şükela:  tümü | bugün
 • âriflerin ışığı, velîlerin önderi, islâmın bekçisi ve müslimânların baştâcı imâm-ı rabbânî 'nin mîr sadr-ı cihâna yazdığı mektubda geçer:

  "ezân, arabî kelimeleri müezzinin okumasıdır. hoparlörden çıkan ses, müezzinin sesi değildir. insan sesinin benzeridir. bu seslerin (şeytân ezânı) olduğu, büyük âlim ebû nu’aymın (hilyetül-evliyâ) kitâbındaki hadîs-i serîfde yazılıdır. hoparlör ile okunan ezânın meşru’ olmadıgı da, bu kitâbda yazılıdır. müslimânlar çok uyanık olmalı, ingilizlerin hiylelerine aldanmamalıdır."

  çok ilginç.

  edit 1: merak edenler için:

  bu bölümün alındığı yer:

  "mektubat tercemesi 19. baskı terceme eden hüseyn hilmi ışık “rahmetullahi aleyh”
  [1911-2001 eyyûb-istanbul]

  edit 2: https://books.google.com.tr/…dq#v=onepage&q&f=false

  link burada.

  195. mektubun son paragrafını okuyun. parantez içindeki kısım "hüseyn hilmi ışık - rahmetullahi aleyh” in kendi yorumu da olabilir.
 • eğer ki dinciler bundan bir çıkar elde edebilselerdi bu fikri yüksek sesle dile getirirlerdi.
  ama hoparlörü son ses dayayıp etrafı darlamak çıkarlarına daha çok uyduğu için lafını bile etmezler.
 • bence o başka bir şeydir.
  bunun başlığının bile olması yeterince garipken.

  imâm-ı rabbânî
  doğum tarihi: 26 haziran 1564, pencap
  ölüm tarihi ve yeri: 10 aralık 1624, sirhind-fategarh, hindistan
  ebeveynler: shaykh 'abd al-ahad
  kitaplar: mektubat-ı rabbani, l'inizio e il ritorno. mabda' o ma'ad, the proof of prophethood

  hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren alettir. 1920 yıllarında elektrikli ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına imkân sağlayan buluşlar ortaya çıktı. auxetophone adlı ilk ses yükselticinin patenti londra’da 1898 yılında horace short tarafından alındı. ilk kez de 1900 yılında paris panayırı sırasında, eyfel kulesi’nin tepesinde çalınan bir fonograftaki opera aryalarını tüm çevreye yayarak kullanıldı.

  sıkıştırılmış hava ile çalışan aygıttan çıkan ses, paris’in her yerinden duyulabiliyordu. short, buluşunun patentini 1903 yılında charles parsons’a sattı. elektrikle çalışan ilk ses yükseltici, 1906 yılında new york’ta miller reece hutchinson ve kelly turner tarafından geliştirildi. bu, aynı zamanda, en modern sistemlerin de bir prototipi niteliğindeydi. dictograph adı verilen aygıt, ertesi yıl piyasaya sunuldu. elektrikli ses yükselticileri, ilk kez 1912 yılı eylül ayında bell telefon şirketi ile western electric’in işbirliği ile, chicago’da olympic theatre’da kullanıldı.

  hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren alettir.

  1920 yıllarında elektrikli ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına imkân sağlayan buluşlar ortaya çıktı. bu buluşların neticesinde ilk hoparlör 1924-1925 yıllarında yapılmıştır. chester w. rice ve edward w. kellogg tarafından yapılan çalışmalar hoparlörü geliştirdi. bu iki bilim adamının ortaya çıkardığı sistem, günümüzde önemli değişikliğe uğramamıştır.
 • kesinlikle katıldığım önerme, ingilizlerin hiylelerine aldanmayın.

  edit: yukarıdaki iki entry sahibi aktrollerin de ingiliz olduğu böylece ortaya çıkmış oluyor.

  edit2: iki alttaki aktroll de 313 mektupluk link verip nasılsa okumazlar diye güya mümin kardeşleri oltaya düşüreceğini sanıyor. bu şeytan oyunlarına alet olmayın.
 • aşırı katıldığım durum. özellikle de sabah ezanı için.
 • (bkz: troll dedected)
  imam rabbani denen herif 16. yy. 'da yasamis. nereden bilecek la hoparloru, elektrigi?
 • akp nin değirmenine su taşıyan argümanlardan biridir.

  ülkenin, halkın hiçbir sorununa çare bulmadan iktidarda 16 yıl kalmanın gerekçeleri insanları ayrıştırarak, bizden olanlar/olmayanlar şeklinde safları sıklaştırmak, ezanımıza, türbanımıza el uzatıyorlar diyerek mağduriyet yaratmak, eski/yeni türkiye tarzı bölmektir.

  bu başlık ve altına girilen entryleri gören aktroller ellerini oluşturuyor. çünkü artık tek nemalandıkları konu din mağduriyeti.
 • müezzin pembe kıçını kaldırıp minareye çıkmadan yattığı yerden o ezanı mikrofonla okuyacaksa boşuna masraf edip minare de dikmesinler.
 • mümkünse kısık ses düzeyinde okunsun. çünkü yataktan sıçrıyorum her sabah.