şükela:  tümü | bugün
 • halen yılbaşı kutlamasını noel kutlaması şeklinde yansıtmaya çalışan troll
  çam ağacı süslemek batı kültürünün dayatmasıymış,
  troll bilmez ki 18yy'ın sonlarında çam ağacı süsleme avrupada görülmeye başlanmıştır. ağaç süslemenin kırım'dan avrupa'ya geçtiği düşünülmektedir. ağaç süsleme ortaasyadan gelme bir türk geleneğidir. yani gelenek dayama konusu var ise bu dayamayı biz yapmışız.

  ayrıca islam farklı kültürleri allah'ın ispatlarından biri olarak gösterir ve kültürel geleneklerin islam ile çelişmiyorsa korunmasını emreder.
  türkler nevruz'da ağaç süsler, gök tanrıya verdikleri bereket için şükrederken, aynı anda ağaca dileklerini çaputlar ile bağlardı.

  günümüzde kimse ağaçtan birşey istememektedir, dua'ların tek adresi eşşiz yaratıcıdır.

  diğer yandan 1 ocak'ın hiristiyanlık ile alakası yoktur, hz.isa'nın doğumundan yıllar önce belirlenmişti. ancak ölçüm hatası sonucu yanlış belirlenen bir tarihti.
  türkler baharın gelmesini yeni yıl sayar iken, roma'lılar en uzun gecenin yaşandığı geceyi, yani artık gündüzlerin uzamaya başladığı günü yıl başı kabul ettiler. buna gece ile gündüzün savaşı derlerdi. ancak bu tarihi yanlış hesaplamışlardı, 21 aralık'ı 10 gün yanlış ölçmüşler.
  noel bayramı ise katoliklerce 25 aralık'ta, rus ortodokslarca 15ocak'te kutlanır. takvim ile alakası yoktur, birkere ocak ayının esas manası başlangıçların tanrısı manasına gelmektedir.

  müslüman yılbaşı kutlayarak, ağaç süsleyerek dinine zarar vermez,
  ama müslüman yalan söylerse, iftira atarsa, hırsızlık yaparsa, kul hakkı yerse, ruhban sınıfı oluşturursa din'e zarar verir. islam'ın şartları açık nettir. mecedeslerle gezen, meslekleri olmayan kişilerin islamda yeri yoktur. her peygamberin bir mesleği vardır, ekmeğini o şekilde kazanmıştır, din - ticaret asla karıştırılmamıştır. mercedeslerle gezenlerin mesleği gelir kaynağı ne?
 • (bkz: engelle geç)
 • türkiye, türkiye cumhuriyeti ve laiklik düşmanı aktroll. menzil cemaati'ne toz kondurmadığına göre ya kripto, ya fetö sempatizanı ya da o menzilde bir gerici.
 • aktroll. engelleyip geçiniz.
 • gerizekalı trol.
 • insanları siz-biz diye ayrıştırmayı pek severek suç işleyen büyük bir haysiyetsiz bölücü. sözlük yönetiminin doluşturduğu sayısız hainden yalnızca biri.

  bu arada dikkatinizi çekerim: sağa sola hakaret eden bu ve bunun gibi dallamaları hep belirli bir kesim anında şukular, favoriler vesaire. yaptıklarının organize bir iş olduğu aşikar. çaylaklar arasında da bolca var. ilerleyen dönemde bu çaylakların da yazar yapılmasıyla sayıları sözlükte artık çoğunluğu oluşturacaktır büyük olasılıkla.
 • bu akyalayanların çalışma sistemi de iyice anlaşıldı. kendilerinden birileri sözlükten uçurulunca bu taşların altında saklanan başka troller açığa çıkarak ortaya çıkan boşlukları doldurmaya çalışıyorlar. bu sabah mrtcevik denen kuduz it uçuruldu şimdi de "honeyyybadger" ve "bir gurultu aninda" nickli akitler başlık sıçmaya başladı. sözlük öyle bir hale geldi ki her hafta yeni bir cumhuriyet ve atatürk düşmanı akköpek tanıyorum.
 • yazdıklarından aile geçmişinde istiklal mahkemesi izleri olduğunu düşündüğüm yazar.
  (bkz: engelle)
  (bkz: başlıklarını engelle)