şükela:  tümü | bugün
  • 2016 tasarımı ile ağlatmaktadır, parmak ısırtmaktadır.

ek2

bu arada nc 750x ile farkına gelecek olursak: tek fark 15 cm boyunda yüksekliktir. 750x 15 cm'lik farkıyla uzun boylular için 750s'ten daha uygundur, başka bir fark yoktur.

edit: her iki modelin de -750s ve 750x- dct isimli ayrı modelleri bulunmaktadır. dct modellerinin farkı ise, sol altta vites pedallarının bulunmaması -vites değişimi sol elciğe alınmış-; bununla birlikte otomatik vitese geçirilebilmeleridir.
  • vay arkadaş hiç tutmadı bu motor türkiye’de. 2018 bitecek, hakkında daha ikinci entry’yi ben giriyorum.
    oysa dünyada epey bir satış rakamına ulaşmış.

dct olmayan versiyondan bahsediyoruz elbette. yani manuel olanından.

nc750s “efendi” bir motor. ön kaldırma, stoppie gibi atraksiyonlar yapmaz. kitapçıkta maksimum 195 km/sa hıza ulaşabildiği yazıyor ama gerçekte elbette bundan biraz daha yavaş. boş ağırlığı bile 217 kg. alışık olmayan adama zorluk çıkarabilir.

ön kaldırmaya gelmez dedim ama 5,5 saniyede 0’dan 100 km/sa hıza ulaşır. stoppie’ye gelmez dedim ama zaten abs olan bir motorsikletin bunu yapmaması gerekir. üstelik ön arka kombine fren de var. bunların hepsi güvenlik demek.

tork 750 ilk bir motordan bekleyeceğiniz düzeyde. birçok insanı üzecek ve uzak durmasını sağlayacak mevzu ise devir kesici. alet 6500 devirde kesiciye giriyor. bu yüzden bildigin araba gibi kullanılıyor. düşük hızla giderken zırt pırt vites değiştirmek gerek.

kotu özelliklerini özetlersek: devir kesici çok erken giriyor, maksimum hız düşük, 0-100 hızlanma bir çok 600lükten geride ve tüm bunlar eşek ölüsü ağırlıkla paketlenmiş.

iyi özelliklerini de sayalım ki haksızlık etmiş olmayalım. motorun ağır olması yol tutuşu demek. güzel lastiklerle rahat rahat kıvrılıyorsunuz. devir kesici erken çalışıyor ve maksimum hız düşük ama şehir içinde bile 3,5 lt/100km gibi inanılmaz yakıt tasarrufu var. abs ve kombine frenler güvenliği artırıyor. yakıt deposunun olmasına alışılan yerde kask sığabilen bagajı mevcut. tork ciddi anlamda tatmin edici. artçı ve bagaj yüküyle rampada güvenle sollamaya çıkılabiliyor. arka ve yan bagajlar takıldığında kötü görünmüyor.

jack of all trades, master of none bir motordur. uzun yolda bu işin ustası motorlar gibi rahat değildir. şehir icinde de insani yorabilir. ama iki kullanım türünde de kötü diyemeyiz.

euro 4 standartları gereği egzoz sesi epey düşüktür. düşük devirli kullanım nedeniyle özel egzozlardan da randıman alınamaz diye tahmin ediyorum. guvenlik ya da serserilik gereği motosikletini bağırtmak isteyenleri yarı yolda bırakabilir.

30-35 yasında, kanıtlayacak bir şeyi olmayan, adrenalin yerine işlevsellik isteyen, şehir içi yoğunluklu ama zaman zaman şehir dışında motosiklet kullanacak arkadaşlara tavsiye ederim.