şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ham kesim işleminden sonra mermer, traverten gibi doğal taşların yüzeylerindeki pürüzlü yapıyı gidermek için uygulanan ilk işlemdir. bu işlemi gerçekleştirmek için kullanılan makine içinde abrasiv adı verilen ve aşındırma dereceleri numaralarla belirtilmiş taşlar bulunur. abrasiv taşlar dairesel hareketlerle yüzey düzeltme işlemini gerçekleştirir. farklı aşındırma derecesine sahip taşlar aynı makinede farklı işlemler için de kullanılabilir.
    (bkz: patinato)
  • mermer ve traverten levhalara uygulanan bir nevi yarı cilalama işlemi olup özellikle ıslak zeminlerde kullanılacak materyaller cila yapılmadan sadece honlanmış şekilde bırakılarak aşırı kaygan olması önlenir.
  • imalat sanayinde delik içlerine uygulanan bir çeşit taşlama işlemidir. aynen taşlamada olduğu gibi aşındırma yöntemiyle delik içlerinin yüzey kalitesini artırmak amacıyla kullanılır. cbn, elmas, seramik gibi oldukça sert honlama taşları vasıtasıyla gerçekleştirilir. hem pürüzsüzlük hem de ölçüsel tamlık sağlanır.
  • otomobillerde segman değişimi sırasında (bkz: segman atmak) silindir yüzeyinin pürüzsüz hale getirilmesi. özel alet ile olur. sıvı olarak mazot kullanılır.

    honlama makinesi ise şu şekildedir;

    http://www.suleymangormus.com/…kafa_seti_hn_218.jpg