şükela:  tümü | bugün
  • avrupa'nın en iyi scooterları arasında gösterilen pcx serisinin 150 cc'lik versiyonu. daha önce ülkemize gelmemişken 2014 haziran itibari ile satışa sunulmuştur. pcx ailesinin yeni makyajlanan kasasıyla satışa sunulan makinenin değişikliklerini özetlemek gerekirse kasası değişmiş, ön farklar tamamen led olmuş ve led çerçeve de eklenmiş, sele tamamen baştan dizayn edilmiş, eldiven gözü su şişesi alabilecek kadar genişletilmiş ve çakmak adaptörü içerecek şekilde tasarlanmış (12v), daha güçlü bir akü konmuş ve idling sisetemi açıkken aküyü kontrol edip enerji düşükse kendini devre dışı bırakacak bir sistem eklenmiş. fransa'dan gelen talep sebebi ile 4lü selektör eklenmiş, aracın boyutları değiştirilmemesine rağmen bagajı genişletilmiş ve seleyi açık tutan bir kilit sistemi eklenmiş, benzin deposu 5.4 litreden 8 litreye çıkarılmış, üzerinde 'kaymayı engelleyen özel bir maddeden üretilmiş' dunlop lastikler ile gelir olmuş (maalesef türkiye'ye ırc ile geldi). daha önceki pcx modellerinde olduğu gibi yine herşeyi bize pahalı sunmayı, sivrisinekten yağ vergisi almayı görev edinen devletimiz sayesinde yine korkunç telsiz vergilerinden ötürü alarm sistemi (kumandasından ötürü vergileme fırsatını buldukları için çakma şansını kaçırmamışlar) yurdumdaki modellerde bulunmamaktadır. kullanılan led ışıkların ve bu lastiklerin etkin yakıt tüketimine %70 katkısı olmuş. ve hepsinden önemlisi gösterge kadranına saat eklenmiştir! motorun karbon salınımı daha da düşürülmüş, doğa ile dostluğu pekiştirilmiştir.

motor şu 5 renkte satışa sunulmuştur:
    beyaz
    siyah
    gümüş
    kırmızı
    füme (bronz)

(bkz: honda pcx)
  • satışa sunulduktan 2 hafta sonra 250 tl zam görmüştür. bu pcx enteresan motor, ilk alanlar 1-2 yıl sonra ikinci elini aldıklarından 1000 - 2000 tl pahalıya satıyor, bedavaya binmiş oluyor. ikinci el piyasası muhteşem bu aletin.
  • trafikte sıkça karşılaştığım ve tipini beğendiğim bir scooter. fiyat performans açısından mantıklı bir araca benziyor. honda olması da ayrı bir avantaj. biraz daha cesaretim olsaydı araba yerine bu tarz bir motoru kullanmayı çok isterdim ama istanbul özellikle motor için çok tehlikeli.
  • 2500 km sonrasında hakkında şunları söyleyebilirim. üzerindeki lastikler, esnafın toz kalkmasın diye eliyle yere serptikleri suyu gördüğünde bile inanılmaz kayıyor. yağmura yakalandığım dönemlerde bildiğin virajlarda drift atıyordum. millet karizma yaptığımı sansa da aslında driftle beraber benim de götüm atıyordu kontrolu kaybetmemek için. 1000 km'deki ilk bakımda hemen lastikleri değiştirdim. alet güzel hızlanıyor, şehir içinde atik, bir boşluk gördünüz mü hemen yapıştırıp kaçmak mümkün. 112 km'de hız sabitleyicisi devreye giriyor. daha çeyreğe yakın açmadığınız gaz bile olsa elinizde alet o noktada duruyor. hatta durmaktan da öte, motor bırak gidicem diyor hız kesici sus otur yerine diyor ve siz ritmik bir şekilde ileri geri ileri geri oluyorsunuz motor üzerinde. bagajı cidden büyük. yani ne market alışverişleri, laptoplar, çantalar sığıyor ben bile her seferinde şaşırıyorum. dengeli bir alet, gidondan elinizi çekseniz bile milim kaymıyor. virajlarda ne kadar yatarsan yat güven veriyor (yeni lastiklerle tabi). arka fren disk olmadığı için patates. allahtan ön fren ile kombo yapmışlar da arkayı sıktığınızda %30 oranında ön de kendiliğinden sıkılıyor ve bu kötü frene rağmen inanılmaz dengeli ve seri duruyor. aleti tanıyabilmek için çok fazla panik fren yaptım ve inanılmaz kısa mesafelerde durabildim. bir kere de yağmurda, trafikte, artçılıyken sinyalsiz önüme kıran bir minibüste panik fren deneyimledim. ıslak zemine ve hızlı olmama rağmen lastikleri bağırtarak da olsa kısa mesafede tehlikesizce durabildim. çakmak adaptörü 12v olduğu için telefonları bilgisayardan ve hatta zaman zaman orjinal şarjlarından daha hızlı şarj ediyor. start-stop yakıt tasarrufu sağlamasının ötesinde güzel bir oyuncak gibi. kafayı dinliyorsunuz sessizlikte. gaza dokunur dokunmaz motor çalışıp fırlıyor, motorun durduğunu bu yüzden anlamıyor kimse. bazen tam motor kendini durduğu an ışık yanabiliyor o durumda bi tık geç çalışıyor. siz tabi gazi verip ayaklarınızı yerden çektiğiniz için mal gibi durabiliyorsunuz havada asılı. artçılı performansı da gayet dengeli, yokuşlardaki performansı değişmiyor. sadece gaz oranları ve fren miktar/mesafeleri artçının kilosuna göre farklılık gösteriyor her motorda olduğu gibi.
    bir scooter için yakışıklı, dikkat çekici bir alet. 150cc'lik scooterlar arasından fiziği ile sıyrılsa da onların yanında pahalı bir alet. ben çok eğlenerek sürüyorum şehir içinde. bu yönde bir beklenti ve bütçesi olanlara, vitesli motorunu şehir içinde kullanmak istemeyen, kenara koymak isteyenlere öneririm.
  • yeni honda pcx ile arasındaki tek farkın motor hacmi olduğu scooter. donanım olarak birebir aynı olan bu iki motosikletten, bugün itibarı ile 900 lira fark talep edilmekte. aradaki 25cc farka değip değmeyeceği size kalmış.
  • her kaskın sele altına sığmadığı bir scooter.

ben de motorumu almadan önce günlerce internet üzerinden araştırma yapmış kafama takılan şeylere yanıt aramaya çalışmıştım fakat 150'lik pcx hakkında çok da fazla bir şey bulamamıştım.
    150'lik pcx almak isteyen kardeşim, motoru alınca seni unutmadım. bu yazım sana. yalnız pcx 150 benim ilk motor tecrübem o yüzden yazdıklarım sadece fikir vermeli.

evet. motorla ilgili aklıma gelen şeyleri olumlu/olumsuz lök diye bırakıyorum.

- - - - - - - - - - - -
    gelen birkaç mesaj üzerine yazıyı düzeltmem gerekti. sağlıklı bir araştırma yapmadan böyle bir yazı yazdığım için hem size hem bana ibret olması adına yazıda oynama yapmadan altına eklemeler yapacağım. okey les gov
    - - - - - - - - - - - -

- full face kaskların kimisi sığmıyor arkadaş. en güzeli motorla birlikte gidip istenilen kaskın sığıp sığmadığını denemek. kaskı koyduğunuzda hala zincirinizi, yeleğinizi, eldiveninizi koyacak yeriniz oluyor (tabii biraz sıkıştırarak).

- artçıyla birlikte sürüldüğünde amortisörlerden garç gurç ses geliyor. ilk başta lastiğin çamurluğa sürttüğünü ya da kayışın bi yerlere dokunduğunu düşündürtebilir ama servis çalışanları süspansiyondan geldiğini söylüyor. serviste hallederler diye düşünebilirsiniz ama o konuda yapabileceğimiz bir şey yok diyebiliyorlar. 150'liklerin hepsinde böyle bir ses olduğunu söyledi servis çalışanları. bence bu sesin gelmesi normal değil. bilemiyorum.
    - - - - - - - - - - - -
    sanıyorum sadece benim alette böyle bir sıkıntı var. bu sesin normal olmadığı konusunda herkes hemfikir. bu motordan kullanan yazar arkadaşlar böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını söyledi. anlaşılan servisteki çalışan arkadaş sağ olsun başından savmış beni. izmir'deki yükseliş honda bayiinden motor alacak olan arkadaşlar servis konusunda biraz daha yırtık olmaları gerekiyo anlaşılan. ben pek üstelememiştim açıkçası.
    - - - - - - - - - - - -

- motorun maksimum çıkabildiği hız 110. 110'dan sonra hız kesici devreye giriyor. zaten motor o hızlarda hiç sağlıklı gitmiyor. 110'a ulaştığımda "ölücem herhalde şimdi" dediğim çok oldu. 80'e kadar motor gayet güzel gidiyor.
    - - - - - - - - - - - -
    kadranda son hız 110 olarak görünüyor fakat gerçek değerin bu olmadığı hakkında bir mesaj var. 5-10 km'lik küçük oynamalar olabilir. ama dediğim gibi kadrandaki son hız 110.
    yaşadığım panik benim tecrübesizliğimden kaynaklı arkadaşlar. aslına bakarsanız ilk zamanlardaki gibi de gerilmiyorum son sürate çıktığımda ama dediğim gibi ben hala aletin 80 km'lik hıza kadar olan sürüş konforunu 80'den sonra aynı şekilde gösterdiğini düşünmüyorum.
    - - - - - - - - - - - -

- üniversite yıllarımda okula bisikletle gidip geliyordum yani yalnızca çocukken binip bırakmamıştım iki tekeri, o yüzden iki tekerlek üzerinde kendime çok güvenirim ama bu alette yanlış yaptığım bir şeyler var. virajlarda çok ama çok dikkatli dönmek gerekiyor. birçok defa "sanırım şimdi virajı alamıycam ve motoru heder edicem" dediğim oldu.
    - - - - - - - - - - - -
    işte bunlar hep motoru nasıl kullanacağını bilmemek.. ben biraz kendime güvenim biraz da şansım sonucu şimdiye kadar bir tehlike yaşamadım ama yine de bir eğitim almak gerekli anlaşılan. şansı fazla zorlamamak gerekir. motosiklet kullanmak çok ciddi bir iş.
    - - - - - - - - - - - -

- zıplatıyor ama ne zıplatmak. ölümüne sekiyorsunuz. çukurlarda kendinizi kaybediyorsunuz. ama sanıyorum sekme, zıplama konusunda sanki artçıyla biraz daha kendini buluyor motor ama artçı binince de dediğim gibi rahatsız edici ve motor için normal olmayan sesler geliyor.
    - - - - - - - - - - - -
    sanıyorum bu da süspansiyonda yaşadığım sıkıntıyla alakalı bir durum. kanaatimce süspansiyon ne kadar iyi olsa da tekerlek boyutunun küçüklüğü çukurlu, engebeli yollarda yaşanan sekmedeki en büyük etken - dedi cahil adam. :p
    - - - - - - - - - - - -

- arabayı mümkün olduğunca debrijayın anasını ağlatarak ama konforlu bir şekilde sürmeyi severim. bu alette o konforlu sürüşü şimdilik yakalayamadım. hala kafamı tutamayacak şekilde ani kalkışlar veya gaz kesmeler yapabiliyorum. yumuşak sürebilmek için biraz kadife bilekli olmak lazım. sonra artçı niye devamlı kafa atıyo demeyin.
    - - - - - - - - - - - -
    tecrübesizlik
    - - - - - - - - - - - -

- kimi zaman arkadaşlarım kullandı ben artçı oldum. ayaklıklar çok tırt geldi. kullandıkları materyalin kalitesizliği midir bilemiyorum ayaklarım devamlı kaydı. bir de ayaklıklar sürücünün bacaklarına yakın; sürücü, ayaklarını yere koyduğunda artçının ayakları sürücünün bacaklarına değebiliyor.
    - - - - - - - - - - - -
    ayak kayması giydiğim ayakkabının tabanıyla alakalı olabilir. doğru söylüyolar. yine mal çıktım. ama ayaklıklar sürücüye çok yakın o konuda haklıymışım, yani yine süperim.
    bu arada giydiğiniz ayakkabının tabanı gerçekten önemli, mümkün olduğunca düz tabanlı bir şey giymemeye özen gösterin, lambalarda vs durduğunuzda aman diyeyim ayağınız kayar bi şey olur. taklaya gelmeyin.
    - - - - - - - - - - - -

- motorun ağırlığı 130 kilo. gayet rahat bir motor.

- 1.82 boyundayım ve motorda boyumun hiç sırıtmadığını aksine gayet yakıştığını söylüyorlar. bilmiyorum... iki ayağımın üzerinde rahatça durabiliyorum. fakat 1.63'lük ablam bindiğinde parmaklarının ucunda duruyor. alet kısa boyluları biraz zorlar gibi.

- siyah bu motora bence en yakışan renk. hatta simli siyah. ama hiç de genç kız işi gibi durmuyor. yakınına geldiğinizde simlerini fark ediyorsunuz. füme rengi sanıyorum honda'nın sitesinde görünmüyor ama bayiilerde 150'lik füme rengi pcx'ler de var. füme de siyahtan sonra düşünülebilir. beyazı çok dede işi, soluk bordo rengisi ise çok tırt.
    - - - - - - - - - - - -
    serviste 125'lik soluk bordo rengi kullanan bi abi motorunun rengini çok beğendiğini söylemişti, ben de kırılmasın diye "hıhım çok hoşmuş" dedim ama hakkaten tırt yani. özür diliyorum.
    - - - - - - - - - - - -

- 125'liklerden farklı olarak bu aletin kendi orta ayaklığı var. o kadar da farkının olması lazımdı... 25 cc için mi ekstradan bin lira verdik ulan?
    - - - - - - - - - - - -
    yeni model 125'lerde de orta ayaklık varmış. kınıyorum kendimi.
    - - - - - - - - - - - -

- torpidoda çakmaklık bulunuyor. motorunuzla gezerken telefonunuzu şarj edebilmek harika bir şey. fakat çakmaklık kapağa çok ama çok yakın. o nedenden dolayı mümkün olduğunca küçük bir usb çakmaklık bulmanız gerek, onu da kask gibi denemeden almayın. bir de telefonunuzu torpidoda koruması için güzel bir kılıf alın. siz yolda o küçücük çukularda zıp zıp zıplarken telefon torpidoda neler yaşamasın...
    - - - - - - - - - - - -
    yine süperim.
    - - - - - - - - - - - -

- genelde 70 km hızla kullanıyorum fakat kimi zaman 100'e de çıkıyorum kimi zaman fıtı fıtı 50'yle gidiyorum. 100 km'de 2.1-2.3 lt arası benzin yakıyor. 8 litrelik depoyla dünyaları geziyorsunuz hem de 30 küsür liraya.

- start-stop olayı biraz lüzumsuz geldi. yalnız çalıştırabilmeniz için motoru biraz sürmeniz gerekiyor. sanırım motor ısındıktan sonra çalışan bir sistem. her neyse, canım sıkıldığında değişiklik olsun diye açıyorum. aküye gereksiz iş binmesin diye kapalı tutuyorum.
    - - - - - - - - - - - -
    akü, %50'ye geldiğinde start-stop'u otomatik olarak devre dışı bırakıyormuş yani aküyü bitirme gibi bir derdiniz yok bu şekilde fakat yine de ne bileyim, yani..
    - - - - - - - - - - - -

- lastikleri irc ve yaz boyunca değiştirmeyi düşünmüyorum. abartıldığı kadar da kötü değil ama tabii virajlardaki o dengesizliklerde kendisinin de etkisi olabilir. lastiklerine güvenmiyorum o nedenden dolayı çok ama çok dikkatli kullanıyorum, sığır gibi dengesiz bir noktada gazı köklerseniz eminim bir çok lastik patinaj çeker. kış performasını bilemiycem ama yaz için yeterli görünüyor.

- ayak koyulan kısmın yukarı doğru da çıkması 1.82'lik adam için pek bir şey ifade etmiyor. benim için pek rahat bir oturuş sunmuyor.

- led farlar gerçekten çok etkileyici duruyor. sanıyorum 125'liklerde led far yok. tıhhh.. yaaaani....
    - - - - - - - - - - - -
    yeni model 125'liklerde de led far varmış. evet..
    - - - - - - - - - - - -

- evet motorun fiyatı 8.500 lira ama sanıyorum bir 400 lira da ruhsat, sigorta ve plaka için gidiyor. şu an için ne kadar ödediğimi hatırlayamıyorum ama yaklaşık olarak 300-400 lira ekstradan gidecek, bilginiz olsun.

- - - - - - - - - - - -
    - frenleri söylemeyi unutmuşuz, ama çok da söylenecek bir şey yok. trafikte motorunuzu sağlıklı kullanırsanız sağlıklı frenlemeyi alırsınız. panik fren yaptıracak bir durumla karşılaşmadım, fakat boş yollarda birkaç defa denedim, sanki biraz daha iyi olabilirmiş. efendi efendi kullandığınız sürece sizi sıkıntıya sokmaz.
    - - - - - - - - - - - -

bir de arkadaş yıllarca araba kullandık, park yeri ararken divane aşık gibi döndük dolandık ama şu motorda en küçük kuytuya köşeye sığabilmek çok ama çok harika bir şeymiş. bunu da söylemek istedim.

kısaca: şehir içinde çok ucuza her yeri dolaşayım, yeri geldiğinde 3-4 poşetlik küçük market alışverişlerimi rahat rahat taşıyayım, eli yüzü düzgün bi alet kullanayım diyorsanız kesinlikle düşünülmesi gereken bir motor.

aklıma gelenler şimdilik bunlar sözlükcüm. öpüyorum sözlükcüm. tammam sözlükcüm. oldu, aleyküm selam. oldu... hadi... tammam...
  • https://honda.com.tr/…osiklet/scooter/pcx-150-2015/

tanım : sıfırı ile ikinci eli arası pek fiyat farkı olmayan motorsiklet.
  • dün itibari ile tekrar zam gelmiş motordur. güncel fiyatı 300 tl zam ile 8.800 oldu.
    bu motorla zarar etmek imkansız.
  • güzel motordur ama alt üstü scooterdır. ihtiyaç fazlası para yoksa dokuz bin liraya değmez. üzerine biraz daha koyulup çok daha güzel maxi scooterlar alınabilir. tasarımı çok güzeldir ama bana göre en güzel scooter ;

(bkz: kawasaki j300)

edit : şu an param yetmediği için alamıyorum , param olsa ben de alırım. umarım buraya güzel bir edit 2 gelir.
  • geçenlerde arkadaşımın motorunu kullandım. motor. sürüş keyfi yüksek. kalkışlarda nefessiz kalkıyor. vitesi olmadığı için durmaksızın hissedilen yüksek akselereasyonu kısaca ivmelenmeyi hissedebiliyorsunuz. 1.6 litre hacimli araçlara rahatlıkla kafa tutabilmekte.

uzun yolda ise 40 km kadar şehir dışı kullanmışlığım var. gerek düz yolda seyreden trafikte gerekse yokuşlarda hızlanma konusunda başarılı. led farları sportif ve şık detay katmış. frenleri güven verse de lastikleri tartışılabilir. uç performanslarda ya da yağmurda test etme şansım olmadı.

start stop sistemi var eme bence gereksiz. zaten km'de 10 kuruş yakıyor. sistemin maliyeti motorda kendini amorti eder mi dersen sanmıyorum.
    ayrıca şahsi fikrimce söylemeliyim ki bu motora yakışan renk siyah duruyor.