şükela:  tümü | bugün
 • 4 ayrı sürüş programının bulunduğu eğitimlerin verileceği merkezdir. motosiklet ile yeni tanışacak kişilere yönelik olarak hazırlanan kurstan bilen ama daha iyi kullanmak isteyenlere yönelik olarak hazırlanmış eğitimdir. rumeli exhibition centerdaki fuar standlarını ziyaret edip kayıt olduğum ve son derece eğlenceli geçeceğine inandığım eğitim programı olacaktır benim için.
 • katılmak isteyenler ve eğitimler hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler bu siteyi ziyaret edebilirler. http://www.honda.com.tr/…klet/pages/?page=egitim_10
 • honda'ya bağlı çalışan ve dünyada bir çok ülkede şubesi bulunan; ayrıca türkiye sınırları içerisinde, motosiklet eğitimi veren en iyi kuruluştur. çoğu sözde sürücü kursları, motosiklet okulları vb. eğitim kuruluşları kar amacı güderek bu işi yaparken; honda motosiklet eğitim merkezinin asıl amacı, ülkedeki motosiklet sürücülerinin en başta motosikleti tanımasını ve bilinçli ve güvenli araç kullanmasını sağlamak; sürücünün yeteneklerini keşfetmesine ve sınırlarını zorlamasına yardımcı olmaktır.

  ülkemizde motosiklet ve motosiklet kullanımı, forumlardan, internet sayfalarından, dergilerden ve kitaplardan okunarak öğrenildiği için; bu eğitime katılmayıp veya eğitime katılıp ayak uyduramayan bazı bireyler, eğitmenler hakkında saçma sapan yorumlar yapmış olabilirler. doğrusu, her eğitim programındaki eğitmenlerin profesyonel olduğu ve bu işin (yani motosiklet kullanımının ve eğitiminin) uluslarası düzeyde eğitimini aldığıdır.

  şu sıralar eğitim ücretleri, kur başına 200~300ytl arasındadır. her kur iki tam gün sürer ve ücrete ulaşım, yemek, benzin, motosiklet, koruma vb. aklına gelebilcek ve ihtiyacınız olabilecek birçok şey dahildir. bu da motosiklet eğitimi adı altında, sürücünün cebine odaklanmış bir çok kuruluşla kıyaslandığında bedavaya gelmektedir.
 • japonya'da egitim almi$ bilgili egitmenlerin bulundugu mekan.. en azindan benim aldigim yeni ba$layanlar icin olan ilk kurs oldukca faydali; 2 gunde motora nasil binilir inilirden tutun da, viraj acilari, slalomda gaz acma/kapama noktalari, temel egim ve kafa/yon bilgisi vs. ogretiyorlar ve uygulatiyorlar. yani; bmw gibi 500+ ytl'lik kurslarda adami pedrosa yapmiyorlarsa 2 gunde, bu kurs da gayet yeterlidir. sadece sira biraz zor geliyor, internetten yer kapmak lazim erkence.
 • güvenli sürüş 1 eğitimine katılmış biri olarak sıcağı sıcağına izlenimlerim. öncelikle bu eğitimin fiyat performans oranı gayet uygun, 2 günlük eğitim için 280 lira ücret talep edilmekte. taksim ve bostancı' dan servis kaldırıyorlar. eğitim gebze' deki honda fabrikası alanı içinde ki özel hazırlanmış pistte verilmekte. katılımcılar için herşey düşünülmüş. servis, yemek, çay, kahve imkanları mevcut. ilk günün başlangıcında bisiklet üzerinde ki denge kabiliyetiniz görüldükten sonra teorik eğitime geçilmekte sıcak kanlı ve diyalog sever hocalar en temel teorik bilgileri 35-40 dakika boyunca aktardıktan sonra motosikletin yanına geçiliyor. vitesler, gidon, oturma pozisyonu gibi temel seyler motoru çalışmayan motosiklet üzerinde tekrar edildikten sonra vira bismillah diyerek kontağı çeviriyorsunuz. makine orta sehpa üzerinde iken tüm teorik anlatımlar çalışır pozisyonda defalarca tekrar edildikten sonra kendinizi motor üzerinde hareket halinde bulmaktasınız. bu esnada motorun düşmesinden hiç korkmaya gerek çünkü hocanın kendi tasarımı olan motor koruma demirleri hem sürücüyü hem de motoru korumakta. burdan sonra olaylar çok hızlı gelişmekte ve sizde kendinize güven kazanmaktasınız. hazırlanan birbirinden zorlu parkurlar üzerinde çalışmalar devam ediyor. bu parkurlar gerçek yol şartlarında bizim karşılaşabileceğimiz durumlar düşünülerek hazırlanıyor. iki gün boyunca sabahtan akşama kadar motor sırtında eğitim son sürat devam ediyor. eğitimde honda cbf 150 marka motosikletler kullanılmakta. ikinci günün sonunda ise kız gibi bir honda cbf 500 test etmeniz için emrinize verilmekte. eğitim sonunda bisiklete binmekte zorlanan bayanların 500' lük makinelerle slalom yaptığını görmekteyiz.
 • hava şartları ne olursa olsun, yerler karla kaplı olmadıkça eğitime devam eden merkezdir.
 • türkiye'deki güvenli motosiklet sürüşü eğitimi veren az yerden birisidir. hocaları japonya da eğitimci testlerini geçmiş kişilerden oluşur. hocaların sıcakkanlı olmasıyla beraber geyik sever kişiler olması ayrı bir güzelliktir, çünkü bu şekilde ilk başta üzerinizde olacak stresi kısa sürede kaldırıyorlar. eğitim yeri gebze de olduğu için, istanbul içinden iki ayrı noktadan servis kaldırıyorlar. eğitim pistinin asfaltı ise normal caddelerdeki asfalt kalitesinden çok daha öte, o yüzden yağışlı havalarda bile gayet güzel eğitim verilebiliyor. eğitim alabilmek için ehliyet sahibi ya da motor ya da motor korumalarına sahip olmanıza gerek yok. size motor kullanmak için neye ihtiyacınız varsa orda veriyorlar zaten. pistin potansiyeli daha fazla kişiyi kaldırmaya müsait olsa da genellikle eğitimleri 8 kişiyle yapıyorlar o yüzden de eğitim tarihleri erkenden rezerve ediliyor, elinizi çabuk tutmanız faydanıza. verilen her molada dilediğiniz kadar çay kahve servisinden faydalanabiliyorsunuz. yemek saati ise fabrikanın yemeklerinden yiyorsunuz, fakat japon yemeklerini merak ediyorsanız, yemekhane de japonlar için çıkarılan yemeklerden de almanıza ses çıkarmıyorlar. ilk iki seviye eğitimlerinizi honda cbf 150 üzerinde yaparken sonraki daha üst seviye eğitimler için honda cbf 250 ve 500 modellerini kullanıyorsunuz. büyük ihtimal yamuluyorumdur ama en son seviye eğitim için kendi motorunuzla gitmenizin daha iyi olacağına dair laflar edilmişti diye hatırlıyorum.

  eğitimler gerçekten yorucu oluyor. sizi sürekli limitlerinize kadar zorluyorlar. ilk başta bir türlü beceremediğiniz s çizmeyi (slalom değil) verilen 10 dakikalık aradan sonra nasıl becerdiğinizi anlayamıyor ama inanılmaz keyif almaya başlıyorsunuz. özellikle ikinci gün sabahı ilk yapacağınız şeyler, bir önceki günün son yaptığınız çalışma olunca ve dün ıkına sıkına aldığınız o virajları ikinci gün sabahın köründe gözünüz kapalı almaya başladığınızı farkedince keyfiniz daha da artıyor. kış da olsa yaz da olsa gerçekten terliyceğiniz kesin.

  tabiki ilk başlangıç eğitimini aldıktan sonra, "hacım tamamdır artık asfaltı ağlatabilirim" diye yanılgıya kapılmayın, zaten bunu kursta eğitmenlerde dile getirecektir. bu aldığınız eğitim başlangıç içindir, daha bol bol pratik yapılmalı, kişi kendini hazır hissedince trafiğe çıkmalıdır.

  motora hiç başlamamış ama nerden başlıycağınızı bilmiyorsanız ya da motoru kullanmayı kendi kendinize öğrendiyseniz kesinlikle burdan eğitim almanız kendiniz için güzel bir olaydır.
 • iki günün sonunda evire çevire dayak yemiş gibi olduğum eğitim merkezidir.

  gs1'e gitmek isteyenler için bir kaç tavsiye vereyim:

  1- honda'nın fabrikası'na servisle değil de kendi aracınızla geleceksiniz, gelmeden evvel haritadan falan tam olarak nerede olduğunu öğrenin. gerçi adamlar bir gün önceden size mail atıyorlar yolu kolay bulabilmeniz için. o maili güzelce okuyun. gerekirse çıktısını alın. ''gebze ne kadar karışık olabilir ki?'' demeyin. öyle saçma kavşaklar ve dönüşler var ki, neresinden gireceğinizi karıştırıyorsunuz.

  2- ilk gün kısa bir tanışma oluyor. herkes ''neden motor?'' sorusunu cevaplıyor bi nevi. burada eğitimin kalan saatlerinde kendisiyle fazla muhattap olmak istemeyeceğiniz insanlar hemen kendini belli ediyor. o yüzden cevapları dikkatle dinleyin. götünü daha seleye koymamış ama 1000'lik motosiklet almayı düşünenler mi dersiniz, motosikleti kendini kendisine değil de başkalarına ispatlama amacı güdenler mi dersiniz, motosikletin felsefesiyle hiç bir alakası olmadığı 100 km öteden belli olan insanlar mı dersiniz; hepsi var. onlardan özellikle pistte uzak durun. yemekhanede birlikte yemek yiyeyebilirsiniz, bi sakıncası yok.

  3- kısa bir ''motosiklet nedir, ne değildir?''in ardından piste çıkıp çalışmaz durumdaki motorları yanınızda bir kaç tur taşıyacaksınız. vücudunuz yeterince hamsa, bilmem kaç yüz kiloluk motosikleti devirmemek için epey bir güç sarfedeceğinizden kollarınızın falan titreyecek duruma geleceğini garanti edebilirim. o yüzden mümkünse, eğitimden önce bir kaç hafta egzersiz yapın. oraya yumuşacık yataklarınızdan kalkıp gelmiş bir prens/prenses edasıyla giderseniz eğer, bir prens/prensese yakışmayacak kadar ağır küfürleri bol bol kullanmak zorunda kalabilirsiniz. misal: ''hay senin gibi motorun egzosunu sikeyim!'' gibi. bakın. hiç yakıştı mı? yakışmadı.

  4- eğitmenlerin dediklerini bire bir dinleyin. adamlar ne söylüyorsa aynısını yapmaya çalışın. korkmayın. pist son derece güvenli. en fazla bi yerinizi incitirsiniz. daha ciddi bir şey olmayacaktır. eğitimciler bazen japon kültüründen fırlamışçasına biraz sert ve otoriter davranabiliyorlar. özellikle bir şeyleri ciddi anlamda yanlış yaptığınızda bağırıp çağırabiliyorlar. sakın alınmayın. kızmayın. moralinizi bozmayın. onlar orada güvenli bir şekilde motosiklet kullanmanız için çaba harcıyorlar. sonunda not alacağınız bir sınav olmayacak. sınavınız yolda motosikleti kullanırken hayatınıza karşı olacak ve motosiklet kullandığınız müddetçe sürecek.

  5- eğitmenin kullandığı motosikletin arkasına binecekseniz eğer, dikkat edin. zira kendisi cbf 1000 olup son derece deli hareket etmektedir. sağ elinizle arkadaki demiri sımsıkı tutmanız söyleneceği için tutun tabi ama benim kadar sıkı tutmayın. bileğiniz incinebilir.

  6- genellikle fazla beceriksiz değilseniz eğer, ikinci günün sonunda cbf 500 veriyorlar bir kaç tur atmanız için. o yüzden ''bi tur versene?'' demekten çekinmeyin. cbf 150'den sonra bineceğiniz bu motosiklet, daha önce bu cc'de bir motor kullanmadıysanız eğer çok zevkli gelecektir. siz yine de fazla gaza gelmeyin. bir gün onlardan da kullanırsınız. bi yere kaçmıyorlar.

  7- ekipmanlarınızı yanınızda götürün. eğitim merkezinde sevmediğim tek şey, verilen ekipmanlar oldu. dizlik, dirseklik, eldiven ve kask gerçekten çok tırttı. mümkünse kendi pantolonunuzu ya da dizliğinizi, yazlık montunuzu, eldivenlerinizi, botlarınızı götürün. kaskınızı götürmeseniz daha iyi olur zira olası bi düşme durumunda kaskınız asfalta çarpacağı için artık kullanılamaz duruma gelebilir. bırakın oradaki kasklar çarpsın.

  8- mevzubahis pist, son derece geniş ve ağaçsız bir alan olduğundan güneşin altında cayır cayır yanmaya hazır olun. güneş yoksa eğer, bu defa da baya bir üşümeye hazır olun. bu yüzden yanınızda bir t-shirt, bir sweatshirt ve yazlık motosiklet montunuz olsun. bi de mutlaka güneş gözlüğünüzü de götürün. yüzünüz için güneş kremi falan da olursa tam süper olur.

  9- son olarak, eğitimin tadını çıkarın.

  iyi eğlenceler.
 • motosiklet kullanmaya başlamak için doğru yer. gs 1 eğitimi başlangıç için çok iyi, eğitmenler de çok başarılı. burada geçirdiğim 2 günün sonunda öğrendiğim şey; "motosiklet baktığın yere gider". hakkaten öyle ama lan. baktığın yere gidiyor alet. çok kolaymış:)

  not: yaz aylarında gidecekseniz kesinlikle uzun kollu giyinin, koldaki amele yanıkları canınızı yakmasın sonra. güneş gözlüğü de olmazsa olmaz.
 • ferco motor da benzer şekilde temel motosiklet ve ileri seviyelerde motosiklet eğitimi veriyor. fiyatları daha pahalı (temel sürüş eğitimi 324 tl) ama sanırım bu sayede haftasonu eğitimi için yer bulma ihtimaliniz daha yüksek.