor. uzaktaki aracı görme şansınız olsa da kıçınızdaki aracı göremiyorsunuz. aynaların içine ekstra geniş ayna takmak şart!

• kasa olarak tabii ki bir x max değil. zaten maxi scooter sınıfında, kasa ve tip olarak x max'in yanına yaklaşabilen bir motosiklet yok.

• viraj performansını test etmedim çünkü tatlı su motorcusuyum ve motosikleti yatırma gibi skill'lerim yok. ancak sert süspansiyona sahip x max'in bu konuda daha iyi olduğu, dillendirilen bir gerçek. bu arada pirelli diablo rosso ii ile geliyor ve michelin city grip'ten aşağı kalır yanı yok. ıslak zeminde test etmediğimi belirteyim, o konuda bir şey diyemem.

• toparlamak gerekirse benim hoşuma giden bir motosiklet oldu. açıkçası bir sonraki motosikletim daha üst model bir x max olur diyordum fakat forza aklımı çelmiyor değil. bakalım zaman ne gösterecek?
  • kendisini de, xmax'in tüm versiyonlarını da binlerce kilometre sürmüş biri olarak şu anda piyasadaki en iyi 250cc maxiscooter olduğunu söylemenin abartı olmayacağı tekerlekli götürgeçtir.

neden?

öncelikle scooter dediğinin olayı nedir? kıyafetleriniz ıslanmadan veya kirlenmeden şehir içinde işinize gücünüze gidip gelebilmek. scooterın mucidi corradino d'ascanio çok meşhur vespa'yı tasarlarken bu fikirle hareket etti.

forza'nın elektrikli ön camı burada çok ama çok işe yarıyor. şehir içinde iken aşağı indiriyorsunuz ve şehir dışına doğru veya otobana çıktığınız anda camı yükseltip rüzgar korumasını üst düzeye çekiyorsunuz. xmax'de bu ne yazık ki yok. yani cam var isterseniz uzatırsınız da ama motordan inip allen anahtarı ile camı çıkartıp yüksek pozisyona tekrar takmanız gerek. ölme eşeğim ölme.

kasası da yeterince geniş olduğundan bu camla beraber kışın soğuğu ciddi şekilde keser ve ne dizlerinize ne de kaskınıza rüzgar gelmez. artı olarak yağmurda da araçların oluşturduğu spreyi keserek yağmurluğun su geçirme ihtimalini ortadan kaldırır. malumunuz araçlardan gelen sprey normal yağmur damlalarına göre daha ince ve daha basınçlı olduğu için yağmurluktan geçer.

şimdi bunları cebimize attıktan sonra bir de honda'nın yaptığı en güzel işlerden bir diğerine bakalım. o da anahtarsız arka çanta. işte bu meret sayesinde scooter zaten anahtarsız çalıştırmaya sahip olduğundan anahtar cebinizde duruyor. benim motosiklet pantolonumun cebinde anahtar aylarca hiç çıkmadan durdu. bu inanılmaz bir rahatlık. gerçekten kullanan anlar.

2019-2021 arası olan modelin gaz haritalandırması biraz kötüydü. bunun sebebi tamamen 250cc'nin türkiye'ye özel olarak üretilmesi. 2021'den sonra yapılan ufak makyajda bu olay düzeltildi.

düzeltilen diğer şeyler ise:
    ön camın 4cm daha uzaması (çok iyi oldu)
    ön camın birleşim yerlerinden gelen tıkırtı seslerinin kesilmesi
    ön-yan grenajların tekrardan tasarlanması ve bu sayede arka çantaya gelen rüzgar yükünün azaltılması

2023 yılında gelen tam makyajla beraber özellikle kırmızı renk forza muhteşem duruyor.
    kolay dosajlanabilen gazı, az yakışı, frenleri ve özellikle konforuyla forza xmax'in bir tık önünde. xmax şu an için sele altı kapasitesi ve sele işçiliği açısından forza'dan önde gözüküyor.

artı olark 2023 yılında forza 250 1 beygir ve 1 nm tork kazandı. kullanan arkadaşlarım 2021-2022 kasaya göre yüksek hıza daha rahat tutunduğunu söylüyorlar. ben henüz denemedim.

xmax'in bu yıl gelen kasa değişimi ne yazık ki ona bir ilaç olmadı. techmax modelinde sikindirik bir navigasyon dışında gözle görülür dişe dokunur bir şey yok.

forza hala kral.
  • 24.000 tl ile piyasaya çıkan aracın şu an itibariyle çantalı fiyatı 47.700 tl olmuş. bu artış normal bir ülkede olmamalı.
    edit:50 oldu.
    edit: 53 oldu.
    edit:54.3 oldu. nisanda 60 diyorlar
    edit:58 oldu nisan 21
    edit:100 oldu şubat 2022
    edit:150 oldu ekim 2022
    edit: sende yargılanacaksın bill gates, köpek seni...
  • stoğu olmayan motordur. neden? bayiler gelen stokları kendilerine ve yakınlarına satın aldırır, garaja çekerler ve vakti geldiğinde 20.000 karla satarlar. işte sebebi budur. tedarik zincirinin aksamasından dolayı stok sorunu yoktur, karaborsacı orospu evlatları yüzünden stok sorunu vardır. ne honda türkiye ne de honda global konuyla ilgili bir araştırma yapmaz, yapsa da kılıfına uyduracaklarından eminim.
    bu durum pek çok kullanıcıyı yamaha xmax serisine yönlendirmiştir. rakip firmanın reklamı daha iyi yapılamazdı.
  • " motora oturduğumda xmax gibi sele yüksek ve koltuğun yeni kasa xmaxdan daha konforlu olduğunu farkettim. marşa bastım hemen aldı.aynı pcx gibi motorda ses yok. ilk şehiriçi testini yaptım. şehiriçi manevra kabiliyeti, dengesi, konforu ve kıvraklığı gayet iyiydi. forza 300 kullanıcısı olarak ilk kalkışı biraz zayıf geldi ama gazı açınca çok rahat 100ü gören bir motor. şehiriçinden çıkıp çevreyoluna çıktığımda 60 ile 80 km arası ellerimi bıraktım. en ufak bir titreme olmadı. ok gibi gidiyor. kullandığım forza 18000kmde en ufak kalkışta olsun yüksek hızlarda titreme yaşamadım. üzerinde orijinal diablo lastiklerin yol tutuşu ve viraj performansı çok iyiydi.sele yüksekliği oturuş pozisyonu xmax ile aynı olan forza 250 konforu, dengesi ve fren performansı ile xmaxa oldukça fark atmış. şunuda belirteyim ilk çıktığı zaman konforsuz görünen forza 250 beni yanılttı. forza 300 ile arasındaki fark sele yüksekliği, sırt dayama ve güç farkı diyebilirim. forza 250 de amortisör sistemi showa marka olması ve bağımsız salıncak sistemi ve 6lı motor takozu sayesinde aynı forza 300 deki gibi sıfır titreşimli kullanımı sağlıyor. xmax 300 ile kıyaslandığında konforu, kıvraklığı, kafa genişliği sayesinde ayaklara rüzgar gelmemesi, viraj ve fren performansı forza 250nin daha iyi. xmax 300 tek artısı gücü yüksek. konfor sele olmasına rağmen amortisörlerin sert olması nedeniyle forza 250 konforu xmaxdan yok. yamaha genelde çoğu scooterını sert yapmaya devam ediyor. kullanan arkadaşlarım var. onlarda böyle olmasını seviyor. bende forza konforuna alışınca tabiki bir garip geliyor. gelelim forza 250nin eksi taraflarına aynaların yarısı kolumu gösterdiği için arkayı görmede yetersiz kalıyor. motorun arka tarafın dar olması arka tekerin fazla açıkta olması sebebiyle extra arka çamurluk takılması şart. çoğu kullanıcı özellikle arkaya çanta takıldığında gidon da titreme olduğunu söylemişti. kullandığım forzada çanta olmadığı için sıkıntı olmadı. çanta takılırsa gidon topuzlarının ağırlıkları arttırılması şart. gerçi bu çoğu motorda çanta takıldığında değişmesi gerekiyor.son olarak forza 250 kendi kategorisinde konforu ve sürüş keyfi ile hoşuma gitti. özellikle uzun yoldaki konforuda iyi ise alınabilecek motorlar arasında diyebilirim. "
  • şuna paketçi motoru gibi çepeçevre dıştan geçen koruma demiri taktıranların vizyonunu silmek istiyorum.

düşürecem diye tırsıyorsan git spacy al.
  • ilk kez oturuyorsanız otobüs şoförü gibi hissedebileceğiz scooter.
  • düzeltme : beraber ıslandık yağan yağmurda

kendiyle bir süredir bakıştigim motorum.

henüz tam cesaret edip anayola çıkamadım...
    mesela bugün evkurcuya gidip çamaşır makinesi bakacaktim ama... yemedi :)

daha önce pcx ve activa kullandım ama bu başka. düşük hızlarda yatırmadan motoru gidonla döndürmeye çalıştığınızda size acayip bir direnç uyguluyor.

neyse henüz markete gitmek ve berbere gitmek için kullanıyorum, cesaretimi toplayıp anayola da çıkacağım inşallah.

bu arada debriyaj kayısı dahil tüm filtre bakımları 2.500 tl tuttu. sigortası 2.655 tl tuttu.

görsel

henüz 60 km/saat sürati gecemedim.

telefon tutucu ve aksesuar önerisi olan varsa mesajlara açığım.

edit1 : bugün anayola çıktım. kaskimi ve eldivenimi taktım, on tur camını da yukarıya alınca rüzgar direkt kesildi. 90 km/saat sürat ile güvenli bir şekilde yolculuk yapabildim. uzun ve kısa farları gece çok güzel aydinlatiyor. şu an yakıt tüketimim 3.4 lt

edit2: bugün sorunsuz bir şekilde 135 km/saat hızı gördüm. yalnız tur camını kaldırıp bu hızı yaparsanız motor sizi yere yapistirabilir dikkat edin. çünkü benim tür camimin vidaları gevşemiş.
hesabın var mı? giriş yap