şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni projem. filmlerin dürüst özetleri. misal:

  star wars: episode 7 the force awakens
  uzayda bir kadın (rey), bir zenci (finn) ve bir yahudi (poe), baskıcı güçlerin ordularına karşı cinsiyet, ırk ve inanç ayrımcıığı ile ilgili politik mesaj verme gündemi olmayan bir savaşa girer ve baskıcı güçlerin yönetim kadrosu şımarık ve nevrotik millenniallardan oluştuğu için bu savaşı kazanırlar.
 • arrival

  uzay-zamanın kumaşını bükebilmek de dahil olmak üzere akıl ve hayal gücünün ötesinde bir teknolojik gelişmişliğe sahip uzaylı bir ırk ya da milyonlarca yıl geleceğin insanları, dünyamıza iletişim kurmaya gelirler. ama yanlarında hiçbir iletişim kurma aracı yoktur. aslında hiç de bizim derdimiz olmayan bu iletişim sorununu çözmek daha kendi ailesel sorunları ile baş edemeyen vasat bir insana kalır.
 • split

  fiziksel gelişimlerini tamamen tamamlamış ve fiziksel güçlerinin doruğundaki yaşlarda, hiçbir sağlık sorunu ve/veya fiziksel engeli olmayan boylu poslu 3 genç kız, tükürerek rahatlıkla boğabilecekleri ve eser miktarda dahi güvenlik önlemi almayan, tıfıl ve yarım akıllı bir şizofrenin tutsaklığından kaçmamaya karar verirler. sonra tıfıl şizofren kurşun geçirmemeye karar verir. kızlardan birinin gözleri çok güzeldir.
 • star wars: episode 8 - the last jedi

  beklenti ve sorumluluğun büyüklüğü karşısında senaristlerin ...tü yeni bir star wars senaryosu yazmaya yemez. bu durum karşısında yetersiz, beceriksiz, korkak ve kötü niyetli senaristler; çalıştığını bildikleri bir senaryoyu uyarlayarak "risk almamayı" yöntem olarak tercih ederler ve star wars episode iv - a new hope'un senaryosunu, obi-wan kenobi yerine luke skywalker'ı koyup, bikaç da ufak değişiklik ekleyip episode 8 olarak yedirmeye kalkarlar. ufak olduğunu düşündükleri değişiklikler filmi star wars olmaktan çıkarır ve ve filmi serinin geri kalanında bağımsız vasat bir fantazi-kurgu filmine dönüştürür. entelektüel yollarla hiçbir şekilde kazanma şansı olmadığını anlayan senaristler, erkekleri kadınları ve onların bilgeliklerinin derinliğini algılayamayan yüzeysel varlıklar olarak resmederek belki feminiklikten puan toplarız gibi siyasi dertlere düşerler.