şükela:  tümü | bugün
 • fransız siyaset adamı. (honoré gabriel riqueti, comte de mirabeau,1749-1791). 1789'da bastille'in zaptından sonra, soylu olmasına rağmen halk meclisine giren mirabeau, kralın meclise direnmesine karşı, "meclisi ancak süngü zoruyla terk ederiz" diyerek bir anda parladı. halkın sevgilisi oldu. paraya aşırı düşkün biri olduğu için meclis üyeleri tarafından güvenilmiyordu. krala karşı devrimci teşkilat hakkında bilgiler verdi. diğer taraftan da mecliste devrimci bir tavır takınarak ikili oynadı. kilise mallarının millileştirilmesini sağladı. meclis başkanı olduğu ve ihanet iddialarıyla suçlandığı sırada aniden öldü (2 nisan 1791). bundan sonra halkın sevgilisi oldu. pantheona gömüldü. ancak kralın yargılandığı 1792 sonlarında saraydaki demir kasadan ihanetinin belgeleri ortaya çıkınca mezarı da pantheon'dan çıkarıldı.
 • kendini meclis kapılarına kilitleyerek "nous sommes ici par la force des baïnottes et nous ne sortirons que par la force des baïnottes" (biz süngünün gücüyle buradayız ve ancak süngü gücüyle gideriz) sözüyle fransız devriminin en ünlü deyişlerinden birini oluşturan fransız siyasetçi.
 • fransız devrimi sırasında, "işte ayaktakımı gidiyor, ve ben de onları takip etmelitim, çünkü ben onların lideriyim." demiştir. yazar, diplomat, politikacı, devrimci ve gazeteci olmasının yanı sıra kaynaklarda çirkin bir adam oluşundan bahsediliyor. demek ki adam harbiden çok çirkinmiş.

  buyurun bu da resimli kaynak: http://bastille-day.com/biography/mirabeau
 • fransa kralı xvi. louis giyotine yollandıktan sonra "monarşi, tapınakçılar örgütünün torunlarından öldürücü bir darbe aldı." dediği rivayet edilen adam. kim bilir, belki de idamın ardından "jacques de molay, öcün alındı" diye bağıran da budur.

  (bkz: honore gabriel riqueti de mirabeau)
 • 1789'da kurulan mecliste anayasa tartışmaları yapılırken kralın veto hakkını savunmuştur, cumhuriyetçi değildir ve anayasal monarşide kralın önemini vurgulamıştır. milletvekilleri tarafından kralın gereksizleştirilmeye çalışılmasını eleştirmiştir.
 • "adalet topaldır, ağır ağır yürür; fakat gidebileceği yere er geç varır." demiştir bu sahtekar amca. demekki adalet, ölümden sonra bile varacağı yere varıp, insanların maskesini düşürebiliyor. bir de hikmetli sözler söylemekle adam olunmuyormuş.
 • geçmişi karanlık, kadınlara ve paraya cok düşkün bir adamdır. yüzü çiçek hastalığı nedeniyle bozuktur. fransız ihtilali sırasında meclis başkanlığı yapmıştır. kendi maddi, manevi tüm hayatı yıkıldığı için yıkılmış bir devlette yükselmek onun için bulunmaz bir fırsattır. mecliste devrimcilerin başıdır fakat sürekli kral 16.louis'e ve kraliçe marie antoinette'ye elçiler yollayıp her zaman monarşiye bağlı olduğunu ve gelecektede hep bağlı kalacağını söyler. marie antoinette kendisine hiç güvenmemiştir ama çaresiz safhaya gelince anlaşırlar. mirabeu meclisi yumuşatıp karşı devrim yapacak, kral da onun tüm borçlarını kapatıp iyi bir gelir sağlayacaktır. mirabeu bu ikili oyunda gündüz mecliste devrimci olarak çalışırken, geceleri kral ve kraliçeye mektuplar yazar. ülkede huzursuzluk ve gerilimi tırmandırıp, hatta iç savaş yaratıp eski düzen monarşiye dönüşü sağlamayı önerir. marie antoinette bu öneri karşısında dehşete düşer, her zamanki kararsız kralın bir fikri yoktur. ancak kaderin oyunu mirabeu bu ikili tempoya yenik düşer ve ölür. kraliçe o can çekişirken bir ajan gönderip gizli anlaşma metinlerini yok ettirir. mirabeu bir devrim kahramanı olarak panteon'a gömülür. ancak monarşi devrilip, kraliyetin gizli kasasında anlaşma metinleri bulununca gercek ortaya çıkacaktır.
 • bir acayip adam. askerdeyken birliğinden kaçmış, ailesine borç takmış, pek çok kavgaya karışmış bir zampara. en acayibi de kendi kız kardeşiyle yatması... eski rejimdeki mirabeau ile devrim sonrası mirabeau çok farklıdır. yeni bir din indikten sonra tövbe edip günahlarından arınan müritlere benzer biraz.