şükela:  tümü | bugün
  • belki de o kadar ince olmayan farktır. ekşi türkçe uzmanları yanıt bulacaktır.

edit: arkadaş bir tane de aydınlatıcı tanımlama olmaz mı? bu mu ekşi sözlük ya. ironi yapmıyorum biri gelecek nesillere bu farkı anlatsın,izah etsin.
  • sıçramakla aralarındaki fark kadar önemli değildir.
  • (bkz: hoplatmak)(bkz: zıplatmak) hangisi tahrik edici geliyorsa o farklıdır. korkunca hoplarsın diğerinin örneğini vermeyim.
  • hop (hoplamak), jump (zıplamak) ile leap (sıçramak) arasındaki farka benzer.
    ha unutmadan bir de skip (sekmek) var. aslında hepsi arasında nüans var.
  • istemsiz ve istemli gerçekleşmesine bağlı olarak açıklanabilecek farktır. yani olabilir. benim yaklaşımım bu.
  • tamam, geldim. uzup gideceğim.

hoplamakta "hop" sesini çıkarabilmek için hafiften öne doğru eğilmek ve bir miktar da olsa mesafe katetmek gerekir.

zıplamaktaki "zıp" ifadesi ise yaylanırken oluşur. bundandır ki yerinizde saymanız kafidir.

şimdi kızlar hoplasın, erkekler de zıplayabilecek mi bakayım!
  • basketbol oynadığınızı düşünün.

topu, potaya karpuzlama atıyorsanız bu hoplamak, olması gerektiği gibi atıyorsanız bu zıplamaktır. saygılarımla.
  • belirli bir amaç doğrultusunda, bir hedefe yönelik, planlayarak hareket ediyorsak zıplamak, langur lungur eccik de şurlarda hoplayam diye hareket ediyorsak bu hoplamaktır. yani bence böyledir.