şükela:  tümü | bugün
  • otomobil kullanıcılarının bir kısmı honda markası altında, onların da bir kısmı jazz alt grubunda nasıl toplanıyor bilemiyorum ama şöyle de bişi var;

bakıyorsun işinde gücünde, halini tavrını bilen efendi, eğitimli bir araç kullanıcısı. kah kendisi kah ailesi de yanında. biniyor arabasına (honda jazz işte burada standartlaşıyor) devam ediyor.

kuralı kaidesi yok tabii bu işin ama honda jazz la alakalı kullanıcı profilinin ortak bir pozitif sinerjiye sahip olduğu da aşikar.
  • hakikaten alfa romeo gibi belli bir kullanıcı kitlesi vardır. ya çalışan kadın arka camın sağ değişmezi araba da prenses var yazısı ya da kasketli amca emekli olmuş ikinci baharı yaşıyor tipi.
  • hondanın hip hop isimli araba üretmesi ile müşteri kitlesinin determine olacagını hissettiren durum
  • jazz'ın munis, iyi huylu, sessiz sakin bir araba gibi görünmesinden kaynaklanıyor. ki öyle de zaten. jazz kullanıcısı olarak söylüyorum.
  • jazz kullanıcısı olarak, tamamen katıldığım bir saptamadır.

honda jazz çoğu bilinçsiz türk tüketicisine göre bayan arabası, bagajı küçük, tipi kötü v.s. olarak değerlendiriliyor. oysa bu yanlış değerlendirmeyi, bir defa bile jazz içine binmemiş insanlar yapıyor.

bizde herkes iyi bir teknik direktör, usta şoför, aktif bir siyasetçi olduğu için karşıt görüşleri dinlemiyor bile.

ama jazz kullanıcıları, araştıran, karşılaştırma yapabilen, muhakemesi kuvvetli, jazzın aslında renault clio dan 60-70 bin kilometre kulllanımda çok daha ucuza malolabileceğini bilen insanlardır. hesap yapar, öngörür.

angut, türk tüketicileri, halen daha alt sınıfta bulunan kasvetli polo ile jazzları kıyaslar.

jazz kullanıyorum, düzgün insanım.
  • otomobilin motor özellikleri ve sürüş tarzı sebebiyle doğru gibi gözüken önerme.

yanlız her genellemede istisnalar çıkar ve bu istisnaların bazı örneklerine tarafımca rastlanmıştır.

"kaide bozulmaz" diyenler ise bu görüşü aracın 1339 cc atmosferik emişli motorundan, düşük torkundan ve cvt'lerde 7 ileri otomatik vitesinden kelli söylemektedirler ki bu durum direk yavaş giden bir aracın profilidir. düz vitesleri daha atılgan bir araç ve honda i-vtec'leri çabuk devirlenirler ama jazz hakikaten sakin bir araç. bir de benim gibi 3 kişilik aileler ve arka koltuktaki ufaklık söz konusu olduğunda zaten insanlar efendi araç kullanan insanlara dönüşürler, bu da trafikte olumlu imaja katkıda bulunuyordur belki de.

edit: imla.
  • kullanıcıdan kasıt erkeklerse, oldukça ince görülmüş. bence doğru tespit.

basayım yardırayım arabası değil jazz. vites aralıkları dar ve tork değerleri düşük. ama tahrik sisteminin kalitesinden motoruna, süspansiyonundan iç işçiliğine kadar sınıfının çok üstünde.

erkekliğini trafiğe çıktığı araçta yaşamaya meyilli türk erkeğinin arabası değildir jazz. bu yüzden pek tercih edilmez. eden de barzoluğa hırtlığa basmaz gaza. bilinçli kullanır.
  • sinyalsiz dönüşler, şerit ihlalleri, geçiş önceliği gaspları ve bilimum yurdum insanı öküzlüklerine maruz kaldıkça sonunda patlayıp "honda jazz da, efendilik de yerin dibine batsın" diyerek bir scirocco alıp "artık itlik, apaçilik ve saygısızlık düsturum olacak" demesinden çekindiğim insandır bunlar.
  • çocuk yapmayı çok severler.
  • geçen sene efendi bir adamdan jazz aldım birkaç ay sonra yine efendi bir gence sattım. eee ben de az efendi sayılmam*. yani tespit çok doğru. şimdilerde yine ikinci el jazz bakınıyorum. az çok biliyorum ki sahipleri düzgün insanlardır. bunda ekonomik yakıt tüketim değerlerinin de etkisi var tabi. biraz daha yazarsam piyasa değerini artıracağım galiba. o yüzden burada duralım.

not: az km yapmış 2009 ve üstü i-shift jazz satıcıları ulaşabilir. ilan sitelerine koyduysanız gerek yok mutlaka görmüşümdür. parası değerli biri olarak çok araştırırım zira.