şükela:  tümü | bugün
 • pekin'in dongcheng semtinde bulunan, dünyanın en "ortaya karışık" çarşısıdır. avm boyutunda bir çerçi dükkanı da denilebilir.

  hafta sonu iyi vakit geçirmek için uygun bir yerdir. turistler tarafından da epey rağbet görür. resmi ziyaret ve iş için pekin'e giden yabancı heyetlerin seyahat programlarına da mutlaka konulur.

  dışarıdan bakıldığında, pek albenisi olmayan, kalabalık caddelerle çevrili, beş katlı büyük bir binadır.

  zemin katında kol saati, dürbün, ipek şal, kravat, cilt bakım ürünleri, anahtarlık, elektronik cihaz, mutfak aletleri ve bilumum ıvır zıvır satılır. rolex, tag heuer, longines ve diğer lüks saat markalarının sahteleri tezgahları süsler. burberry, versace gibi lüks markaların fason üretim kravatlarını burada bulmak mümkündür. bunların hepsinin etiketinde "%100 silk" yazar. gerçekten de aralarında hakiki ipek olanına rastlanır fakat çoğu naylondur. keza, fason paşmina ve kaşmir şalların da büyük kısmı naylon kumaştandır.

  bir üst katta çanta, cüzdan, kemer gibi deri eşya satılır. burada da lüks markaların taklitlerinden bolca bulunur. taklit de olsa, hakiki deriden üretilmiş ve oldukça iyi işçiliğe sahip ürünlere rastlamak mümkündür.

  tezgahtar müşteriye öncelikle hakiki deri olanı gösterir, hakiki olduğunu anlatmak için çakmak yakıp, alevi hızlıca çantanın yüzeyinde gezdirir. tabii ki bu göz boyamacadır, çünkü naylon da olsa, bu kadar hızlı alev temasından zarar görmesi mümkün değildir.

  ancak, beğenip almaya karar verdiğinizde dikkatli olmanız gerekir, çünkü tezgahın altından verilen paketlenmiş yeni çanta genellikle birebir naylon bir kopyadır. ısrarla deri olanı talep ederseniz bu defa fiyat yükselir.

  bir üst kat giysi reyonudur. burada da lüks markaların kot pantolon, gömlek, kaşmir kazak, ipek gecelik gibi ürünleri vardır. kravat ve çantada olduğu gibi, bunların hepsinin de farklı kalitede kumaştan üretilmiş kopyaları tezgah altında yer alır.

  örneğin, kalitesini beğendiğiniz bir gömlek için sıkı bir pazarlık yaptıktan sonra, paketi içinde size teslim edilen yeni gömleğin naylon olma ihtimali yüksektir. mutlaka paketten çıkarıp kontrol etmek gerekir. dolandırıcılığı fark edip "ben bunu değil, bana gösterdiğin pamuklu kumaştan olanı istiyorum" derseniz, esnaf bu defa fevrileşip "o fiyata olmaz!" diye çamura yatabilir.

  bir üst kat, çarşının adını borçlu olduğu inci reyonudur. burada kelimenin tam anlamıyla tonlarca inci boncuk bulunur. bu kadar inci ve taş kolyeyi birarada görmemiş olanların başı dönebilir. bu katta genellikle düşük veya orta kalite tatlı su incisi ve yarı değerli taşlar satılır. kalite yelpazesi çok geniş olduğu için bir bilene danışmak tavsiye olunur. çünkü çinli esnaf hemen her üründe olduğu gibi pazarlık fiyatını çok yüksek açar.

  örnek vermek gerekirse, ederi 10 dolar olan bir kolye için 150 dolar fiyat teklif edebilirler. saf bir turist, sıkı bir pazarlık yaptığını sanarak bu kolyeyi 50 dolara satın alabilir ve müthiş karlı bir alışveriş yaptığını sanarak oradan mutlu bir şekilde ayrılabilir.

  en üst kat, elit dükkanlarda kaliteli incilerin satıldığı kattır. burada göz alıcı tahiti incileri, mercanlar ve yeşim mücevherler bulunur. alt katlar gibi kalabalık değil, görece sakindir. sunum ve montür estetik bir tören edasıyla gerçekleştirilir.

  bir inci dizisini beğenip pazarlık yaptıktan sonra dizi geleneksel kıyafetler giymiş bakımlı genç kızlara teslim edilir. incilerin kızların maharetli zarif parmalarında kolyeye dönüşmesini izlemek keyifli bir iştir.

  hongqiao pearl market'in en ilginç katını bilerek sona bıraktım: bodrum.
  burası bir balık pazarıdır!
  yalnız bizim alışkın olduğumuz balık pazarı, hal veya toptancılarından epey farklı bir mekan olduğunu belirtmekte yarar var. burada envai çeşit balığın yanı sıra her tür ve en acayip deniz mahlukatının canlı, taze, fermente edilmiş, tuzlanmış veya kurutulmuş numunelerine rastlamak mümkündür. dolayısıyla, içerideki koku düzeyi kalıcı duyu kaybına yol açabilir.

  su tanklarında, insanın bileğini tek hamlede koparacak kadar güçlü kıskaçlara sahip dev pavuryalar, zarif kedi balıkları, abalone gibi nadide türler canlı olarak satılır. köpek balığı yüzgeci, deniz atı, su hıyarı ve deniz tarağının yanı sıra, planktondan sayılan minik krill, yengeç ve balık larvaları kurutulmuş olarak bulunur. buradaki tezgahlarda "canlı fosil" olarak bilinen at nalı yengecine dahi rastladım.

  "denizden babam bile çıksa yerim" sözünün kaynağı hongqiao olabilir. nitekim, bir arkadaşım burayı ilk ziyaretinde şok olmuş ve şöyle demişti:

  "şu tezgahların birinde kurutulmuş halde captain cousteau'ya rastlasam şaşırmam! esnaf da 'valla bu mahlukat ağlarımıza takıldı, tuzlayıverdik' diyebilir!"